Foto – Sandijs Stendze

Raža pēc diviem mēnešiem jeb Kā izvēlēties frigo zemenes 0

Ir pēdējais laiks pasūtīt saldētos frigo zemeņu stādus. Ražas steidzināšanai tos var stādīt pavasarī apkurināmās siltumnīcās, bet vasarā – atklātā laukā vēlas ražas ieguvei. Augi sāk ražot aptuveni 60 dienas pēc izstādīšanas, bet nākamajos gados atklātā laukā tiem ogas ienākas tāpat kā tradicionāli audzētajiem.

Reklāma
Reklāma

Kā izvēlēties stādus

Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
TESTS. Atbildi uz 10 jautājumiem un uzzini, kādu vērtējumu tu iegūtu šajā latviešu valodas testā!
Lasīt citas ziņas

Frigo zemenes ir stādi, kas novākti vēlu rudenī (novembrī, decembrī) pēc ziedpumpuru ieriešanās un uzglabāti aukstuma kamerās -1 °C temperatūrā līdz vajadzīgajam stādīšanas brīdim. Dēstus iegūst no mātesaugu stādījumiem specializētajās saimniecībās Nīderlandē, Polijā un citās valstīs. Kamerās augi uzkrāj nepieciešamo aukstuma stundu skaitu, tādēļ izstādīti sāk ziedēt jau diezgan drīz. Zemeņu audzētāji saldētos stādus parasti dēsta, lai pagarinātu ogu vākšanas laiku. Izmantojot tos, iespējams saplānot stādīšanas un novākšanas grafiku.

Frigo zemeņu stādiem ir vairāki tipi. SIA “Ogu aģentūra” vadītājs Sandijs Stendze stāsta, ka Eiropas valstīs, izņemot Latviju, profesionālie audzētāji visvairāk izmanto Waiting bed stādus, kam sakņu kakla diametrs ir virs 22 mm (tik liels, spēcīgs stāds atbilst otrā gada zemenei). Šīs zemenes ir grūti audzējamas – augiem viss iespējamais ogu skaits ir ieprogrammēts, tiem vajag labu zemi, daudz barības vielu, barojas caur vecajām saknēm. Trūkstot mēslojumam, veidojas mazas ogas. Iesācējiem šos stādus nevajadzētu izvēlēties, ja nu vienīgi kādu pamēģināt, lai iegūtu pieredzi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Otrs stādu tips, ko zemeņu audzētājs iesaka izmēģināt Latvijā, ir A++ stādi ar sakņu kakliņa diametru virs 17 mm. Atšķirībā no iepriekš minētajiem šie visu laiku auguši kopā ar mātesaugu. Ražība zemenēm nav tik liela (agrīnām šķirnēm mazāka, vēlākām lielāka), taču pozitīvi ir tas, ka iegādātie neizskatīgie stādi ir bez lapām un ir vien labi attīstītu sakņu murskulis. Veģetācijas periodā augi vienlaikus izdzen lapas un ziednešus. Dēsti ir lieli, tāpēc ieteicams stādīt 30 cm attālumā citu no cita. Pie mums komerciālie audzētāji A++ stādus pagaidām plaši neizmanto, jo tie maksā dārgi.

! Audzētājiem, kuriem nav pieredzes, piemēroti ir A+ stādi ar 13–17 mm sakņu kakliņu.

Dēsti ir vidēja izmēra, bez lapām. Lai racionāli izmantotu visu siltumnīcas platību, tos izvieto sabiezināti, t.i., ik pa 15 cm, tātad 9–10 augus kvadrātmetrā. Zemenes pietiekami mēslojot, iegūst vidēji lielu, bet kvalitatīvu ražu – cerā visas ogas ir prāvas, skaistas. A+ stādi nav paredzēti pārziemināšanai zem seguma, tāpēc noražojušie jāizrok un jāstāda atklātā laukā ražas ieguvei vēl divus gadus. Uz lauka stādi ražos tajā pašā laikā kā tradicionāli audzētie.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.