Ekonomika
Bizness

Samazinām mobilo operatoru rēķinu 15

Foto – Shutterstock

Straujiem soļiem tuvojas 15. jūnijs – viesabonēšanas atcelšanas datums. Tuvojoties šim zīmīgajam notikumam, visi Latvijas mobilie operatori agrāk vai vēlāk, bet jau pacēluši tarifu plānu cenas. Arguments – lai nosegtu radušās izmaksas, jo mazo valstu operatoriem viesabonēšanas atcelšana izmaksā krietni dārgāk nekā lielvalstu operatoriem.

Tomēr domas par cenu celšanos ir dažādas. Piemēram, Eiropas Parlamenta deputāts Krišjānis Kariņš uzskata, ka neesot ārēja iemesla, kāpēc cenas būtu jāpaceļ – viesabonēšanu operatori izmantojot kā ieganstu cenu celšanai. Savukārt investīciju baņķieris Ģirts Rungainis uzskata, ka zemo cenu laikmets telekomunikācijās ir beidzies. Viņaprāt, cenu celšanos ietekmē ne tikai viesabonēšanas atcelšana, bet arī straujā tehnoloģiju attīstība. “Šobrīd Latvijā mobilie sakari ir patiešām lēti. Savulaik, lai “Bite” pārdalītu tirgu, tai nācās startēt ar zemām cenām. Abiem pārējiem spēlētājiem nācās piemēroties, taču grūstīšanās ap cenām sevi izsmēla, kad operatori sāka intensīvi attīstīt modernās datu pārraides tīklus. Attīstībai tarifi bija pārāk zemi,” norāda Ģ. Rungainis.

Tomēr vērts noskaidrot, vai pastāv veidi, kādos arī pēc viesabonēšanas atcelšanas varam samazināt rēķinus. Un ko darīt, ja jaunumus nevēlamies?

Apskatīsimies, kurš operators piedāvā labāko un lētāko piedāvājumu, ņemot vērā jaunos tarifu plānus (skat. uzziņu blakus).

 

Jāprasa operatoriem labākais piedāvājums

Daudziem operatoru ilgstošajiem klientiem nodrošinātas dažādas un gana labas atlaides, kas ikmēneša rēķinu krietni samazina. Arī es savulaik no “LMT” saņēmu 30% atlaidi mirklī, kad “LMT” saņēma ziņu, ka es ar pussoli jau biju kļuvis par citas kompānijas klientu. Skaidrs, ka vismaz līdz viesabonēšanas atcelšanai atlaides bija iespējams dabūt gana vienkārši – pietika vien ar operatora pabaidīšanu. Vai līdz ar viesabonēšanas atcelšanu šāds triks ies cauri? Šķiet, ka jā!

Interneta pasaulē jau vairāki cilvēki dalījušies pieredzē, ka arī tagad, piemēram, “Bite” piedāvā kārdinošas atlaides pēc ziņas saņemšanas par viņu tīkla pamešanu. Šādā veidā noteikti ir iespējams ieekonomēt vairākus eiro mēnesī, tāpēc solis ir vismaz izmēģināšanas vērts. “Bites” mārketinga vadītāja Diāna Šmite gan atklāti neatzina, ka pastāv šāda prakse, tomēr sacīja, ka kompānija vienmēr ir gatava izprast klientu vēlmes un piedāvāt tiem atbilstošāko piedāvājumu. Teju tāpat izteicās arī “LMT” pārstāve Elīna Lidere, skaidri neatzīstot nākšanu pretī klientam, ja tas gatavojas pamest operatoru, bet “Tele2” pārstāve Laura Homka izvēlējās nekomentēt šo tēmu. Vien norādīja, ka citiem operatoriem būs jādomā, kā noturēt savus klientus, jo “Tele2” piedāvājums ir viens no labākajiem tirgū.

Savukārt kolēģei “LA” redakcijā izdevies sarunās ar “Tele2” saglabāt veco samaksu. Noteikti daudzi 28. aprīlī saņēma e-pastu no “Tele2” par to, ka no 1. jūnija mainīsies tarifu plāns, kas arī novedīs pie zināma rēķina sadārdzinājuma. Kolēģei jaunais tarifs paredzēja maksāt 11,99 eiro ik mēnesi, tomēr pēc sarunām summu izdevies samazināt līdz 8,79 eiro, jo “Tele2” piekrituši, ka, vērtējot kolēģes tālruņa lietošanas paradumus, būtu labāk nevis pāriet uz jauno tarifu par 11,99 eiro, bet izvēlēties lētāko “Zelts 500 MB” tarifu. Ja kolēģe nebūtu sūdzējusies, mēnesī būtu jāšķiras no trim eiro vairāk. Vērts pacensties vienoties ar operatoriem par jums izdevīgāko piedāvājumu.

