×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.0°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
5. marts, 2017
Drukāt

Skandalozās vakariņas ar šeihu: prezidents izmantots dažu uzņēmēju spalvu spodrināšanai? (6)

Foto no Rudolfs Bremanis "Facebook".Foto no Rudolfs Bremanis "Facebook".

Skandālu izraisījušās Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa vakariņas Dubaijas restorānā ar kādu šeihu un Aināru Šleseru organizēja Latvijas vēstniecības Apvienotajos Arābu Emirātos (AAE) bijušais pilnvarotais lietvedis Rūdolfs Brēmanis brīdi pirms aiziešanas no diplomāta amata, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums “de facto”.

Brēmanis kļuvis par uzņēmēju, kas grib veicināt arābu investīcijas Latvijā, un bildes no vakariņām ar prezidentu izmanto savas jaunās firmas popularizēšanai. Atbildību par to, ka Valsts prezidenta institūcija tika izmantota dažu uzņēmēju spalvu spodrināšanai, uzņemties īsti negrib neviens.

Prezidents un viņu pavadošā amatpersonu un uzņēmēju delegācija otrdienas vakarā atgriezās no vizītes AAE. Taču vizītes oficiālos pasākumus aizēnoja skandāls par Vējoņa vakariņām. Aicinātājs bija kāds Saūda Arābijas uzņēmējs, kurš pie galda sapulcēja arī divus Šleseru ģimenes pārstāvjus un nupat mīklaini amatu atstājušu Latvijas diplomātu, kas tagad pievērsies biznesam.

Pagājušās svētdienas vakarā sociālo tīklu lietotāji Latvijā sāka aktīvi dalīties ar šādu bildi: restorānā AAE lielākās pilsētas Dubaijas slavenajā debesskrāpī “Burj Al Arab” pie galdiņa sēž neliela kompānija, kurā ir arī vairākas Latvijā pazīstamas personas. Starp tām arī Vējonis, kuram pie labās rokas sēž par oligarhu dēvētais bijušais politiķis, tagad uzņēmējs Ainārs Šlesers. Pie galda ir arī viņa dēls Edvards Šlesers, students un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras sabiedriskais pārstāvis Dienvidāzijā; Valsts prezidenta kancelejas vadītāja vietniece Egita Kazeka; un Ārlietu ministrijas (ĀM) valsts sekretārs Andrejs Pildegovičs. Goda vietā sēž vakara namatēvs – uzņēmējs Halifa al Saifs, bet viņam blakus ir pasākuma reālais organizētājs un “Facebook” bilžu autors. Tas ir bijušais ilggadējais ĀM darbinieks Rūdolfs Brēmanis. No viņa teiktā izriet, ka Vējonim ir izrādīts liels pagodinājums, jo esot daudzu valstu līderi, kuri ar šāda līmeņa šeihiem nemaz nedabū tikties.

Tikšanos ar šeihu, kura vadītais uzņēmums “Al Saif Group” interesējoties par iespējamiem investīciju projektiem Latvijā, Brēmanis Vējonim piedāvāja janvārī – laikā, kad tika aktīvi gatavota Valsts prezidenta vizīte AAE. Tobrīd Brēmanis vēl bija Latvijas vēstniecības AAE pagaidu pilnvarotais lietvedis. Taču janvāra beigās, pamatojoties uz savstarpēju vienošanos ar ĀM, valsts civildienesta attiecības ar Brēmani izbeidzās. Jau februāra sākumā viņš Rīgā nodibināja SIA, kuras nosaukumu tagad piesauca abās kopbildēs ar prezidentu, šeihu un Šleseru.

Lai gan Brēmanis uzskata, ka ir privātpersona un tā drīkst rīkoties, viņa bijušais priekšnieks un slaveno vakariņu dalībnieks Pildegovičs to vērtē kritiski: “Manuprāt, šī ir tāda negaumīga, bezgaumīga pašreklāma, un gribētos redzēt vispirms darba rezultātus un pēc tam reklāmas akcijas.”

Pildegovičs apgalvo, ka šeiha al Saifa uzaicinājums prezidentam bijis spontāns – jau vizītes laikā, tāpēc informāciju par uzņēmēju viņš ar dažiem līdzi esošajiem ĀM darbiniekiem pārbaudījis internetā – proti, apskatīja “Al Saif Group” mājaslapu un pameklēja par to ziņas. Kāpēc ziņas par ielūgumu ne no Brēmaņa, ne no prezidenta nenonāca ministrijā jau janvārī, Pildegovičs nezinot.

