Foto – Shutterstock

Šķirosim atkritumus pareizi 0

Iespējas šķirot atkritumus Latvijā ir atšķirīgas, tādēļ der zināt, ko var un ko nevar nodot otrreizējai pārstrādei.

Reklāma
Reklāma
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā 20
“Es pat nespēju iedomāties, ka pieaugušai sievietei var kaut ko tādu teikt” – sieviete vilcienā piedzīvojusi nepatīkamu izturēšanos no diviem pusaudžiem
Veselam
Psihiatre safabricējusi informāciju pacientes ambulatorajā kartē, lai “uzliktu viņu uzskaitē”: “Es esot lauzusi kāju, un man esot seksuālā disfunkcija” 8
Lasīt citas ziņas

Papīram paredzētajos konteineros drīkst mest visu veidu papīru un kartonu, kuros nav pārtikas atlieku.

Stiklam paredzētajos konteineros var likt stikla burkas un pudeles, arī nepārtikas taru – smaržu flakonus, šampūna pudeles u.tml.

Tajos nedrīkst nonākt: 


CITI ŠOBRĪD LASA

› eļļas pudeles, jo tajās paliek eļļas atliekas;

› logu stikli, spoguļu stikli un stikla vāzes, jo šim stiklam ir cits blīvums;

› keramika, piemēram, balzama pudeles.

Plastmasai domātajos konteineros atļauts likt lielāko daļu sadzīves preču iesaiņojuma, kas marķēts ar PET 1 (ūdens un dzērienu pudeles), augsta blīvuma polietilēnu jeb HDPE 2 (kečupa, šampūna un zāļu pudelītes), polivinilhlorīdu jeb PVC 3 (plēves maisiņi un siltumnīcu plēve), zema blīvuma polietilēnu jeb LDPE 4 (burku plastmasas vāciņi un čaukstošie maizes maisiņi) un polipropilēnu jeb PP 5 (plastmasas kārbiņas, kurās liek ēdienu).

Nedrīkst mest:


› polistirolu (PS 6) – vienreiz lietojamos pārtikas traukus, kā arī citus polimērus (apzīmēti ar ciparu 7),

› iesaiņojumu, kurā bijusi trekna pārtika, – eļļas pudeles, margarīna, krējuma, un jogurta trauciņus, ka arī čipsu paciņas.

Tomēr nebūs liela nelaime, ja konteinerā iemetīsiet arī kādu iepakojumu, kas nav pārstrādājams, jo visus pārstrādājamos atkritumus šķiro. Sliktāk būs, ja pārstrādei derīgie materiāli nonāks kopējā sadzīves atkritumu konteinerā un netiks pārstrādāti, jo tos izbērs atkritumu poligonā.

Diemžēl plastmasas atkritumu šķirošanas sistēma mūsu valstī nav vienota, jo katrs atkritumu savācējs izvirza savas prasības. Tādēļ atsevišķās pašvaldībās mēdz būt dažādi ierobežojumi attiecībā uz plastmasas veidiem, kas drīkst nonākt atkritumu konteineros. PET pudeles plastmasai paredzētajās tvertnēs drīkst mest visā Latvijas teritorijā. Toties polipropilēnu Tukumā un Rojā plastmasas konteineros ir atļauts mest, bet Rīgā – nav atļauts! Augsta blīvuma polietilēnu (HDPE) Rīgā drīkst likt plastmasas tvertnēs, turpretī Dobelē – nedrīkst!

Reklāma
Reklāma

Katra veida plastmasu Latvijā pārstrādā atsevišķi uzņēmumi: PET pudeles – “PET Baltija” Jelgavā, bet zema blīvuma polietilēna, augsta blīvuma polietilēna un polipropilēna iepakojumu – “Nordic Plast” Olainē. Ja atkritumu savācējs ar kādu no pārstrādes uzņēmumiem nolēmis nesadarboties, attiecīgā veida plastmasa tiek izgāzta atkritumu poligonā un līdz pārstrādei nenonāk, kaut gan iespēja pastāv.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.