×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.7°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
9. augusts, 2012
Drukāt

Seniori nav mājās sēdētāji


Foto-LETA un Rita RuskaFoto-LETA un Rita Ruska

Konkursa “Eiropas gada pašvaldība” otrajai kārtai Latgales reģionā tika izvirzītas trīs pašvaldības – Daugavpils pilsēta, Balvu un Dagdas novadi. Vērtēšanas komisija, ko pārstāvēja Labklājības, Izglītības un zinātnes, Veselības, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas speciālisti un Latvijas Pašvaldību savienības pārstāvji, iepazinās ar paveikto senioru aktivitāšu un starppaaudžu sadarbības veicināšanā. Labo darbu visām pašvaldībām ir daudz, bet šoreiz uzsvērsim, ar ko katra no šīm pašvaldībām ir īpaša. 
Daugavpils pilsēta un Balvu novads uzvarēja nominācijā “Pašvaldība senioru vērtības celšanai sabiedrībā”.


 

Daugavpils_RR_9Daugavpils pensionāriem – biedrību rekordskaits

Daugavpiliešu vecākā paaudze ir sabiedriski aktīva. Gandrīz katrai profesijai te ir sava organizācija. Daža lielā rūpnīca, piemēram, “Dauteks”, vairs nepastāv, taču biedrība “Dauteks pensionāri” turpina darboties. Savas organizācijas ir pensionētajiem pedagogiem, Austrumu elektrisko tīklu darbiniekiem, valsts iestāžu pensionāriem. Darbojas Latgales mākslinieku asociācija, klubs “Celtnieks”, pensionāru biedrība “Tirdzniecība”, Neredzīgo biedrība, pilsētas invalīdu biedrība, politrepresēto klubs.

Sociālā darba veterānu apvienība “Dzīvesprieks” esot pat vienīgā tāda veida biedrība Latvijā. Tajā apvienojušies apmēram 90 kādreizējās sociālās nodrošināšanas sistēmas darbinieku. Apvienības vadītāja Agafija Jermolajeva stāsta, ka ne mazums cilvēku šajā sistēmā nostrādājuši vairāk par 30 darba gadiem, bet Tamāra Miņina ir viena no pirmajām, kas, pārņemot lietuviešu Zarasu pilsētas pieredzi, jau 1987. gadā sāka sniegt tādu sociālo pakalpojumu kā mājas aprūpi.

Pensionāru un invalīdu biedrības, kuru skaits pašreiz ir 19, apvienojušās Daugavpils nevalstisko organizāciju (NVO) padomē “Varavīksne”. Tās vadītāja Anna Cipkina (attēlā) uzsver: “Mūsu misija – būt vajadzīgiem gan pilsētas senioriem, gan visai sabiedrībai.”

Pensionāri aktīvi sadarbojas ar pilsētas Sociālo lietu pārvaldi, brīvprātīgi dodas uz bērnudārziem, skolām un bērnunamu “Priedītes”, piedalās konkursos un veselību veicinošos pasākumos, apgūst e-prasmes, mācās datorkursos, brauc ekskursijās, iesaistās labdarībā, piedalās starptautiskā festivāla “Laimīga ģimene” rīkošanā, kas ir viens no šīs vasaras galvenajiem pilsētas pasākumiem un notiks 26. augustā. Festivālu, kā parasti, atklās līgavu parāde, kurā drīkstot piedalīties visas interesentes vecumā no 8 līdz 80 gadiem. Līdztekus jautrām sporta sacensībām, amatnieku tirdziņiem, izstādēm un dažādu speciālistu konsultācijām tiks uzsvērta paaudžu sadarbība un dinastiju ieguldījums pilsētas attīstībā, norāda Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētāja Žanna Kulakova.

Daugavpilī seniori, sasniedzot 80 gadu vecumu, sabiedriskajā transportā brauc bez maksas.

Bet biedrības “Avolina” valdes locekles Vineta Mihailova un Rita Riekstiņa, lai gan ir rīdzinieces, Daugavpilī attīsta alternatīvās rehabilitācijas pakalpojumus cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, arī pensijas un pirmspensijas vecuma personām. Rīgā šādu pakalpojumu sniedzēju netrūkst, bet Daugavpilī tie ir ļoti pieprasīti.

Daugavpils pilsēta

Iedzīvotāju skaits 101 057

Balvos – balto zeķīšu svētki 
Balvi2_RR_9

Tradicionāli ierasts jaundzimušajiem dāvināt sudraba karotītes, ko daudzas pašvaldības arī dara. Taču balvēnieši ir oriģināli un savējiem rīko balto zeķīšu svētkus. Balvu pilsētas Kultūras un atpūtas centrā darbojas rokdarbnieču pulciņš “Mežģis”. Tā dalībnieces katru gadu noada vairāk nekā 100 balto zeķīšu, ko pasniedz ģimenēm, kurās piedzimis bērniņš.

