Ekonomika
Bizness

Rostovskis: Latvijā tautsaimniecība sasniedz 60% no Eiropas produktivitātes līmeņa3

Foto – Evija Trifanova/LETA

“Mums vidēji tautsaimniecībā ir apmēram 60% no Eiropas produktivitātes līmeņa. Pakāpeniski pieaug, bet patlaban atšķirība ir milzīga. Tagad ar šo soli mēs vienkārši nobrauksim lejā. Cilvēkiem būs mazāka alga, uzņēmēji nespēs to samaksāt – atsevišķi varbūt spēs, bet lielākā daļa nespēs. Un tad būs jautājums – ko ar to darīt?” Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) prezidents Aigars Rostovskis sacīja RīgaTV 24 raidījumā “Mana balss”, diskusijā par portāla manabalss.lv iniciatīvu samazināt likumā noteikto “normālo darba laiku” no 40 uz 32 stundām.

Rostovskis skaidroja, ka produktivitāti ietekmē gan paši darbinieki, gan darba devēji: “No uzņēmējiem ir atkarīgs tas, vai viņi paši grib ielauzties eksporta tirgos, vai viņiem ir izpratne, kā virzīt savu biznesu. Tāpat produktivitātes daļa ir publiskajā pārvaldē – ja tā izveido neefektīvu biznesa vidi, tad uzņēmējiem ir jātērē laiks birokrātijai. Tur uzreiz graujas produktivitāte. Arī elektrības cenas uzreiz sit nost produktivitāti. Un tad ir darbinieku sadaļa, kur nav jau tikai pats ražošanas process. Ir arī spēja zīmolot, mārketēt, pārdot.”

Rostovskis atzina, ka Latvija virzās uz priekšu, tomēr tas notiek lēni. “Protams, mēs virzāmies uz priekšu, bet tas nav tik vienkārši. Ja mēs salīdzinām ar Padomju Latviju, tad mēs esam daudz produktīvāki. Bet te ir tas jautājums – kā to lēcienu uztaisīt ātrāku? Ir vajadzīgas daudz straujākas ārvalstu investīcijas, tieši produktīvajos sektoros – tajos, kas var atnest šīs darba vietas, kurās, iespējams, varēs strādāt tās 30 stundas,” viņš sacīja raidījumā.

Rostovskis uzskata, ka progress iespējams tikai ar politiķu aktīvu iesaistīšanos: “Tur ir virkne politisko izvēļu. Ja politiskā izvēle ir proaktīvi sākt strādāt, piesaistīt tādas investīcijas, kas var atnest produktīvas darbavietas, investēt izglītībā, lai šie cilvēki var strādāt un saņemt lielākas algas. Tad tas jautājums risinās.”

LA.lv