×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
10. septembris, 2014
Drukāt

PVN – peļņas ādere krāpniekiem (15)

Foto: shutterstock.comFoto: shutterstock.com

Latviju pāršalkusi vēsts par kriminālprocesu, kas uzsākts par iespējamu pievienotās vērtības nodokļa (PVN) izkrāpšanu, šoreiz 200 000 eiro apmērā, būvējot bijušajam Saeimas deputātam un ministram un partijas “Vienoti Latvijai” priekšsēdētājam Aināram Šleseram piederošu savrupnamu.

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijā jautāju, vai šī iespējamā krāpšana ir tikai viens atsevišķs gadījums vai arī tā ir sistēma, kuras ietvaros gadiem ilgi Latvijā uzdarbojas desmitiem uzņēmumu.

Ne viens un ne vienīgais


VID Finanšu policijas pārvaldes direktors Kaspars Podiņš atzīst – šā gada pavasarī Finanšu policijas pārvalde, pamatojoties uz institucionālo piekritību, ir saņēmusi no KNAB ierosināto kriminālprocesu par izvairīšanos no nodokļu maksāšanas un PVN izkrāpšanu lielā apmērā un organizētā grupā, kura izdalīta no tā sauktās oligarhu lietas, kuru pirms trim gadiem iesāka izmeklēt KNAB, veicot kratīšanu 26 uzņēmumos, kuri saistīti ar Aināru Šleseru, Aivaru Lembergu un Andri Šķēli.

Balstoties uz Finanšu policijas statistiku, par PVN izkrāpšanu 2012. gadā VID Finanšu policija uzsāka 37 kriminālprocesus, 2013. gadā – 43, bet šā gada astoņos mēnešos – 21. Par izvairīšanos no nodokļu maksāšanas skaitļi ir vēl iespaidīgāki – 2012. gadā ierosināti 143, 2013. gadā – 129, bet šā gada astoņos mēnešos 62 kriminālprocesi.

“Diemžēl nereti atklājas, ka PVN izkrāpšanā iesaistīti pat lieli uzņēmumi, kas strādā ar peļņu, ar labu reputāciju un pazīstamiem zīmoliem un sabiedrībā populāru amatpersonu uzvārdiem,” piebilst Kaspars Podiņš.

Izdomai nav robežu 


VID Finanšu policijas pārvaldē jautāju, kā krāpnieki spēj tikt pie tik iespaidīgām summām. Kā man skaidro kāds policijas operatīvais darbinieks, izvairīšanās no nodokļa maksājumiem un PVN izkrāpšana no valsts var notikt dažādi, krāpnieku izdomai šajā ziņā nav robežu.

Būtībā naudu no valsts var izkrāpt jebkurš cilvēks, kurš pamanās noviltot, piemēram, ārstniecības iestādēs par ārstēšanos saņemtos čekus, kurus, sagatavojot gada ienākumu deklarāciju, norāda attaisnotajos izdevumos, pēc tam pieprasot valstij atmaksāt it kā pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli.

Līdzīgā veidā krāpšana notiek ar PVN, piemēram, autoservisa vadītājs vienojas ar tirgotāju – kādu fiktīvi izveidotu tirdzniecības uzņēmumu – par auto pacēlāja iegādi. Patiesībā nekāda auto pacēlāja nav un nekas netiek nopirkts. Bet, viltotajos dokumentos uzrādīto pirkuma summu ieskaitot saimnieciskajos izdevumos, autoservisa īpašnieks no valsts jau var atprasīt PVN.

Līdz šim viens no izplatītākajiem veidiem – izgatavot viltotus dokumentus par it kā notikušiem darījumiem, kas savukārt krāpniekiem dod likumīgas tiesības atprasīt valstij viņu it kā pārmaksāto PVN. Šādā veidā krāpšanu var organizēt vienā uzņēmumā vai izmantojot virkni citu uzņēmumu pakalpojumus.

Kaspars Podiņš piebilst, ka pēdējā laikā šis veids gan vairs neesot tik iecienīts, kā bija agrāk. “Tas iemesls ir vienkāršs – esam iemācījušies sadzīt pēdas krāpniekiem, tāpēc viņi sākuši vairāk baidīties,” viņš skaidro. Tā vietā bieži tiek izmantots cits nodokļu nemaksāšanas veids – kases aparātu datu sagrozīšana, kas ļauj neuzrādīt visu pārdoto preču apjomu. Krāpšanās notiek, iejaucoties kases aparātos instalētajās pro­grammās, tādējādi tajos reģistrētā ieņemtās naudas summa tiek izdzēsta vai mākslīgi samazināta. Noslēpjot patiesos ieņēmumus, krāpniekiem tas dod iespēju maksāt valstij mazākus nodokļus. Lai izskaustu blēdības ar kases aparātiem, VID ir ierosinājis pilnveidot tiesību dokumentus, nosakot kases aparātiem stingrākas tehniskās prasības, tādējādi datu sagrozīšanas iespējas samazinātos. Jaunā kārtība uzņēmumos jāievieš līdz 2015. gada 1. jūlijam.