Zelma Šulce (attēlā) ir viena no čaklajām rokdarbniecēm. Viņai ritot jau 89. gads, bet adīšana, tamborēšana ir viņas sirdslieta. Ada ne tikai baltās zeķītes, bet arī jakas, vestes, visu, kas noder arī pašas septiņiem mazbērniem un tikpat daudz mazmazbērniem. Zelmas kundze jau desmit gadus apmeklē pulciņu, ko vada Skaidrīte Šnepere. “Labi, ka varam reizi nedēļā sanākt kopā, tad atrādām savus darbus, rodam jaunas idejas, daudz ko iemācāmies viena no otras, skolotājs nemaz nav vajadzīgs,” stāsta Z. Šulce. “Mežģī” darbojas ne tikai seniores, bet visu vecumu rokdarbnieces. “Sievas ar zelta rokām,” tā par viņām teic Balvu novada domes izpilddirektore Inta Kaļva.

Balvu pensionāru biedrība īstenojusi Sorosa fonda projektu un kopā ar pašvaldības un zviedru labvēļu palīdzību izveidoja labdarības kooperatīvu “Sāta”. Seniori sniedz dažāda veida atbalstu iedzīvotājiem, nodod arī savas zināšanas un prasmes jaunākajai paaudzei, apmācot šūšanā un galdniecības darbos. Aktivitātes koordinē brīvprātīgie – gan jaunieši, gan seniori.

Savukārt pilsētas centrālā bibliotēka piesaistījusi vecāko paaudzi, rīkojot konkursu “Prātnieks”. Sākumā iepazina Eiropas valstis un Latviju, bet tagad arvien lielāka interese esot par pašu Balvu novadu. Seniori iesaistīti vecās bibliotēkas ēkas vēstures apzināšanā.

Balvos vērtēšanas komisija iepazinās arī ar Sociālā dienesta darbu, ar sociālo māju “Atvasara”, bet Tālākizglītības centrā uzzināja, ka vecākajam studentam, kurš beidzis Daugavpils Universitātes Balvu filiāles maģistrantūru, ir 65 gadi.

Balvu novads

Iedzīvotāju skaits 15 228

Dagda_RR_9Dagdā enerģiskās «Dagne» un «NEMA»

“Lai attīstītu novadu, jāstrādā ar projektiem,” teic Dagdas novada domes priekšsēdētāja vietniece Sandra Viškure. Pēdējo trīs gadu laikā projekti jau īstenoti par vairāk nekā vienu miljonu latu, bet īstenošanas stadijā ir par divkārt lielāku summu – gandrīz divu miljonu latu apmērā.

Nākotne nav iedomājama bez jauniešiem, tāpēc, lai noturētu dzimtajā pusē, daudzas lietas uztic tieši viņiem. “Tādi aktīvi mums ir apmēram 15 jaunieši. Pieņemam darbā, lai paliktu novadā un attīstītu dzīvi šeit. Tad arī vide ap mums kļūs jaunāka,” pārliecināta S. Viškure.

Dagdā darbojas jauniešu organizācija “Dagne” (attēlā). Realizējot dažādus projektus, izveidots jauniešu un bērnu brīvā laika pavadīšanas centrs, pirmsskolas vecuma bērnu rotaļu un attīstības centrs, arī satiksmes drošības pilsētiņa. Šobrīd tiek īstenots projekts “Aizrauj mani, lūdzu, un mana pasaule kļūs plašāka”, kuras laikā iecerēts izveidot 32 dažādas interešu izglītības darbnīcas. Turpinās arī Dagdas jauniešu iniciatīvu centra pilnveide, pateicoties Latvijas un Šveices sadarbības programmai.

Dagdas invalīdu brālības “NEMA” vadītāja Mārīte Zariņa ir idejas autore daudzām oriģinālām iniciatīvām. Viņas rosināti, pērnruden visu paaudžu iedzīvotāji, sākot ar maziem bērniem līdz pensijas vecuma cilvēkiem, no kļavu lapām izveidoja valsts karogu. Visi – liels vai mazs – locīja kļavu lapas īpašā, rozes ziedam līdzīgā taurītē, kuras pēc tam savienoja vienotā paklājā un nokrāsoja sarkanbaltsarkanā krāsā. Šis brīnišķīgais kopdarbs tagad novietots novada domes ēkā.

Pensionārs Romualds Vasiļevskis ir Dagdā populārs dzejdaris, komponists, ermoņiku spēlētājs un dziesmu izpildītājs. Jebkuram aktuālam mirklim Romualds pieskaņos asu un trāpīgu dzejas rindu, piemēram, šādu: “Mūsu liktenis ir mūsu pašu varā,/ Un ja lietas labā katrs kaut ko dara,/ Tad par spīti slimībām, gadiem un svaram/ Labāku dzīvi veidot mēs varam.”

Dagdas pensionāri piedalās visos nozīmīgākajos kultūras nama pasākumos. Savu meistarību viņi apliecināja koncertā, ko parādīja vērtēšanas komisijai. Tad vienuviet uzstājās visu paaudžu dziedātāji un dejotāji, tostarp arī “Dagnes” jaunieši un “NEMA” invalīdi. Izstaigājām arī biedrības “Mēs – Asūnei” izveidoto Mīlestības taku, kurp svētku reizēs tagad dodas jaunlaulātie, kā arī iepazināmies ar veselības un sociālo pakalpojumu centru “Dagda”, medicīnas aprūpes māju un veco ļaužu pansionātu “Ābeļzieds”.

Dagdas novads

Iedzīvotāju skaits 9138

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+