×
Mobilā versija
Brīdinājums +21°C
Meldra, Meldris, Melisa
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
5. oktobris, 2017
Drukāt

“Latvijas sirdsdziesma” – šovs salkanā kiča rāmītī (34)

Ekrānuzņēmums no ltv.lsm.lvEkrānuzņēmums no ltv.lsm.lv

Raidījumu vada aktieris Guntis Skrastiņš un Velga Vītola no "LR2".

“Latvijas sirdsdziesma” ir raidījums, kas veido gaumi, ietekmē mūzikas attīstību Latvijā un, galvenais, stāsta par vērtībām. Ja tas nebūtu vienīgais tautā populāras mūzikas raidījums Latvijas sabiedriskajā televīzijā, varētu klusēt.

Par sirdi – ļoti racionāli

Bet klusēt nav viegli, ja redzi, ka dziesmas laikā meitene sēž kokā, rokās turot krāsainu balonu saišķi. Bet zem koka burtiski, rokas vēzējot, lidinās jauneklis. Tā īsā videosižeta pārstāstā izskatās nesen iebalsotā populārākā dziesma – Jāņa Moiseja dziedātā “Sapņu taurenīts”. Nezinu, vai šie tēli ļauj identificēties, atcerēties, izjust?

Šis raidījums ir vienīgā iespēja regulāri uzzināt, kas aizkustina “Latvijas Radio 2” klausītāju sirdis, un vienlaikus, kas tiek piedāvāts jūtu raisīšanai. Kopš LNT “Dzintara dziesmu” aizvēršanas šāgada jūnijā “Latvijas sirdsdziesmai” atkal ir monopols vieglas, sirsnīgas mūzikas atrādīšanā auditorijai, kas dvēseles vibrācijas nemeklēs “YouTube” dzīlēs vai mūzikas kanālā “Mezzo”, bet uzgriezīs “LTV1”.

“Sirdsdziesma” stāsta par populāro gaumi – jau esošo un atbalstīto, publiski kultivēto. Diemžēl šī gaume ir pašaura. Raidījums junda patriotiskumu, latviskumu, sirsnību un citas jūtas, bet tās tulkotas ar bieži izmantoto saldo sērīgumu, virspusīgo un ilustratīvo romantiku, ka emocijas kļuvušas blāvas. Raidījumā ļoti pietrūkst kvēlu jūtu, dziļuma un pārliecības. Atvainojiet, lai gan pa vidu skan ikoniskas dziesmas – kā “Četri balti krekli” vai vēl kāda, īsta talanta un iedvesmas pietrūkst.

Lai kā attīstītos šis raidījums, tas nekur tālāk netiek, bezgaumību un banalitāšu sakopojums liek bezspēkā nopūsties – tas ir kičs. Šo vārdu lietoju tādā nozīmē, ka raidījumā konsekventi un pārliecinoši salikts kopā viss kaut kas, bet tas šķiet neīsti, lēti, virspusēji. Izmantotās “emociju pogas” uzrunā mītu par latviskumu, nacionālo raksturu, kas kautrīgs, pieticīgs, dungojoši mazliet draisks, bet visbiežāk – nekāds! Ne patiesi dziļš, ne sāpīgs, ne laimīgs, ne priecīgs. Mākslīgs un paslēpies kā jaunu cilvēku pārītis “Taurenīša” klipā, kuri tikai spēlē tādus, kādus tos kāds varbūt grib redzēt. Tāds saturs “tautas sirdij”, piedāvāts gadiem, kļuvis par kiču, valodu, kurā katra detaļa ir šausmīga, bet viss kopā izskatās nedabiski un smieklīgi kā dziesma, kurā skandēta cerība, lai “”draudziņš” nekad nav uz pussešiem”.

Caur smilgām, puķēm paveries…

Par mūziku neteikšu ne vārda. Lai par to runā Uldis Rudaks, kas visiem māk pateikt īstās domas. Lai par šo mūziku izsakās Jegors Jerohomovičs, pēc kura vārdiem apvītīs raidījuma studijā sanesto augu lapas.

