×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
10. decembris, 2015
Drukāt

“Seile nemācēja izdarīt spiedienu, melot, blefot.” (16)

Foto - LETAFoto - LETA

Izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile

Izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile neesot ieklausījusies “Vienotības” spices viedoklī par skolotāju algošanas modeli, tāpēc, visticamāk, nākamajā valdībā viņu vairs neredzēsim.

“Runājot par Mārīti Seili… Būs ļoti grūti turpināt pedagogu algu reformu. Es pieļauju, ka Ministru prezidents varētu aicināt citu kandidātu,” tā LTV trešdien sacīja partijas “Vienotība” Saeimas frakcijas priekšsēdētājas vietnieks Kārlis Šadurskis. Vēlāk viņš precizēja, ka tas esot viņa personiskais viedoklis: partijā M. Seiles darbība ministres amatā neesot apspriesta un nākamās valdības veidošanas kontekstā par personām, kas varētu ieņemt ministru amatus, neesot spriests. Taču M. Seile nevarot turpināt darbu galvenokārt tāpēc, ka neesot radusi kontaktu ar nozari, par ko liecinot nesenais izglītības un zinātnes darbinieku streiks.

Arī Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājs Jānis Vucāns (ZZS) pieļauj, ka savā ziņā M. Seile, kuras darbībai viņam daudz pārmetumu neesot, tiekot upurēta, lai pēc pedagogu streika normalizētu varas un Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) attiecības. Kā zināms, tās priekšsēdētāja Inga Vanaga paziņojusi: ja nebūtu kritusi valdība, LIZDA būtu prasījusi ministres demisiju. Interesanti gan, ka LIZDA mājas lapā veiktā aptaujā 83 procenti nobalsojušo lapas lietotāju pateikuši, ka M. Seilei jāturpina darbs.

M. Seile nav “Vienotības” biedre, kaut tieši no šīs partijas viņa tika virzīta ministra amatam. Latvijas Zinātnes padomes prezidents Andrejs Siliņš pieļauj, ka tieši politiskās pieredzes trūkums bijis ministres klupšanas akmens: “Viņa nemācēja izdarīt spiedienu, melot, blefot. Acīmredzot tādi cilvēki politikā nav vajadzīgi. Es nevaru teikt, ka Seiles kundze strādāja ļoti labi, taču nevar arī teikt, ka slikti. Daļu darbu neizdevās paveikt tieši politiskā atbalsta trūkuma dēļ. Izskatās, ka ministrei atbalsts bija tikai no Straujumas kundzes, taču, tā kā premjerei pašai nebija atbalsta, daudz kas neizdevās.”

Politiskā atbalsta trūkumu ministrei novērojis arī R. Ķīlis, taču viņš pieļauj, ka Seili neatbalsta ne jau “Vienotība” kopumā, bet gan tās vadība.

Pati M. Seile nevēlējās komentēt ne savas izredzes saglabāt amatu, ne arī attiecības ar “Vienotību”. IZM vecākā konsultante sabiedrisko attiecību jautājumos Ilze Salna gan pastāstīja, ka M. Seilei nav bijušas pārrunas ar “Vienotības” vadību par iespējām saglabāt amatu. Līdz ar to jāsecina, ka nākamajā valdībā ministra krēsls viņai netiks piedāvāts.

Kurš būs nākamais, kam ar izglītības un zinātnes nozares problēmām būs jātiek galā? Izskan, ka nākamais ministrs varētu būt kāds, kam līdz šim nav bijis sakara ar šo jomu. Citi min K. Šadurska un vēl vienas Saeimas deputātes – Ilzes Viņķeles – vārdu. Roberts Ķīlis pieļauj domu, ka “Vienotība” jaunajā valdības veidošanas procesā varētu censties pat tikt vaļā no Izglītības un zinātnes ministrijas.

Visu rakstu lasiet 11. decembra “Latvijas Avīzē” vai “Latvijas Avīzes” e-izdevumā.

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. No tās misijas, no kuras nāca Seile, nekas labs nevarēja sanākt!? Skolu problēmas un darbs viņai bija un it svešs. Viņa vienkārši aizpildīja vietu pēc Druvietes! Druviete jau izskaidroja visu par pedagogu algām, kas šajā jomā jau bija panākts un ko Seilei vajadzēja turpināt… BET viss tika sajaukts un sākās pilnīgi no jauna!?? ESAM TUR, KUR JAU BIJĀM!!! Piekrītu Andrim un viņa viedoklim!!! UN VĒL TĀ VĀJPRĀTA MULDĒŠANA!?? NEKO KONKRĒTU, TIKAI APKĀRT UN APKĀRT…

 2. Preiļu sierēdājs Atbildēt

  Reizēm šitās Lotgales meičas ir taisnas kā zirga loki. Tad viņas saka- i narunā, i nadūmā, i nadabūsi! Būtu pati gājusi pēc Dziesmusvētkiem, būtu bijis daudz jēdzīgāk.