 

Mobilo operatoru izdevīgākie piedāvājumi

Ja internetu nu nemaz nevēlaties, bet sarunas un SMS neierobežotā daudzumā gan gribat:

“LMT Brīvība” – 12,90 eiro mēnesī par bezlimita sarunām un SMS Latvijā un Eiropā.

“LMT” tīklā esošais “Amigo” pēcapmaksā piedāvā bezlimita zvanus un SMS Latvijā un 200 MB internetu par 7,99 eiro mēnesī.

“Tele2” pavisam bez interneta nemaz neļauj palikt. Lētākais piedāvājums no 1. jūnija būs “Zelts 500 MB” – 8,49 eiro mēnesī par bezlimita zvaniem Latvijā un Eiropā, kā arī līdzi nāks 500 MB interneta Latvijā un Eiropā.

“Tele2” tīklā esošā “Zelta zivtiņa” pēcapmaksā no jūnija piedāvās bezlimita zvanus un SMS Latvijā par 6,49 eiro.

Arī “Bite” pilnīgi bez interneta neļauj palikt. Izveidots jauns tarifu plāns “Bite 100 MB”, kas par 6,50 eiro Latvijā ļauj runāt un sūtīt īsziņas, cik vien vēlaties. Uz Eiropu bez maksas varēsiet zvanīt 50 minūtes, kā arī piedāvājumā ietilpst 100 MB interneta.

 

Ja gribat labāko iespējamo piedāvājumu – bezlimita sarunas un SMS, kā arī labāko interneta pieslēgumu: 

“LMT Brīvība” + neierobežots internets Latvijā un 2,51 GB Eiropā. Tas viss par 24,89 eiro mēnesī.

“Amigo” piedāvā neierobežotu internetu, bezlimita sarunas un SMS Latvijā par 19,98 eiro mēnesī.

“Tele2” tarifu plāns “Zelts Bezlimits” – bezlimita internets Latvijā un 6 GB Eiropā. Tas viss par 21,99 eiro mēnesī.

“Zelta zivtiņa” piedāvā zvanus un SMS Latvijā par 6,49 eiro + 10 GB interneta mēnesī par 11,99 eiro – kopā 18,0 eiro.

“Bites” tarifu plāns “Neierobežots” – bezlimita datu apjoms Latvijā + 5 GB Eiropā, kā arī 12 mēnešu ekrāna apdrošināšana, neierobežots datu apjoms lietotņu lejupielādei un 12 mēnešus par velti arī antivīruss. Tas viss par 22,50 eiro mēnesī.

 

Atceļam viesabonēšanu: cenu celšanas hronoloģija

2016. gada 21. septembris – “Bite” maina tarifu plānus. Jaunums – pirmie Latvijā piedāvā mobilo internetu Eiropā lietot kā Latvijā. Respektīvi, internetu Eiropā var lietot tik, cik ļauj tarifu plāns, nojaucot robežu starp sērfošanu internetā Latvijā un Eiropā, padarot to par vienu veselumu. Tāpat uzņēmums jaunajā cenā piedāvā ekrāna apdrošināšanu un bezmaksas lietotņu lietošanu. Iznākums – cenu celšanās atkarībā no tarifu plāna (ja bija piešķirta atlaide, tā saglabājās).

2016. gada 1. novembris – “LMT” maina tarifu plānus. Jaunums – pirmie Latvijā piedāvā fiksētu mēneša maksu par neierobežotiem zvaniem un īsziņām visās Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) valstīs. Tiek likvidēts tarifu plāns “Neatkarība” (9,90 eiro mēnesī), tā vietā izveidots tarifu plāns “Brīvība” par 12,90 eiro mēnesī. Iznākums – cenu celšanās par 3 eiro, salīdzinot ar klientu vecajiem rēķiniem (ja bija piešķirta atlaide, tā saglabājās).

2017. gada 1. aprīlis – “LMT” atceļ arī viesabonēšanu internetam Eiropā (kā “Bite”), izveidojot trīs dažādus datu plānus.

2017. gada 25. aprīlis – “Bite” līdzīgi kā “LMT” atceļ viesabonēšanu sarunām un īsziņām Eiropā, kā arī kompānija cenā iekļauj bezmaksas antivīrusu. Atkal mainās kompānijas piedāvātie tarifu plāni, augot vēl par 2 – 3 eiro mēnesī.

2017. gada 1. jūnijs – arī “Tele2” iet konkurentu pēdās un maina tarifu plānus – sarunas un īsziņas Eiropā bez maksas, bet internets Latvijā un Eiropā – atkarībā no izvēlētā tarifu plāna. Iznākums – cenu celšanās par 2,50 – 4 eiro, salīdzinot ar vecajiem tarifu plāniem (ja bija piešķirta atlaide, tā saglabājās).

LA.lv