Bet raidījuma attēls, tā stils, ar kura palīdzību tiek tulkotas dziesmas un uzrunāta tautas darba nedēļas gaitā nogurusī sirds, gan kaut ko nozīmē. Katra otrā dziesma filmēta mauriņā, kādā zaļā pļaviņā, vasarā, kas nekad nebeidzas. Kameras slīd pāri, tās katru dejojamu ritmu pārveido romantizētos dabas skatos, kuros migla ir gandrīz obligāta. Tad kameras aizslēpjas aiz ziediem vai smilgām un caur augu kontūru neasiem tuvplāniem delikāti rāda mūziķu sejas. Ja parādās kāda meitene, par kuru dziesma, bet kuru nekad neviens nesatiks, tad viņa sērīgi aiziet raibā kleitā. Nē, tas nav kičs, tas ir fantāzijas trūkums un bezgaumība. Tādi ir svaigākie dziesmu klipi. Nerunāju par vidēji desmit gadus veciem koncertu ierakstiem, kuru sliktā kvalitāte raksturo raidījumā spēlēto dziesmu vizuālo valodu.

Tikpat atsvešināti un “zaļās zemes” banalitāšu stilā iekārtota studija, kas mazliet atgādina kādu stūri istabas augu veikalā. Te zaļumu, smilgu un sūnu kumšķu ir pietiekami, lai aiz tiem varētu paslēpt gan vadītājus, gan intervētos dziedātājus. Dabas bērns, ko cenšas modināt katrā skatītajā, var liegi dungot dziesmām līdzi. Tāds pats kā no vecā, pārsaldā Latvijas valsts iepazīstināšanas klipa, kurā “Prāta vētra” dziedāja “Welcome To My Country”, ir “Latvijas sirdsdziesmas” džingls – ar nebeidzamiem mežiem, daiļu miglu un mākoņiem, kas visam pār­slīd, ļaujot šajā dabas skatā justies kā tūristam un savējam vienlaikus.

Par šo mūziku varētu stāstīt muzikoloģe Daiga Mazvērsīte, kas to pētījusi un rakstījusi tās vēsturi. Viņa dažādu cilvēku radīto skaņu vērtējumus prot pārvērst aizraujošos stāstos par laiku, cilvēkiem mūzikā un šīs mūzikas jēgu. Tai ir jēga un vērtība!

Popularitātes pieradums

Raidījumu vada aktieris Guntis Skrastiņš un Velga Vītola no “LR2”. Viņi ir progresējuši, jo eksperimentē – gan intervē mūziķus studijā, gan veido raidījumus no dažādām Latvijas vietām, atzīmē jubilejas. Skrastiņš vairs nesāk katru teikumu ar vārdiem “latviešiem ir teiciens”, bet jauki citē dziesmu vārdus un tikai paretam, vienu reizi katrā raidījumā, apspriež, kas mugurā Velgai Vītolai vai kādam viesim. Paldies par to!

Raidījuma popularitāti balsta pieradums abās TV ekrāna pusēs. Es zinu, ka dziļu tradīciju piesātinātu formātu producentiem ir bail kaut ko mainīt. Šīs bailes rada izjūta, ka auditorija vēlas to, kas tai jau tiek dots. Tomēr raidījums idejiski ir apstājies kādā nekur neesošā laikā un vietā, kur ballītēs vieni un tie paši cilvēki spēlē ļoti vienādu mūziku. Dziesmu aptaujas iespēja neviļus liek atbildību par raidījumu uzlikt klausītājiem. Vai vērts vienmēr sekot tikai aktīvo balsotāju vēlmēm? Tā mazākums uzspiež savu gaumi vairākumam. Tāpēc prieks, ka populāra dziesma vienā raidījumā parādīta kora izpildījumā.

“Latvijas sirdsdziesma” ir tik populāra, ka, cienot uzticamos klausītājus, tā būtu jāpadara mūsdienīgāka, daudzveidīgāka. Lai arī atpūtas formātā, ir iespējams par neatlaidīgi muzicējošiem un interesantiem cilvēkiem sarunāties jēdzīgāk un viņu dziesmas parādīt tā, ka tās var atšķirt citu no citas. Stāstīt, kāpēc šīs dziesmas ir mīļas dažādos laikos – ne tikai pļāpāt, pieteikt, bet radīt nozīmi.

