×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
3. janvāris, 2014
Drukāt

Šā gada augs – sīpola radinieks laksis (7)

Foto: V.BaroniņaFoto: V.Baroniņa

Latvijas Botāniķu biedrība par šā gada augu izvēlējusies laksi jeb mežloku “Allium ursinum”, liecina “dabasdati.lv” pieejamā informācija.

Laksis ir sīpola radinieks, kas sastopams savvaļā leknos dabiskos platlapju mežos un krūmājos upju ielejās. Tam raksturīgas divas lancetiskas lapas, kas līdzīgas maijpuķīšu lapām, bet pazemē slēpjas sīpols.

Laksis ir Eiropas suga – tas sastopams no Skandināvijas līdz pat Vidusjūrai, Balkāniem un Kaukāzam. Tomēr Latvijā laksis ir retums, jo šeit tas aug tuvu izplatības areāla austrumu robežai. Turklāt lakšu izplatību mazina arī mežizstrāde. Laksim patīk koku radītā ēna, bet saules spoži apspīdētā izcirtumā laksis nespēj izdzīvot, skaidro biedrībā.

Latvijas Botāniķu biedrība aicina doties dabā un meklēt laksi, un par saviem atradumiem ziņot dabas novērojumu portālā “dabasdati.lv”.  Laksi ziedēšanas košumā var ieraudzīt maijā.

Biedrībā arī atzīmē – ja ļoti gribas pamieloties ar lakšiem, tad labāk iegādāties lakša sēklas vai stādiņus un gastronomiskiem nolūkiem izaudzēt lakšus pašu dobē, jo savvaļā tos ievākt nedrīkst.

Kā liecina biedrības mājaslapā pieejamā informācija, par 2013.gada augu izvēlēta stāvā vilkakūla, 2012.gada – meža vizbulis, 2011.gada – ķekarpaparde, 2010.gada – ziemeļu linneja, 2009.gada – jūrmalas debestiņa, 2008.gada – smaržīgā naktsvijole, 2007.gada – apaļlapu rasene, 2006.gada – jumstiņu gladiola, 2005.gada – meža silpurene.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

  1. Saulkrastu pusē Aģes upes tuvumā,……

  2. Es kaut kur lasīju,kad laksis ir sarkanā grāmatā un viņu nedrīkst “raustīt”.

  3. Vissvairak vitaminu ir pasos ziedos ..ziedus izkaltet ,uzliet virsu snabi un der gan profilaksei saaukstesanas gadijumiem ,gan kompresem saposai vietai ..Senos laikos lapas sagrieza ,sasalija .pielika sali ,saspieda lai sula virsu un nesa uz pagrabu ..loti garsigi ,lapas sagriez ,pieliek krejumu ed ar varitiem kartupeliem ..

  4. Es redzēju daudz lakša pie Slīteres bākas. Iespējams ka izplatīts pa visu Slīteres rezervātu, bet tur es negāju.

  5. makšķernieks parastais Atbildēt

    Kurā vietā laksis ir retums? Vajag izkustināt pakaļas no kabinetiem un aiziet uz mežu. Daudzās Kurzemes upju ielejās ir lakšu audzes, bet pie Rojas upes vispār aug hektāriem.

  6. Liepājas pusē Otaņķes upītes krastā es zinu nelielu lakšu audzīti.Izskatās,ka viņiem tur dikti patīk augt.

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +21.5
Alūksne +27.2
Daugavpils +29
Saldus +19
Liepāja +19.2
Jelgava +23
Ventspils +18.0
Limbaži +21
Madona +27
Rēzekne +27
Draugiem Facebook Twitter Google+