Pasaulē
Baltija

Sola miljonu par Lietuvas Neatkarības akta oriģinālu 0

Foto – AFP/LETA

Korupcijas skandālā iesaistītais Lietuvas koncerns “MG Baltic” trešdien, Valsts atjaunošanas dienas priekšvakarā, izsludinājis miljonu eiro lielu atlīdzību par 1918. gada 16. februārī pieņemtā Lietuvas Neatkarības akta oriģinālu, kura atrašanās vieta joprojām nav zināma.

Kā norādīts sludinājumā, kas ievietots Lietuvas lielākajos laikrakstos, “koncerns “MG Baltic” apņemas samaksāt vienu miljonu eiro personai, kas atdotu šo dokumentu, bet pašu Neatkarības aktu bez atlīdzības atdot Lietuvas valstij”.

1918. gada 16. februārī Lietuvas nacionālās atmodas tēva Jona Basanaviča vadītā Lietuvas padome Viļņā parakstīja dokumentu, kurā pasludināja, ka Lietuva atjauno neatkarīgu, uz demokrātiskiem pamatiem balstītu valsti ar galvaspilsētu Viļņā un norobežojas no visām valstiskajām saitēm, kādas tai jebkad bijušas ar citām tautām.

Dokumenta oriģināls tika nodots Basanavičam, bet nekad nav ticis publiskots. Akta dublikāta atrašanās vieta nav zināma kopš 1940. gada, kad Lietuvu okupēja Padomju Savienība. Pirms tam tas glabājās Lietuvas prezidenta arhīvā Kauņā. Medijos izskanējušas visdažādākās versijas par dokumenta likteni.

Koncerns “MG Baltic” iepriekš izteica gatavību uzcelt Viļņā Basanaviča pieminekli, bet šie plāni saņēmuši pretrunīgu vērtējumu, nonākot tiesībsargāšanas iestāžu uzmanības lokā iespējamas politiskās korupcijas lietā, kurā apsūdzības izvirzītas “MG Baltic” viceprezidentam Raimondam Kurļanskim un bijušajam Liberāļu kustības līderim Eliģijam Masjulim. Pēc mediju ziņām, tiek izmeklēta versija, ka koncerns centies izvirzīt noteikumus attiecībā uz pieminekļa atrašanās vietu, tādējādi vienkārši gribēdams liegt saviem konkurentiem iespēju izvērst būvniecību vietā, kur kaut ko būvēt nesekmīgi plānojis pats “MG Baltic”.

Koncernā “MG Baltic” ietilpst dzērienu ražotāji “Mineralinai vandenys”, “Stumbras” “Alita”, mediju holdings “LNK Group”, apģērbu tirgotājs “Apranga” un citi uzņēmumi.

LA.lv