×
Mobilā versija
+5.9°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
11. septembris, 2014
Drukāt

Dombrovskim tiek viceprezidenta amats jomā “Eiro un sociālais dialogs”

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

“Portfeļus esmu piešķīris cilvēkiem, nevis valstīm,” tā Eiropas Komisijas (EK) nākamais prezidents Žans Klods Junkers norādīja EK preses zālē Briselē, atklājot, kādi portfeļi sadalīti Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu izvirzītajiem Eiropas komisāra kandidātiem. Latvijas valdības izvirzītajam komisāra amata kandidātam, bijušajam Latvijas Ministru prezidentam un tagad Eiropas Parlamenta deputātam Valdim Dombrovskim uzticēts EK viceprezidenta amats ar atbildības jomu “Eiro un sociālais dialogs”.

Ciešā sadarbībā ar komisāriem


V. Dombrovska atbildības joma būs plaša un nozīmīga, kā to vairākkārt, piesaucot Latvijas kandidāta vārdu preses konferencē, uzsvēra arī Ž. K. Junkers. V. Dombrovskim būs jāsastrādājas ar ekonomikas, finanšu, nodokļu un muitas komisāru francūzi Pjēru Moskovisī, ar nodarbinātības, sociālo lietu, kvalifikācijas un darbaspēka mobilitātes komisāri Marianni Teisenu no Beļģijas, finanšu, stabilitātes, pakalpojumu un kapitāla tirgus savienības komisāru no Britānijas Džonatanu Hilu, iekšējā tirgus, rūpniecības, uzņēmējdarbības un mazo un vidējo uzņēmumu nozares komisāri no Polijas Elžbetu Beņkovsku, reģionālās politikas atbildīgo Korinu Krecu no Rumānijas, kā arī tieslietu, patērētāju aizsardzības un dzimumu vienlīdzības komisāri, čehieti Veru Jourovu, tātad kopumā – sešiem komisāriem.

“Šis ir jauns piedāvājums Eiropas Komisijas darba organizēšanai, kas paredz, ka viceprezidenti pārrauga noteiktus tematiskos blokus, strādā ciešā kontaktā un koordinē attiecīgo nozaru komisāru darbu. Un šis jautājumu loks ietver gan finanšu un ekonomiskos, eirozonas, gan sociālos jautājumus, mēģinot to sasaistīt kopā, lai ekonomiskā izaugsme palīdzētu risināt arī sociālās problēmas,” tā pēc rezultātu paziņošanas “LA” sacīja Valdis Dombrovskis.

EK pavisam izraudzīti septiņi viceprezidenti, kuru vidū ir arī ES Augstā pārstāve ārlietās un drošības politikā Federika Mogerīni, pārējie pārstāv Somiju, Igauniju, Bulgāriju, Slovēniju un Nīderlandi, kas nozīmē, ka vairāk nekā puse šo augsto amatu uzticēta tā sauktajām jaunajām dalībvalstīm jeb tām, kas ES pievienojās 2004. gadā un pēc tam.

Paplašināšanos neizceļ


Nākamā EK redzamas būtiskas atšķirības no iepriekšējiem sasaukumiem. No portfeļu saraksta pazudusi, piemēram, daudzkārt nievātā daudzvalodības joma, ko Briseles gaiteņos pieņemts uzskatīt par maznozīmīgu pienākumu, savukārt ES paplašināšanās uzticēta Austrijas komisāram Johannesam Hānam, kas atbildēs arī par savienības kaimiņpolitiku. Vairāku ES kandidātvalstu un to, kuras raugās ES virzienā, medijos šīs izmaiņas tulkotas kā zīme, ka ES, neparedzot atsevišķu tikai paplašināšanās jautājumiem domātu portfeli, kā tas bijis līdz šim, parāda, ka durvis tuvākajos gados jaunām dalībvalstīm būs slēgtas.

Gatavojas 
ugunskristībām


Tuvākajā sesijā Strasbūrā Eiropas Parlaments balsos par atbalstu visam komisijas sastāvam kopumā, un pēc tam visiem komisāra kandidātiem, ieskaitot ES Augsto pārstāvi ārlietās F. Mogerīni, pirms stāšanās amatā būs jāiztur ugunskristības jeb noklausīšanās Eiropas Parlamentā. Lēš, ka noklausīšanās varētu notikt septembra pēdējā un oktobra pirmajā nedēļā. Plāno, ka jaunais EK sastāvs darbu varētu sākt 
1. novembrī.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+