Dabā
Medības

Smalks instruments smalkam darbam medībās0


Trīs nelieli medību nazīši smalkam darbam.
Trīs nelieli medību nazīši smalkam darbam.
Foto: Linda Dombrovska

Kažokādas apstrāde ir ārkārtīgi smalka padarīšana. Dīrāšanas procesā var ādu sagriezt, un tā tiks neatgriezeniski sabojāta. Tādēļ svarīga ir prakse, pieredze, pareiza dīrāšanas metode, kā arī pats svarīgākais – piemērots nazis.

Testam paņēmu trīs izmērā nelielus nazīšus. Pirmais – zviedru Mora, ko kā suvenīru uzdāvināja Aimpoint, bet nazis nemaz nav suvenīrs – kārtīgs instruments. Otrais – kāda Lietuvas amatiera izgatavots griežamais, kas ilgi mētājies plauktā bez īsta pielietojuma. Trešais – Nordik Predator nazītis, kas šķiet radīts tieši šādiem uzdevumiem.

Trīs nazīši – trīs dažādas formas, un pavisam astoņas lapsas, kas būtu jāapstrādā. Kādēļ mazāka izmēra nazītis šim uzdevumam varētu būt piemērotāks? Ja ilgi jādarbojas, tad ar lielāku un smagāku nazi vienkārši nogurst roka, tādēļ arī mazāks nazītis šajā gadījumā ir ērtāks. Ādas dīrāšanai neizmanto visu naža asmeni, bet pārsvarā tikai galu, lai ādu iegrieztu dažās vietās un mazliet palīdzētu ar asmeni, ja tā nav novelkama gana viegli.

Dīrājot bebru, asmenim ir ļoti liela nozīme, jo bebrādu nevar novilkt kā zeķi, toties lapsas, jenotsuņa vai caunas dīrāšana ir principiāli atšķirīga. Parasti bebru dīrāju paklājiņā, bet lapsas ādu noņemu zeķē. Ļoti atšķiras arī pati āda – kažokzvēra āda ir plānāka un savā ziņā trauslāka, to ir vieglāk sagriezt, it īpaši tad, ja ir ļoti ass nazis, bet neesi vēl pie tā pieradis.

Lapsu sāku dīrāt no pakaļkājām, vispirms tās atgriežot, tad apstrādājot dibengalu un asti, un tad jau ādu velk nost kā zeķi, atgriežot arī priekškājas un apstrādājot galvu. Ja grib visu tā kārtīgi, tad būtu jāizgriež kā nagi, tā arī purniņš un austiņas. Ja ir slinkums un gatavai ādiņai nav vajadzīgas ķepas un galva, tad to visu var griezt nost. Visgrūtāk ir apstrādāt ķepas un galvu, tur jādarbojas uzmanīgi un prātīgi. Tādēļ arī tieši šajos brīžos ļoti daudz kas ir atkarīgs no naža.

Zviedru nazītis Mora

Dīrājamais nazītis ‘Mora’

Nazītis ir neliels, asmens ir īsāks nekā spals, tādējādi pēc formas tas ir lieliski piemērots dīrāšanai. Patīk gumijotais spals, jo roka neslīd un nazis labi ieguļas plaukstā. Ar šo nazīti gan mazliet grūtāk veikt vienu garu iegriezumu visas ķepas garumā asmens leņķa dēļ, bet tas īsti nav mīnuss, jo iespējams ar laiku pielāgoties, pamainot rokas leņķi, kādā tur nazi. Iepriekš šo nazīti diezgan daudz izmantoju arī bebru dīrāšanai, un šai nodarbei tas ir piemērots.

Samēŗā grūti ar vienu kustību atgriezt medījuma kāju visā garumā, tad jāmaina rokas leņķis.

Interesanti, ka šādā komplektācijā nazītim līdzi nāk neliela galodiņa, ar ko darba procesā var asmeni uzlabot, ja tas sāk atgriezties, bet tas vairāk no svara, ja runājam par bebru dīrāšanu. Dīrājot lapsu, nazis tik ātri neatgriežas. Godīgi, tas gandrīz vispār neatgriežas.


Lietuvas amatnieka taisīts nazītis

Lietuvas amatnieku izgavaotais nazītis.

Ilgi nespēju saprast, kādam nolūkam izmantot šo nazi. Kāds nažu meistars reiz teica, ka šis esot pēdējais mēsls, galīgi nepareizi izgatavots, bet labi, testam tas noderēs, jo ļaus saprast, vai šāda asmens forma vispār noder ādas dīrāšanai. Varbūt šis griežamais paredzēts tikai desas ādas novilkšanai. Lai gan šis ir grūti izprotams rīks, tomēr tā asmens, kā izrādās, ir ar saviem plusiem. Darba procesā ik pa laikam pēc naža leņķa bija grūti saprast, kura tad ir griezošā daļa, jo no abām pusēm asmens teju vai vienāds.

Ar šo nazīti diezgan viegli atgriezt ādu no lapsas kājām.

Liels pluss ir šī asmens smailā forma, kad ar pašu galiņu jāveic kāds iegriezums, jāatgriež ķepa vai jāatbrīvo āda. Šajā ziņā tas bija naža vislielākais pluss – smailajam galam ir savas priekšrocības.


Nordik Predator nazis

Naža asmens piemērots dīrāšanai.

Šis ir neliels, robusts nazītis, un, kā izrādās, metāls AUS8 ir ar savām priekšrocībām. Pilnīgi jauns, tas bija tik ass, ka vajadzēja īpašu uzmanību pievērst tam, lai lapsas ādu nesagrieztu, un vienalga āda nejauši tika sagriezta vairākās vietās. Bet tas pats arī attiecas uz bebra dīrāšanu – jo asāks nazis, jo uzmanīgākam jābūt. Viena rokas kustība, un ādiņa jau ir sagriezta.

Ērti veikt nelielus iegriezumus.

Asmens forma ir labi piemērota šim uzdevumam, ir viegli un ērti gan veikt detalizētus uzdevumus, gan arī vienkārši atgriezt vietām ādiņu. Šajā gadījumā asmens ir lielāks nekā Morai, bet tas ir plats, kas ļoti labi der šādiem darbiem.

Vairāk lasiet žurnāla Medības marta numurā

LA.lv