Latvijā
Vēsture

1939. gada 12. februārī. Nozīmīgs solis vēža apkarošanā Latvijā0


Pacienta apstarošana 30. gados.
Pacienta apstarošana 30. gados.
Pacienta apstarošana 30. gados.

Pirms 80 gadiem Rīgā, Talsu ielā 7a, tika iesvētīta profesora Paula Stradiņa dibinātā, valstī pirmā onkoloģiskā slimnīca – “Veselības veicināšanas biedrības vēža slimību slimnīca” ar 110 gultasvietām.

Jau nākamajā dienā slimnīca pieņēma pirmos pacientus.

Nežēlīgās slimības apkarošanai bija iegādāts lieljaudas apstarošanas terapijas aparāts – vienīgais Latvijā – un rentgena diagnostikas aparāts.

Klīnikas ēku pārbūve, kā arī nepieciešamās aparatūras, tajā skaitā apstarošanai vajadzīgā rādija iegāde, izmaksāja ap 300 tūkstošiem latu, ko deva valsts.

Profesors Stradiņš bija panācis, ka vēža apkarošanas lietas savā patronāžā vēl 1938. gada beigās ņēma valsts vadītājs Kārlis Ulmanis.

Latvijā 30. gadu beigās bija reģistrēti apmēram 6000 vēža slimnieku, no kuriem 2000 bija izgājuši ārstniecisko kursu 2. pilsētas slimnīcā Pilsoņu ielā.

Taču jaunatvērtās ārstnieciskās iestādes iespējas bija krietni lielākas. Klīnikā atradās 24 slimnieku istabas, četras vannas istabas, divas operāciju zāles, trīs rentgena kabineti, viena apstarošanas terapijas telpa, divas pārsiešanas istabas, divi ārstu kabineti ambulancē, trīs atpūtas telpas slimniekiem, trīs ēdamtelpas un trīs laboratorijas.

Saistītie raksti

Profesors Pauls Stradiņš, būdams arī Latvijas Veselības veicināšanas biedrības priekšnieks, presei skaidroja: “Jaunā klīnika iekārtota speciāli ļaundabīgo audzēju slimniekiem un būs pirmā šāda dziedniecības iestāde valstī.

Jaunajā slimnīcā radīsies iespēja koncentrēt lielāku skaitu vēža slimnieku, lai tos varētu ārstēt pēc modernākiem medicīnas atzinumiem.” Par slimnīcas vadītāju iecēla O. Maču, rentgenoterapiju vadīja J. Romāns, bet ārstēšanu ar rādiju – V. Pampe.

LA.lv