×
Mobilā versija
+5.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
13. februāris, 2015
Drukāt

Raiņa un Aspazijas saraksti mēmā kino stilistikā izspēlēs lietuviešu aktieri

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Toma Vaškevičūte un Tads Grīns.

Publicēta Raiņa un Aspazijas 150 gadu jubilejai veltītās īsfilmu sērijas #domasspēks 6. epizode, kura veltīta Raiņa un Aspazijas savstarpējai sarakstei. Mēmā kino stilistikā to izspēlē lietuviešu aktieri Toma Vaškevičūte un Tads Grīns, portālam LA.lv pastāstīja Jura Podnieks studijas pārstāve Marta Kontiņa.

#domasspēks (#mindpower) ir projekts, kurā 29 īsfilmās sabiedrībā pazīstami cilvēki no visām Eiropas Savienības dalībvalstīm savā dzimtajā valodā lasa un savas kultūras tēlos ietērpj citātus no Raiņa un Aspazijas daiļrades. Projekts iekļauts Latvijas prezidentūras ES Padomē oficiālajā publiskās diplomātijas un kultūras programmā.

Projekta sestā epizode veidota mēmā kino stilistikā un stāsta par Raiņa un Aspazijas korespondenci. Viņi viens otram nosūtījuši 2499 vēstules latviešu, krievu un vācu valodā. Aspazija rakstījusi 1154 vēstules Rainim, savukārt Rainis – 1345 vēstules Aspazijai. Viņu savstarpējā sarakste ietver Latvijas vēsturē un kultūras attīstībā būtiskus posmus: Jaunās strāvas laiku 19. gadsimta beigās, nacionālās pašapziņas veidošanos un 1905. gada notikumus, Pirmā pasaules kara gadus, patstāvīgas nacionālas valsts idejas tapšanu, attīstību un realizēšanos. Sarakstes saturs atklāj abu dzejnieku personiskās attiecības un radošo procesu, attiecības ar laikabiedriem, kultūras un politiskos procesus.

Zināms, ka Aspazija Raiņa rakstītās vēstules glabājusi savā sienas pulkstenī “Saulgriezīte”, kurš kļuvis arī par īsfilmu sērijas #domasspēks simbolisko ideju nesēju. Rakstnieku savstarpējā sarakste iekļauta UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā.
Raiņa un Aspazijas saraksti mēmā kino stilistikā šajā epizodē izspēlē lietuviešu aktieri Toma Vaškevičūte un Tads Grīns – pāris gan uz skatuves, gan dzīvē.

Toma Vaškevičūte ir Lietuvas Nacionālā Drāmas teātra aktrise. Sadarbojusies ar tādiem izciliem teātra režisoriem kā Oskars Koršunovs, Jons Vaitkus, Jana Rosa un citiem. 23 gadu vecumā viņa ieguvusi Lietuvas prestižāko teātra balvu “Zelta krusts” kā Gada labākā aktrise. 2012. gadā saņēmusi balvu kā labākā aktrise nozīmīgākajā Lietuvas kino festivālā “Kino pavasaris”.

Tads Grīns ir populārs Lietuvas kino un teātra aktieris, darbojies arī kā dejotājs horeogrāfes Anželikas Holinas (Anželika Cholina) performancēs. Guvis ievērību, pateicoties dalībai dažādos eksperimentālos projektos, kā arī, filmējoties televīzijas seriālos.

Projekta #domasspēks ietvaros katru nedēļu jauns video tiek publicēts gan Latvijas prezidentūras oficiālajā tīmekļa vietnē EU2015.LV, gan sociālajos tīklos Youtube un Facebook.

Nākamajā nedēļā #domasspēks skatītājus aizvedīs uz Ungāriju, kur Raiņa un Aspazijas dzeju interpretēs vokālais ansamblis Ars Nova, kurš 2014. gadā uzvarēja Pasaules koru olimpiādē Rīgā.

Īsfilmas tiek veidotas Jura Podnieka studijā, režisors Olafs Okonovs, operators Aleksandrs Grebņevs. Raiņa un Aspazijas lomās Latvijā iejūtas populārais mūziķis Goran Gora un Latvijas Televīzijas kultūras ziņu vadītāja Eva Ikstena-Strapcāne.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+