“Sirdsdziesmas” uzticamie klausītāji ir tā vērti, lai viņiem piedāvātu kaut vai raidījumu, kam par paraugu ņemti Vācijas sabiedriskās televīzijas šlāgeru koncertu formāti. Pārliecinoši, pilni ar jūtām un lepnumu, ar kaisli. Citādi var mierīgi sakārtot dziesmu topu, to rullēt un iztikt bez vadītājiem. Vai vēl labāk – vajadzētu LTV veidot vēl citus raidījumus par mūziku, par citiem tās stiliem, piepildot mūzikas mīlēšanai paredzētos sirds kambarus ar jauniem jūtu uzplūdiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (34)

 1. Nu vismaz ir skatams tas raidijums! Skrastinš visu laiku negrābstās un stāv pa gabalu! ok ir labi

 2. Kopš sendienām man mīļš Guntis Skrastiņš, bet tās Sirdsdziesmas šausmas jau kādu gadu vairs nespēju skatīties. Viss ir tik pārpieklājīgi, ka metas nelabi.

 3. Savā laikā visi, kas kaut ko apgrābstījuši mūzikā, NEBIJA MĀKSLINIEKI UN NEVARĒJA ”KOMPONĒT” KAUT KO UZ DULLO?! Lai dziesma izskanētu publikai, bija nepieciešama profesionāla komponista rezolūcija! Arī vokālā jomā bija prasības ( ne velti dziedāšanu mācās gadiem). Tas pats par balsojumu… NEVAR BALSOT, IZEJOT NO PATIKA VAI NEPATIKA, JEB VIENS REĢIONS AR SAVA FAVORĪTA UZCELŠANU TRONĪ IZMET MĒSLAINĒ KVALITATĪVU KOMPOZĪCIJU UN TĀS IZPILDĪTĀJU!???? Skrastiņš tiešām var vāvuļot bez jēgas un saprašanas, bieži pat nedomājot par tekstu, ko runā publikai??????? Raivas Veidenbaumas ĻOTI trūkst! ĻOTI! VAIRS NEKLAUSOS ŠO RAIDĪJUMU. KUR VĀCU, FRANČU, POĻU, LIETUVIEŠU, IGAUŅU DZIESMAS??????

 4. Provinciālais klausītājs Atbildēt

  Esam ieslīguši provinciālismā – tikai latviešu šlāgeri un viss! Gribu klausīties arī vācu šlāgerus,franču šansonus, poļu dziesmas. Kāpēc šī mūzika praktiski nav dzirdama? Jāklausās vienā gabalā latviešu dziesmiņas ,kurās skan piecas notiņas kopā ar n-tās reizes atkārtotu trīsvādru vārsmiņu(turklāt ķērcošā balstiņā)

 5. Speciāli neskatos, bet reizēm sanāk pār adīkļa malu arī aci uzmest.
  Noņemiet viņiem pusi no raidījuma laika, tad varbūt pierausies ar to vāvuļošanu. Visas dziesmas nav sliktas, un, ja neskatās ekrānā uz tiem govju puišiem (Latvijas kovbojiem), var iztikt. Laiks viņiem par garu, pilnīgi pietiktu ar pusstundu..
  Tas pats par visiem muzikālajiem šoviem – tā “ekspertu” pļāpāšana nav izturāma. 2 minūtes dziesma, 5 minūtes tukša muldēšana. Nevajag viņiem tik garu ētera laiku.
  Vienlaikus gribu uzteikt Kultūras raidījumus ar Zigfrīdu Muktupāvelu, tie ir labi, saturiski un interesanti.
  Un t. Supernova vispār ir… labi, neizteikšos. Viens pats nosaukums “supernova” uzrauj drebuli, ne tur kas super, ne nova. Ja nav ko sūtīt (un pagaidām patiešām – nav) uz Eirovīziju, tad nevajag. Likt Eiropai mūs uzklausīt un noskurināties? Lieka laika un līdzekļu izšķiešana.

 6. Īpaši tas kļuvis nebaudāms tagad. Manuprāt, Velga Vītola nav ĪSTAJĀ VIETĀ. Vairs šo raidījumu neskatos.