Ienesīgs biznesiņš


Kā policijas darbinieki novērojuši, visbiežāk uzņēmējs, kurš nolēmis noblēdīt valstij maksājamo PVN, pats nedibina šādus fiktīvus uzņēmumus, kuri reģistrēti, piemēram, uz bezpajumtnieku vārdiem, ar svešām adresēm. Tos viņam piedāvā ļaudis, kuriem fiktīvu uzņēmumu dibināšana un viltotu rēķinu sagatavošana ir bizness, turklāt gana ienesīgs. Par dokumentu sagatavošanu ir arī savs cenrādis. Atkarībā no tā, cik pasūtījums bijis sarežģīts – 7 līdz 12 procenti no rēķinā uzrādītās summas. Bet, tā kā PVN likme ir 21 procents, no valsts izkrāpto summu blēži pēc tam sadala savā starpā, kur katram tiek sava daļa ar uzviju. PVN izkrāpšana visbiežāk atklāta pakalpojumu jomā ar ļoti augstu pievienoto vērtību jeb uzcenojumu. Šādā veidā iegūstot neuzskaitītu naudu, šie darboņi nemaksā arī iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas.

Blēdis blēža galā


Krāpniecisku darbību noslēpšanai tiek izveidotas vairāku gan fiktīvu uzņēmumu, gan reāli strādājošu ķēdes, kurās katram ir savi darba uzdevumi, piemēram, bezpajumtnieku vai finanšu grūtībās nonākušu cilvēku vervēšana, viltotu dokumentu izgatavošana un citi. Tā kā PVN izkrāpšana ienes ļoti prāvu peļņu, noziedzīgo darbību piesegšanai un iespaida radīšanai fiktīvu uzņēmumu amatpersonas ir ļoti labi atalgotas, solīdi ģērbušās, braukā lepnos automobiļos, viņiem ir biroji, datori un citi nepieciešamie biroja piederumi. Šajās ķēdēs var būt iesaistīti ne tikai viens vai daži, bet pat vairāki desmiti uzņēmumu, tāpat fiziskas personas, piemēram, advokāti vai citi juridisku pakalpojumu sniedzēji, kuri ir reģistrējušies kā PVN maksātāji.

Ar galiem pāri robežām 


Kā atklāj Finanšu policija, diemžēl daudzām krāpnieku izveidotajām ķēdēm gali stiepjas tālu aiz Latvijas robežām – Krievijā, Lietuvā, Polijā, pat Āzijas un Dienvid­amerikas valstīs. Piemēram, pērn februārī Latvijā tika aizturēts noziedzīgs grupējums, kurā bija iesaistītas 23 juridiskas un 19 fiziskas personas no Latvijas un kaimiņvalstīm Lietuvas, Igaunijas un Polijas. Noziedznieki, nodarbodamies ar autotransporta, tekstilizstrādājumu un minerālmēslu tirdzniecību, īsā laikā izkrāpa no valsts budžeta pievienotās vērtības nodokli gandrīz pusmiljona latu apmērā.

Pirms diviem gadiem tika apturēts cits noziedzīgs grupējums, kurā bija iesaistītas 12 fiziskas personas un 25 uzņēmumi, tostarp 16 fiktīvi, kuri, nodarbodamies ar metāllūžņu vairumtirdzniecību, trijos gados no valsts budžeta izkrāpa vairāk nekā sešus miljonus latu.

Kaspars Podiņš atzīst – jo šīs ķēdes garākas, jo ilgāks laiks vajadzīgs krāpšanu atklāšanai, parasti izmeklēšana ilgst vismaz gadu. “Lai atklātu krāpniekus, mūsu darbinieki pastāvīgi sadarbojas ar citu valstu izmeklētājiem. Strādājot vienā šādā starptautiskās izmeklēšanas grupā, pagājušajā mēnesī Lietuvā aizturējām kādu Latvijas iedzīvotāju, organizētās noziedznieku grupas vadoni. Pats viņš dzīvoja Latvijā, bet savu krāpniecisko darbību bija izvērsis kaimiņvalstī,” stāsta Kaspars Podiņš, “diemžēl PVN izkrāpšana nav tikai Latvijas, tā ir visas Eiropas nelaime. Citās valstīs šos fiktīvos uzņēmumus dēvē par “missing traders” (angļu val. – pazudušie tirgotāji), VID Finanšu policijā tiem ir savs apzīmējums – “buferuzņēmumi”.”

PVN_izkrapj

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Krāpšanas shēmu uzriktējis īsts profesionālis, divnedēļu kursus beigušais bilancspējīgs konsolidatora veida grāmatvedis. Kā var rasties kaut kādi 2 dažādi PVN vienai precei, ja PVNot drīkst tikai vienu reizi? Te arī parādās nodokļu aplicēju totālais .. un naudaskāre, bet maksā parastais patērētājs un brīnās par cenu kāpumu.