 3. Nevis nemāk blefot, bet nemāk vadīt. Un arī tā ir blefošana. Piemēram, kā Dziesmu svētku komitejas vadītāja – sēdes neapmeklēja, tēmā neiebrauca, aplika kolēģus, svētkus gandrīz sačakarēja. Pēc tam viņa ķērās pie skolotāju burtiski nozākāšanas, visus vainojot tos pārāk zema izglītības līmeņa nodrošināšanā. Plus vietā un nevietā demagoģējot ar sev ērto saukli – skolēnu veselība pirmajā vietā – ir panākusi to, ka skolēnus vairs neved ekskursijās un vairumā gadījumu pat vispār nekur ārpus skolas. Muzeji, teātri, izstādes – atā. Ja bērnu veselība būtu tik svarīga, tadtaču pārskatītu mācību slodzes – 7-9 stundas katru dienu plus mājasdarbi, esejas, projekti. … Tik liekulīgi. Plus vēl plaisa, ko radījusi starp skolēniem, skolotājiem un vecākiem. Tik nesekmīga izglītības ministre, manuprāt, mums nav bijusi.
  Kas ir tas, ko viņa reāli ir pozitīvu veikusi? Pareizi – NEKAS

  • Te atliek tikai papildināt – radīja plaisu arī starp skolotājiem un IZM. Kad kāds no sevis tik pareizs iztaisās (kameru priekšā), ir vērts kļūt piesardzīgiem 🙂

 4. Manuprāt Mārīte Seile pat ļoti piemērota Izglītības un zinātnes ministra postenim! Viņai protams nebija viegli pārņemt šo amatu no R.Ķīļa komandas rokām. Varbūt ka veiksmīgu darbu šai amatā traucēja labas, pašizveidotas, pieredzējušas komandas, varbūt šķietamas pašiniciatīvas, varbūt partijas trūkums… Kā pozitīvu iezīmi, kas vispārēji nav novērojams pie deputātiem, bet Seiles k-ndzes personības raksturojošu īpašību, kas būtu vēlama perspektīvā labai un gudrai Izglītības un Zinātnes ministrei, – jāmin paškritika, vēlēšanās saprast lietas būtību un mainīt attieksmi, ja procesā sākotnēji par labu un pareizu atzītais tomēr izrādās atmetams. Pat deputāta K.Šadurska blefošana šai lietai nepalīdzēs…

 5. Ja cilvēks varas krēslā nemāk izveidot sev labu darba komandu, tad viņam tur nav ko darīt.

 6. jautājumu jau sen vajadzēja atrisināt. Un M.Seile vēlējās likvidēt dziļo plaisu un izlīdzināt. Nepiekrītu I.Vanagai. Ja par blefošanu un melošanu, tad M.Seile pierādīja, ka darīja darbu un ar melošanām un blefošanām nenodarbojās. Un Dziesmu svētkos viņa rīkojās pareizi. Tas būtu tāpat kā nedzirdēt trauksmes sirēnas Maximā, ja ignorētu masveida ģībšanu.

  • Ko tad viņa pareizi izdarīja dziesmu svētkos? Aizliedza gājienu, kas notika? Patrieca Agru Bērziņu? Ko pēc tam? Izveidoja komisiju no pašu vainīgo vidus, un neviens nebija vainīgs!
   Izveidoja skolotāju algu modeli?
   Pretojās lauku skolu apmelošanas propagandai?
   Drīzāk izskatījās pēc tadas, kas nezina, kas viņa ir un ko viņa kaunu zaudējušajā neizglītotajā izglītības ministrijā meklē!

 7. tības un nātnes minis†rija!

 8. Aprobežotiem bezmugurkaulniekiem tikai ar partijas savtīgo galvu, bez sava viedokļa un stājas ministra krēsls ir bez kājām…

 9. Izglītības ministra vietā Ingu Vanagu, redzēs ko varēs panākt kā ministre. Prasīt ir viegli, bet panākt…

 10. nez vaivel kāda ministrija Atbildēt

  tik daudz un klaji melo kā izglitibas, bet var jau but ka vel trakāk, neesmu ar citām saistits. bet par izglitibas ministriju droši var teikt, tiko kāds atver muti, tā melo, kur nu vel vairāk?

 11. Ne jau melot nemācēja, bet otrādi – jauca visu un ar visu, sākot ar Skonēnu dziesmu sv’ētkiem!

 12. Vienotības degradācija Atbildēt

  Partijai, kas noēd savus cilvēkus, nav nākotnes.

Draugiem Facebook Twitter Google+