Savukārt Brēmanis “Facebook”vēstulē apgalvo, ka uzaicinājumu prezidentam nodevis vēl kā diplomāts, ne šeiha pārstāvis: “Šāda tipa vakariņas arābiem ir populārs formāts, tāpēc arī šis konkrētais šeihs vēlējās tādas sarīkot un uzaicināja uz tām viesus, tajā skaitā arī mani. Šeihs vēlējās tikties, jo gribēja saņemt no Prezidenta redzējumu par Latvijas uzņēmējdarbības vidi, stiprajām pusēm un notikumiem mūsu reģionā, ko Prezidents arī lieliski izdarīja. Ar Aināru Šleseru šeihs jau bija ticies iepriekš un uzaicināja arī piedalīties. Viņu abu atvases studē Londonā, tāpēc Šlesera kungs uz vakariņām paņēma līdzi arī savu dēlu Edvardu.”

Uz jautājumu, vai viņa februārī nodibinātais uzņēmums sadarbojas ar Šlesera kompāniju, Brēmanis atbild izvairīgi: “Šobrīd tiek veidota spēcīgu un spējīgu uzņēmēju bāze, kuriem interesē Tuvo Austrumu reģions vai otrādāk. Biznesa komercnoslēpumu konfidencialitātes ietvaros ir jāsaglabā profesionalitāte un sīkāk tos komentēt nav iespējams.”

Viesi no Latvijas ir bijuši tik ļoti konfidenciāli, ka par tiem neesot zinājis arī Vējonis. “de facto” šonedēļ izdevās iegūt ļoti īsu prezidenta skaidrojumu par vakariņās runāto un par Brēmaņa lomu: “Šo vakariņu organizētājs bija viņš, jo to cilvēku [al Saifu] es nepazīstu. Tā kā viņš viņu pazīst, un līdz ar to tas arī notika.”

Vaicāts, vai konsultējās ar padomniekiem par to, vai doties uz tikšanos, kuras dalībnieku sastāvu viņš nezinot, prezidents norādīja, ka “tās ir vakariņas, un es eju uz vakariņām jebkuras vizītes laikā.” Viņš arī atkārtoti apgalvoja iepriekš caur preses padomnieku pausto, ka neesot zinājis par Šlesera dalību: “Nu es piedalījos viens pats, un to, kas ir uzaicinātie viesi, tas nav mans jautājums.”

Lai gan uzņēmēja al Saifa uzaicinājums nācis ar piebildi, ka viņu interesē iespējamās investīcijas Latvijā, Vējonis apgalvo, ka nekādus projektus vairāk nekā trīs stundas ilgo vakariņu laikā neesot pārrunājis: “Mans uzdevums vienmēr ārvalstu vizītēs ir parādīt Latviju kā atraktīvu uzņēmējdarbībai un investīcijām, un tas katru reizi ārvalstu vizīšu laikā tiek darīts. Nerunājot par konkrētām nozarēm, bet runājot par Latviju kā investīcijām draudzīgu valsti.”

Nākamajā dienā pēc vakariņām Brēmanis šeihu al Saifu atveda arī uz Latvijas vēstniecības AAE rīkoto pieņemšanu iepazīstināt ar citām Latvijas amatpersonām. Viņš apgalvo, ka šeihs, piemēram, apsolījis zemkopības ministram Jānim Dūklavam (ZZS) “mēģināt palīdzēt veicināt” Latvijas pārtikas produktu potenciālo noietu Saūda Arābijā. Dūklavs gan norāda, ka saruna bijusi ļoti īsa: “Ļoti vienkārši par šeihu – vakariņās satikāmies bišķi īsāku brīdi nekā mēs ar jums runājamies, kur viņš teica, ka ir liels uzņēmējs visā pasaulē, Amerikā un visur kur citur, un ka viņš plāno maija mēnesī apciemot Latviju. Es viņu uzaicināju, ja viņš ir tik liels pārtikas produktu tirgotājs, lai viņš atnāk ciemos pie manis. (…) Man liekas, ka viņš ir, man grūti teikt, vai trešais vai ceturtais, vai kurš šeihs, kas apsola atbraukt ciemos. Līdz šim neviens nav atbraucis, bet es ceru, ka maijā viņš atbrauks.”