 2. Mazāk vajag krāpt tautu, tad ari jūs nekrāps!

 3. Es jau sen Sleseri,SKeeli un Lembergu saucu par bleeziem.

 4. Kārtējais virspusējais raksts! Jo lielāks PVN, jo interesantāk kādam mēģināt krāpties. Varbūt atceramies, ka kādreiz bija 18% … un tad godmaņpapus dēļ it kā krīzes pacēla procentus … pats smieklīgākais šajā faktā, ka vēl kādus mēnešus pirms tam viņš stāstīja kā teorētiski pareizi jārīkojas krīzes situācijā – nodoklis jāsamazina …
  Par buldozeru vispār nekādu ilūziju, jo viņa kā satiksmes ministra pārraudzībā bija pasts un kas tajā notika saistībā ar shēmām var jautāt kaut ko zinošiem pasta darbiniekiem 🙂

 5. Gan jau Šlesers pats zin ko darīt, bet ja nu kas, es viņa advokātam varu iedot šādā pašā sakarā saņemtu atbildi no ģenerālprokuratūras “no sevis paņemts nav zagts”.
  Tur bija garāka tā atbilde, bet šī nu vispār bija pērle, prokurori pat nesaprot, ka SIA manta nav SIA īpašnieka manta un tādēļ te pilnīgi skaidrs, ka pirms vēlēšanām vienkārši kaut ko mēģina rakt un tie, kas nav uzņēmējdarbībā darbojušies, lai cik cienījami tiesneši, izmeklētāji, prokurori arī būtu, viņi nespēj saprast uzņēmējdarbības nianses.
  Kādu shēmu atklāj, pie tā turās, bet reizēm tā shēma ir fiktīvs darījums, reizēm tiešām tiek veikta izpēte …bet viņi tik “fiktīva darījuma pazīmes”. Gan tur kur ir, gan tur kur nav.

 6. Lai vairak raksta un pastasta ,ka izkrapt naudu,vel varbut kurs nezinaja ka ta var ,tagad zinas,un bus vel vairak zuliku.Pie mums ta pienemts,ka tik kas jauns,ka var kaut ko apcakaret,tulit apgaismo visas detalas,bet zulikiem skola roka,ka ari daudzas idejas rodas.

 7. iesaku parbaudit mebelu veikalus .CETRAS ISTABAS. tur cekus reti kad pazinam izsniedz.TUR IESAISTITS ARI GRAMATVEDIBAS PAKALPOJUMI KO VADA KIEGELES kundze.TUR IZKRAPTAS SUMAS SNIEDZAS VAIRAKOS NU JAU PAR SIEM GADIEM SIMTOS TUKSTOSOS.IR NOPIRKTAS DARGAS MASINAS.MAJAS DZIVOKLI PARDOSANAI PAR KURIEM ARI NETIEK NOMAKSATI NODOKLI,IZBRAUKATAS DARGAS ARZEMES UTT…

 8. Nedaudz nepilnīgs raksts. A.Š ir teicis “Tā kā tiesvedība ir apstādinājusi būvniecības procesu kopumā, tad nav iespējams nodot māju īpašumā, jo viņa vēl līdz galam nav pabeigta. Un līdz ar to, protams, likums paredz to – ja uzņēmums veic investīcijas, un tiek maksāts PVN, attiecīgi tad PVN var tik atmaksāts. Bet tas ir saistīts tikai ar to, ka tiesa ir liegusi šodien pabeigt šo būvniecību”. Pilnu ainu varētu ieskicēt LA!

 9. Vai tad A.Š. kaut ko apkrāpa (jautāju balstoties uz virsrakstu). Tak par šo lietu ir entās ziņas, kāpēc tas tā ir noticis… Būvnieku nenovīdība. Nevajag to jaukt ar politiku.

 10. Atcelt vispār PVN —nesaprotu tā lietderību vispār,manuprāt Valstij no šī nodokļa vairāk zaudējumu nekā labuma.

 11. Šīs lietas uzpeldēšana pirms vēlēšanām ir vnk smieklīga. Vienotības draugi darbojas…

 12. Ierēdņi paši ir šajā biznesiņā, tāpēc arī nekas nemainās. Risinājums? Lūdzu! PVN izkrāpšanu iekļauj Krimināllikumā sadaļā “Noziegumi pret valsti” (aplaupa taču mūsu veselību, armiju, tātad valsts drošību, pastāvēšanu un nākotni) ar sankciju 15gadi līdz mūža ieslodzījums. Lielākā daļa no šī biznesa paši aiztīsies, tiklīdz vienu iesēdinās uz desmitiem gadu. Rezultāts- izkrāps mazāk, valstij nav tēriņu policistiem, prokuroriem, tiesnešiem un cietumiem. Kāpēc tas nenotiek? Ierēdņi un atseviški partiju darboņi ir doļā un pamato šo nolaidību ar humānismu.

 13. Ko visu šo laiku vairāk kā 20.gadus garumā darīja šie nodokļu pārbaudītāji—-velti maksātas algas?????:)

Draugiem Facebook Twitter Google+