Kultūra
Mūzika

Radīta multimediāla 21. gadsimta versija Kārļa Skalbes slavenajai pasakai “Kaķīša dzirnavas”0

Publicitātes foto

Atzīmējot valsts simtgadi un latviešu pasaku meistara Kārļa Skalbes 140 jubilejas gadu, Radio NABA īsteno projektu “Dzirnavās”, kura ietvaros rudenī tiks atvērta multimediāla kompozīciju izlase “Skalbe. Dzirnavās”, informē projekta vadītāja Anete Enikova.

“Laikā, kad steiga un centrēšanās uz savu laimi un mantu ir pārņēmusi cilvēku prātus,

ir laiks atgādināt Kārļa Skalbes pasakās iekodēto latviskās dzīvesziņas ētisko un estētisko vērtību harmoniju,

ideālās pasaules modeli, kurā cilvēks un daba atrodas līdzsvarā un saskaņā viens ar otru. Mūsu mērķis ir radīt drosmīgas mākslas projektu, kas cilvēkiem dotu gan enerģiju, gan spēku, gan vairotu humānismu,” pauž Anete Enikova.

Visa 2019. gada garumā dzejnieks, 13 mūziķi un muzikālas apvienības, jaunās mākslinieces un animācijas mākslinieks, strādājuši un radījuši jaunu slavenās Kārļa Skalbes pasakas “Kaķīša dzirnavas” interpretāciju.

“Pētot pasakas vēstījumu, analizējot kodus ir radīts spilgts ceļojums šīs pasakas tēlu un simbolu pasaulē,” vēsta A. Enikova, norādot, ka 1913. gadā uzrakstītā pasaka ir projekta centrālais iedvesmas avots un tematiskā vadlīnija drosmīgās mūzikas skaņdarbu ciklam.

Mūziku papildina dzejnieka un mūziķa Imanta Dakša orģinālveidots literārās pasakas pārlikums dziesmu tekstos.

Kārlis Skalbe pasaku “Kaķīša dzirnavas” rakstīja savai meitai esot cietumā, cenšoties tajā ieviest savu vērtību sistēmu, noliedzot vardarbību un naidu, cildinot garīgo spēku.

Tradicionāli to interpretē kā pasaku, kurā tiek izmantoti bērniem saprotami tēli un varoņi – kaķi, labais un ļaunais, baltais un melnais.

“Tomēr mēs aicinām uzlūkot šo pasaku arī kā pieaugušo pasaku, kurā šie literārie paņēmieni – pasaka, tēli un varoņi aicina distancēties no mūsdienu pasaules problēmām un palūkoties uz notiekošo ar bērna acīm,” pauž A. Enikova.

Divdesmit gadus pēc pasakas sarakstīšanas aktieris un režisors Vilis Segliņš “Kaķīša dzirnavu” tēlus radīja vizuālā valodā, līdz mūsdienām šī filma saglabājusies tikai fragmentāri. Taču tā bija arī viens no ideju katalizatoriem šī projekta māksliniekiem un sajūtu līmenī, iespējams, jaunradītie video ir šīs filmas turpinājums.

Baltajā naktī, 7. septembrī, iezīmējot tuvojošos Kārļa Skalbes jubileju, projekta veidotāji aicina doties muzikāla nakts braucienā tramvaja, kurā klātienē varēs atritināt šī projekta laikā tapušos skaņdarbus.

No plkst. 18 līdz 22 maršrutā 45. vidusskola – Ausekļa iela kursēs Radio NABA ritošā studija – Baltās nakts tramvajs.

“Uz vienu nakti atvērsim vārtus uz pasaku meistara Kārļa Skalbes tēlu, sapņu un simbolu pasauli, ļaujot ikvienam Baltās nakts viesim doties audio vizuālu pasaku valstību. Šis brauciens tramvajā būs kā sava veida ceļojums ārpus laika un telpas, lai atgrieztos pasaulē, par kuru var teikt, “Reiz vecos labos laikos, kad tie labie gadi bij…”,” saka projekta vadītāja.

Pasaku tramvaja programma tiks raidīta arī tiešraidē LR6 – LU Radio NABA ēterā FM 95,8 un naba.lv, t.sk., video tiešraidē.

LA.lv
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
VIDEO. Iznācis filmas “Jelgava 94” treileris. Pirmizrāde jau nākamnedēļ
2 dienas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
Jaunības aizlauztie spārni. Maijai Kreklei jauns romāns “Klusums izmisīgs”
2 dienas
LA
LA.LV
Kultūra
Eiropas Kultūras mantojuma dienas – interesantāko notikumu izlase
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Pedagoģiju studējušo daudz, bet skolotāju – maz
2 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Kad ārēji sakopies indivīds ver vaļā muti, nereti ir jābāž ciet ausis
56 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Spēcīgais vējš gandrīz nogāzis sastatnes deviņstāvu ēkai uz Liepājas centrālās ielas
1 stunda
LL
LETA, LA.lv
Dabā
Pirmdien uzspīdēs saule un pūtīs spēcīgs vējš
9 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Džonsons: Breksita sarunās panākts milzīgs progress
37 minūtes