×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.6°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
20. marts, 2014
Drukāt

Skolotāji atkal grib protestēt par algām
 (3)

Foto - LETAFoto - LETA

Pedagogi 12. maijā plāno protesta akcijas, paužot neapmierinātību par to, ka nav skaidrības, kad un kādā veidā varētu tikt celtas skolotāju algas.

Par to, ka protesta akcijas nepieciešamas, vakar vienojās Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) padome. Kā tieši protesti izpaudīsies, padome vēl nelēma, taču, iespējams, ka varētu notikt skolotāju gājiens no Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) līdz Finanšu ministrijai (FM) un pēc tam līdz Saeimai. Šāds iespējamais maršruts izraudzīts tāpēc, ka finansējumu pedagogu algām pieprasa IZM, taču par šā pieprasījuma pamatojumu lemj FM un galu galā Saeimas deputāti.

LIZDA pārstāvji gan esot gatavi arī aktīvi strādāt IZM darba grupā, kas spriež par iespējamo jauno skolu un pedagogu algu finansēšanas modeli. Iecerētie protesti neesot vēršanās tieši pret IZM un pašreizējo izglītības un zinātnes ministri Inu Druvieti, ar kuru skolotāju pārstāvji vakar tikās.

Tikšanās gan neviesa nekādu skaidrību jautājumos, kas satrauc pedagogus. 2,5 miljoni eiro pietrūkst jau šā gada budžetā, lai varētu izpildīt LIZDA un IZM iepriekš panāktās vienošanās. I. Druviete teica, ka valdība šos 2,5 miljonus eiro pedagogu darba samaksai varētu piešķirt maijā.

LIZDA arī sarēķinājusi, ka finansējuma trūkuma dēļ netiek apmaksāti visi darbi, ko veic pedagogi. Vidēji nedēļā netiekot apmaksātas pat 18 darba stundas. Piemēram, lauku skolās skolotāji savu laiku velta bērniem, kuri nespēj apgūt mācību vielu apvienotajās klasēs. LIZDA priekšsēdētāja Ingrīda Mikiško uzsvēra, ka skolotāji nepiekritīs jauna finansēšanas modeļa ieviešanai, ja netiks palielināts kopējais skolotāju algām paredzētais finansējums. Jēkabpils Valsts ģimnāzijas skolotāja Inga Ermansone piebilda: “Mainot vietām saskaitāmos, summa taču nemainās.”

Skolotājus satrauc arī tas, ka zemā finansējuma dēļ krītas izglītības kvalitāte: lauku skolās jau pieminēto apvienoto klašu dēļ, bet pilsētu skolās pārpildītajās klasēs, kurās mācās līdz pat 35 bērniem.

IZM sola prasīt papildu finansējumu skolotāju algām, sākot no 2015. gada līdz 2017. gadam. Ik gadu prasīs papildus ap sešiem miljoniem eiro. Turklāt IZM atvēzējusies prasīt papildu 30 miljonus eiro augstskolu mācībspēku un zinātnieku algām, kā arī 15 miljonus eiro studiju vietu izmaksu segšanai.

Skolotāji atgādināja: pērn IZM papildus prasīja 100 miljonus, bet dabūja tikai 11 miljonus latu. Līdz ar to mazas cerības, ka šā gada prasības tiks apmierinātas.

Pedagogi ne tikai prasa alga palielinājumu, bet arī vēlas panākt, lai tiktu ieviestas izdienas pensijas un ilgus gadus skolā nostrādājušajiem mācībspēkiem būtu iespējams pensionēties agrāk nekā citiem darba ņēmējiem. I. Mikiško sacīja, ka 65 gados vairs neesot iespējams veiksmīgi un kvalitatīvi strādāt izglītības iestādēs. Patlaban gan darbu skolā nesteidz atstāt visi skolotāji, kuri jau sasnieguši pensijas vecumu. Teju desmit procenti skolotāju sasnieguši pensijas vecumu, bet 3,37 procenti ir vismaz 65 gadus veci.

IZM pagaidām Labklājības ministrijai ierosinājusi izdienas pensiju piešķirt tikai trim pedagogu grupām: speciālo skolu, sporta un pirmsskolas skolotājiem. Taču, tā kā patlaban tiek pārskatīta visa izdienas pensiju sistēma, pagaidām lēmumi attiecībā uz skolotāju pensionēšanos nav pieņemti.