 7. Tas tiešām ir neskatāms raidījums, jo reklamēt un katru nedēļu rādīt tos briesmīgos dziedātājus ir šausmas. Vai tiešām šajā laikā nevarētu rādīt patiešām skatāmus, īstus māksliniekus, tie šlāgeristi ir sen apnikuši, tāpat kā tie vadītāji, sevišķi Skrastiņš ar saviem lētajiem, muļķīgajiem jokiem.

 8. jā, šlāgeraptauja bija labāka, arī Raiva spējīgāka vadītāja. tagad gandrīz neskatos šo apvienojumu, kas saistās ar amigo…, ai, murgs vien tur sanācis. Savukārt Radio muzikālo raidījumu, ko vada daiga Mazvērsīte, klausos ar interesi – tur ir kvalitāte. bet te salkana muldēšana.

 9. 100% piekrītu raksta autorei.Formāts ir nebaudāms,izpildītāji briesmīgi.Sen vairs neskatos un neklausos.

 10. žēl-šlāgģeraptauja bija labāka,raidījuma nosaukums piemērotāks,trūkst Raivas,raidījuma vadītaju gaume degradējusies

 11. Lai būtu arī raidījums pensionāriem, bet, tie ” šlāgeri”, kuri tagad tiek atskaņoti nepretendē uz šlāgera nosaukumu, bieži vien kaut kāds nebaudāms skaņu un vārdu safabricējums. Raidījumu var saukt kā grib, tikai ne par šlāgeraptauju un sirds dziesmu

 12. Patiesība par kvalitāti. Šlāgerkanāla izlase par valsts naudu.
  Tomēr uzskatu, ka raidījumam jābūt
  Kas traucē veidot tādus pašus raidījumus par pop un rokmūzikas jaunumiem un topiem? Tad skatītājam būtu izvēle, ko skatīties , un arī gaume veidotos savādāk.
  Tagad ir teātris zip – lielisks raidījums, kur var izvēlēties un vērtēt izrādes savai gaumei. Ir kultūras raidījumi. Tā īsti nav klasiskās mūzikas kaleidoskopa un vērtējuma.
  Tā kā pašas TV rokās veidot piedāvājumu tā, lai būtu visiem. Bet šlāgerim noteikti ir sava vieta.

 13. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

  Varbūt nevajadzēja tik iznīcinoši, bet taisnība vien ir. Visvairāk raidījumam trūkst inteliģences un kvalitatīvas mūzikas. Man patīk šlāgeri, tomēr ne katrs pāķis būtu jālaiž pie mikrofona. Domāju, ja kvantitāti pārvērstu kvalitātē, kaut mazliet pafiltrētu uzaicinātos “māksliniekus”, kāds iemācītu lauku meitenes ģērbties un “kungiem” apskaidrotu, ka Latvijā joprojām ir frizieris, pletīzeris, bet hūte nebūt nav augstākās modes rekvizīts, varbūt, ka sanāktu tā nekas. Protams- iztrūkst Raivas klusinātās, inteliģentās valodas un aizvāciet taču to lēto Skrastiņu!

 14. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

  Varbūt nevajadzēja tik iznīcinoši, bet taisnība vien ir. Visvairāk raidījumam trūkst inteliģences un kvalitatīvas mūzikas. Man patīk šlāgeri, tomēr ne katrs pāķis būtu jālaiž pie mikrofona. Domāju, ja kvantitāti pārvērstu kvalitātē, kaut mazliet pafiltrētu uzaicinātos “māksliniekus”, kāds iemācītu lauku meitenes ģērbties un “kungiem” apskaidrotu, ka Latvijā joprojām ir frizieris, pletīzeris, bet hūte nebūt nav augstākais modes rekvizīts, varbūt, ka sanāktu tā nekas. Protams-iztrūkst Raivas klusinātās, inteliģentās valodas un aizvāciet taču to lēto Skrastiņu!