Abi Šleseri, lai gan skaitījās delegācijā, ne turp, ne atpakaļ ar prezidentu nelidoja. Tāpēc vairāki delegācijas pārstāvji atzīst – Šlesera bilde ar prezidentu un šeihu viņiem bija pārsteigums. Tikšanās organizatoru mērķis, visticamāk, nebija vēlme no prezidenta uzzināt kaut ko par Latviju, domā delegācijas dalībnieks, deputāts Hosams Abu Meri (“Vienotība”): “Pirmā persona valstī sēž tur – tas nozīmē, ka šie partneri ir uzticami partneri. Man liekas, ka prezidenta atrašanās tur, tās vakariņas deva nopietnu uzticības kredītu.”

Uzzināt “Al Saif Group” plānus “de facto” neizdevās, jo uz mājaslapā norādīto adresi nosūtītais e-pasts atnāca atpakaļ ar paziņojumu, ka adresāts nav sasniedzams. Uz lūgumu sniegt komentārus neatsaucās arī ne Šlesers, kurš oficiālajā uzņēmēju delegācijā piedalījās kā SIA “Multi Capital Holdings” valdes loceklis, ne viņa kolēģis Kaspars Tinkuss. Uzņēmums, kurš pastarpināti pieder Šlesera un Andra Šķēles ģimenes locekļiem, nesen ir kļuvis par “Rīgas tirdzniecības ostas” īpašnieku.

Pat ja izdotos noticēt prezidentam, ka pārējie šeiha rīkoto vakariņu viesi viņam bijis noslēpums, tas rada atkal jaunus jautājumus. Piemēram, cik profesionāli strādā prezidenta drošības dienests un padomnieki, kas pieļāvuši valsts galvas nonākšanu skandalozā situācijā. Arī par Ārlietu ministrijas spēju kontrolēt savus diplomātus, kas, kā pierāda šis gadījums, no Latvijas interešu pārstāvjiem var pārvērsties ārvalstu biznesmeņu lobētājos bez jebkāda atdzišanas perioda.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS Atbildēt

  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze

 2. Jā pieķerts fakts – tam ka vienam no 3 A ir tas ”gods un privilēģija” sēdēt prezidentam pie labās rokas oficiālā banketā un pie 1. galdiņa – tas kaut ko nozīmē…Nozīmē to, ka Latvijas mērogā Šleserim un & ir pirmā teikšana pie prezidenta. Un parasti sen jau ir saskaņot , kuram būs kur sēdēt it īpaši pie 1. galdiņa un prezidents to ar savu ”jā” apstiprina vai koriģē ( it īpaši labās rokas vietu).

  Tā nav veču kompānija banketā , kur apsēžas kā pagadās , bet valsts diplomātisks pasākums, kurā katrai dalibai , vietai ir savs svars un nozīme.

  Ko var teikt – valda 3 A un kāds izsūtāmai, kuram var parādīt savu varu. Arī šeit vainu liks uz kādu sīku ierēdnīti – tur viņš vainīgs, viņš… Tas ir tas pats , kas Saeimas drošibas telpu problēma – Saeimas lielpriekšniecei – Āboltiņai (2010 – 2014g. ) un Mūrniecei ( 2014 – … ) vajadzēja šo problēmu uzraudzīt un vadīt – bet te tikai atrunāšanās un atkal vainīgs kāds Fedja ar krāsu spainīti…

  Ja visu vienkāršo abos gadījumos – gļēva bezatbildība un valsts varas ļurkāšana parādot, ka nespēj valsti vadīt no saviem posteņiem…

 3. ‘Pagaidu pilnvarotais lietvedis’..-izklausās pēc pajolīša 😀
  Un valsts prezidenta atrunas stils-vnk exelents 😀

 4. Šlesers un prezidents Atbildēt

  Cełš tālāk vedīs arī uz Maskavu.

 5. Kur tad Prezidenta kanceleja, kurai bija jāvaktē Raimja katrs solis? Tas Prezidents mums badā, vai, ka var pievilināt ar kauliņu? Paņēma Šlesers šo līdzi kā tādu toiterjeru un cēla savu reitingu iespējamā biznesa partneru acīs. Ne jau katrs biznesmenis var paķert līdzi uz vakariņām savas valsts prezidentu. Varbūt vajadzētu darīt ko citu? Nu jau izgāzās kā veca sēta.

Draugiem Facebook Twitter Google+