VIEDOKLIS


Bijušais izglītības ministrs Roberts Ķīlis sarunā ar aģentūru LETA sacīja, ka viņš neredz iespēju, kā paaugstināt pedagogu atalgojumu, jo īpaši situācijā, kad Latvijas ekonomikas prognozes ir ļoti piesardzīgas saistībā ar notikumiem Ukrainā. “Var piketēt, cik grib, bet no kurienes ņemt naudu situācijā, kad valda piesardzība par valsts drošību – tas nav iespējams.” No vienas puses, pikets ir pozitīvi vērtējama rīcība, ja tādā veidā vēlas pievērst uzmanību kādai aktuālai problēmai, taču tas var uzlabot situāciju tikai īstermiņā, sacīja bijušais ministrs, kurš uzskata, ka ilgtermiņā risinājums patlaban nav iespējams. Īstermiņa uzlabojumi varot tikt panākti, ja Izglītības un zinātnes ministrija un valdība nobīsies no gaidāmā piketa. Pedagogiem par labu varētu nākt gaidāmās Saeimas vēlēšanas, kad politiķiem ir vēlme cīnīties par katru balsi, taču arī tas var būt tikai īstermiņa risinājums, piebilda Ķīlis.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. APBRĪNOJAMI, KO ATĻAUJAS DAŽĪ “GUDRIE” KOMENTĒTĀJI!?? KĀPĒC SKOLOTĀJIEM, MEDIĶIEM VIENMĒR IR KAUT KAS JĀSAPROT??? KĀPĒC JŪS GUDRIE NEGRIBAT REDZĒT ŠO INTELIĢENTO CILVĒKU VAZĀŠANU AIZ DEGUNA JAU VISUS VALSTS NEATKARĪBU ATGŪŠANAS GADUS??? SKOLOTĀJA DARBS NEKAD NAV BIJIS APMAKSĀTS PĒC VIŅU IZGLĪTĪBAS UN IEGULDĪTĀ DARBA!?? NEKAD LĪDZ ŠĪM!!! Arī Padomju laikā NĒ!?? Esot “NERAŽOJOŠĀ SFĒRA”!??? Dumjāku kaut ko reti gadās dzirdēt!!! MUMS ir trīs bērni un pietiekami esmu raudzījusies uz skolotāju nožēlojamo eksistenci, velkot kopā galus materiālā jomā!!! JĀBŪT GALĪGI AKLAM VAI NELIETIM, LAI ATKAL VIŅIEM KAUT KO LIKTU “SAPRAST”!!! Vajag ielāgot, ka VIENMĒR KĀDAI SOCIĀLAI GRUPAI VAR LIKT KAUT KO “SAPRAST”, JO VALSTS TIEK TĀ VADĪTA, LAI VIENS OTRAM MESTOS VIRSŪ TĀ VIETĀ, LAI NĀKTU TALKĀ!!! ŠOBRĪD tā ir situācija KRIMĀ!??Skoloti cilvēki ir nepieciešami, nu tad beidzot nāksim talkā, lai skolotāji saviem bērniem nebūtu spiesti uz galda atstāt porcijas!? JĀ, ESMU TĀS REDZĒJUSI SAVĀM ACĪM KAIMIŅU- SKOLOTĀJU ĢIMENĒ ( abi skolotāji!?). VAI TĀLĀK IR KUR IET??? Skolotājam NEVAJAG TIKAI darba vietu un nožēlojamu eksistenci!!! CIK ILGI VIŅUS TAISĀS BAROT AR SOLĪJUMIEM UN KUR PALIEK N-TIE MILJONI NO IZGLĪTIBAS MINISTRIJAS??? Aicinu uz sapratni, nevis uz izņirgšanu…SĀKSIM BEIDZOT PALĪDZĒT VIENS OTRAM…

  2. Skolotāji un jūsu arodnieki, arī citi naudas prasītāji. Vai tiešām jūs nesaprotat, kādā starptautisku sarežģījumu priekšā mēs atrodamies? Tagad drošība un drošība, citādi jūs drīz vien būsiet spiesti likt eksāmenus krievu valodā.

  3. Prasītāji un protestētāji nerimstas neskatoties uz to , ka valstī mainās situācija un priekšplānā izvirzās valsts drošības jautājumi. Viņi laikam staigās ar plakātiem un prasīs arī tad, ja nebūs vairs pašas valsts!
    Inerces iespaidā! Apbrīnojami, ka to dara cilvēki, kas sevi uzskata par izglītotiem!

Draugiem Facebook Twitter Google+