 15. Peters ar Paulu var kičot kur grib, bet te prasa atbildību no televīzijas raidījuma !!!!

 16. Ļoti žēl,ka likvidēja raidījumu ” Latvijas šlāgeraptauja”,kuru vadīja Raiva Veidenbauma un Guntis Skrastiņš,tas bija baudāms raidījums,bet,apvienojot “Dzintara dziesmas ” un pieminēto šlāgeraptauju,ir iznācis pavisam nebaudāms un neskatāms raidījums.Domāju,ka televīzija kopumā ir tikai zaudētāja.Kaut ko apvienot,kaut ko samazināt,atlaist no darba ļoti sakarīgus cilvēkus,tas viss ne pie kāda laba rezultāta neved,jo arī neko jaunu nav ko vietā likt.

 17. Es arvien ar patiku skatos šo raidījumu, kā vienu vietu, kur latvieši tā patiesi un sirsnīgi var izpausties – dziedat savas dziesmiņas, būt paši un neviens par to viņiem nepiesienas. Ne jau visas no dziezmām ir tādas, kas uz ilgāku laiku aizķersies klausītāju atmiņā, taču ik pa laikam uzmirdz kaut kas tāds, kas ir pa īstam sirsnīgs un labs, neraugoties uz savu šķietamo vienkāršību.
  Satriecoša ir raksta autores augstprātība. Ja kādam patīk kāds cits žanrs, piemēram smagais roks un ķērcēji, viņiem ir kur to klausīties.
  Esmu klasiskās mūzikas cienītājs, taču man patīk arī šeit kritizētā žanra mūzika. Viens no kritērijiem ir arī tāds: vai es to varu uzspēlēt uz sava blumīzera.

 18. Vai tad raidījumu neskatās vairāk vecākās paaudzes ļaudis, viņiem varbūt patīk. Jaunajiem ir kas cits.

 19. Ļoti interesanti būtu uzzināt kā tad tā raksta autore iedomājas to raidījumu mūsdienīgot un tiem Sirdsdziesmas uzticamajiem klausītājiem “piepildīt mūzikas mīlēšanai paredzētos sirds kambarus ar jauniem jūtu uzplūdiem”. Diemžēl šajā rakstā tiek doti tikai miglaini mājieni. Raksta autorei nepatīk dabas skati zaļumi, smilgas, puķes. Ko viņa piedāvā likt tā vietā? Raksta autore uzskata, ka raidījumā pietrūkst kvēlu jūtu, dziļuma un pārliecības. Kā tad autore iedomājas šīs jūtas iekvēlināt un radīt to dziļumu un pārliecību?

 20. šlāgeru cienītājs Atbildēt

  Feina fida.

 21. Briesmīgs raidījums un prastas dziesmas.

 22. Tas ir vaajs raidijums.veel vaajaaki muzikanti

 23. Riktīgs pensionāru raidījums! Skrastiņš noriebies kā rūgta nāve! Ne velti neviens teātris neņem pie sevis!
  Vajag ko modīgāku, jestrāku un jaunākus vadītājus!

  • 100% taisnība ! Salkans, banāls raidījums ar švakiem pļumpapā gabaliem ko par dziesmām grēks saukt!

  • Vai tad tev jaunu (un netik jaunu) bļāvēju trūkst, kurus klausīties un skatīties, trollene tāda?

  • Šaubos gan,vai Skrastiņš ir lūdzis kādam teātrim sevi pieņemt darbā.liekas,ka viņam tāpat ir labi.Arī brālim Imantam.Viņi nemaz negrib strādāt teātrī.

 24. man vairs nepatīkšis raidījums,kopš nav raiva,skrastiņš sen ir apnicis

 25. Muzikālo parodiju klubiņš Atbildēt

  Skrastiņš var dancot apkārt šai ģešovkai; var pat uz galvas stāvēt, bet tāpēc jau $ūd$ par zapti nepārvērtīsies …

 26. Sen jau raidījumam vajadzīgs cits formāts un citi raidījuma vadītāji. Pievienojos raksta autorei par muzikoloģes iesaistīšanu šādā raidījumā, lai tas kļūtu arī izglītojošs.

 27. Kāpēc nevarētu tikai dziedāt un iztikt bez raidījuma vadītājiem un intervijām ar grupu dalībniekiem?

 28. Rožukalne, nu tad jau skaidrs cik vērts ir šis sacerējums ( kvalitatīva žurnālistika ).

Draugiem Facebook Twitter Google+