×
Mobilā versija
+10°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
28. augusts, 2012
Drukāt

Sadarbībā ar «Russkij mir» neko sliktu nesaskata


Foto - LETAFoto - LETA

Lai gan Drošības policija (DP) atzīst, ka Krievijas fonda “Russkij mir” patiesais mērķis ir Krievijas ārpolitisku mērķu īstenošana, Valmieras mērs Inesis Boķis Valmieras Valsts ģimnāzijas sadarbībā un grāmatu dāvinājuma pieņemšanā no šā fonda neko sliktu nesaskata.


 

Boķis apstiprināja, ka pašvaldība ir saņēmusi DP vēstuli un lūgs skolai līdz septembra vidum sagatavot paskaidrojumus, tomēr neko sliktu Valmieras Valsts ģimnāzijas sadarbībā ar “Russkij mir” neredz.

“Domāju, ka tur vairāk ir sacelta ažiotāža, nekā ir reālā situācija. Es tās grāmatas neesmu ne redzējis, ne skatījis, man tas arī nav jādara, bet tas, ka kāda tur ir atvesta, nu tas tā ir. Es viņus [“Russkij mir”] zinu tikai pēc nosaukuma, nevaru neko vairāk komentēt,” sacīja Valmieras mērs.

Viņš arī nedomājot par iespējamu direktora atcelšanu no amata vai viņa rīcības izvērtēšanu: “Kāds tur sakars ar atcelšanu, tad jau jebkura pārraide krievu valodā krievu televīzijā [būtu jāaizliedz], ko tad mēs ar tām darīsim? Arī atcelsim visus radio un televīzijas torņus, kas raida?”

Drošības policijas pārbaude ierosināta pēc advokātes Kristas Milbergas iesnieguma. Drošības policija atbildē viņai norāda, ka jau savā 2011. gada darbības pārskatā norādījusi, ka Latvijā turpinās Krievijas kultūras telpas paplašināšana, šim nolūkam izmantojot arī “Russkij mir” izveidotos krievu centrus Baltijas Starptautiskajā akadēmijā un Daugavpils Universitātē.

 

“Fonda darbības formālais mērķis ir veicināt krievu valodas, kultūras un izglītības popularitāti un izplatību Latvijā, tomēr tas ir līdzeklis Krievijas ārpolitisko mērķu īstenošanai,” norāda DP.

 

Pēc advokātes iesnieguma policija veica pārbaudi, kurā atklājās, ka skola lūdza Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) atļauju pieņemt fonda dāvinātās grāmatas par krievu valodu, kultūru, vēsturi un reliģiju. IZM, izvērtējot fonda dāvinājuma saturu, secināja, ka šī mācību literatūra nav izstrādāta atbilstoši Latvijas izglītības standartiem un neatbalstīja dāvinājuma līguma noslēgšanu.

Taču, tā kā Valmieras Valsts ģimnāzija ir pašvaldības dibināta izglītības iestāde, tai IZM lēmums nav juridiski saistošs un līdz ar to tā var turpināt sadarbību ar fondu pat tad, kad ministrija to nerekomendē darīt.

Tāpat DP norāda, ka skola kā pašvaldības institūcija var pieņemt dāvinājumu savām vajadzībām, ja pirms tam ir saņēmusi augstākas institūcijas atļauju, taču Valmieras Valsts ģimnāzija par dāvinājumu nav informējusi Valmieras Izglītības pārvaldi un attiecīgi nekādu atļauju arī nav saņēmusi.

Kopš šā pavasara Valmieras Valsts ģimnāzijā darbojas krievu valodas metodiskais kabinets, kuru atklāja Krievijas vēstnieks Aleksandrs Vešņakovs. Kabineta mācību aprīkojuma iegādi finansējis fonds “Russkij mir”. Atklājot kabinetu, kurā skolēniem un skolotājiem būs pieejamas enciklopēdijas un cita uzziņas literatūra krievu valodā, vēstnieks pauda gandarījumu, ka izveidojusies šāda sadarbība, kas palielinās Valmieras Valsts ģimnāzijas skolēnu un skolotāju zināšanas. Turklāt cilvēks, kurš papildu angļu valodai prot arī krievu valodu, jebkuros ap-stākļos būs konkurētspējīgs, atklājot kabinetu, par vēstnieka sacīto teikts skolas mājaslapā internetā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+