×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
1. oktobris, 2016
Drukāt

Amatpersonas atkratās no pienākuma uzstādīt vēsturi skaidrojošas zīmes Uzvaras laukumā (42)

Foto - Agnese Gulbe/LETAFoto - Agnese Gulbe/LETA

Pirms neilga laika rakstīju par to, kā Saeimā virzījās iedzīvotāju kolektīvais iesniegums “Rīgas īstā uzvaras laukuma atjaunošana”. Tas paredzēja demontēt pagājušā gadsimta 80. gados Pārdaugavā uzslieto pieminekli “atbrīvotājiem”, tā vietā atgriežoties pie 30. gados izstrādātās, bet nerealizētās Uzvaras laukuma kompleksa ieceres. Sākumā šo ieceri noraidīja Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija, bet septembra sākumā – arī Saeima. Kā galvenos argumentus pret iedzīvotāju ierosinājumu deputāti minēja divus apstākļus. Pirmkārt, pieminekli aizsargājot 1994. gadā parak­stītā Latvijas un Krievijas vienošanās. Otrkārt, projektu īstenot būtu ļoti sarežģīti, jo nāktos demontēt ne vien pieminekli, bet arī virkni ēku un infrastruktūras objektu. Kā vājš mierinājums tika pamesta cerība, ka demontāžas vietā pie pieminekļa varētu uzstādīt informatīvas zīmes, kurās būs lasāms par to, ko šī “atbrīvošana” nozīmēja daudziem Latvijas iedzīvotājiem un kādas represijas tai sekoja.

Tomēr šis solījums izrādījās vien tukša skaņa – neviena atbildīgā institūcija negrasās šādas zīmes uzstādīt, bet cītīgi meklē attaisnojumus, lai to nedarītu. Kultūras ministrija (KM) valsts sekretāra Sanda Voldiņa personā paziņojusi, ka Uzvaras laukums atrodas ārpus UNESCO sarakstā iekļautā “Rīgas vēsturiskā centra” un tā aizsardzības zonas. “Ņemot vērā, ka šobrīd piemineklis nav iekļauts valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā, tā un tam piegulošās teritorijas izmantošana un tālāka attīstība ir pašvaldības kompetencē,” vēstulē Saeimai no nepatīkamā pienākuma vaļā kratījās KM.

Savukārt pašvaldībai atruna ir vēl vienkāršāka – izrādās, ka grandiozus remontus uzsākušajai Rīgas domei (RD) šādu zīmju uzstādīšanai trūkstot līdzekļu, Saeimai paziņojis Pārdaugavas izpilddirekcijas izpilddirektors Valērijs Koķis. Līdz ar to vismaz pagaidām vairāk nekā 12 400 cilvēku parakstītais ierosinājums paliek bez jebkādas virzības.

Pievienot komentāru

Komentāri (42)

 1. Как раз наоборот. От прочтения вашей «писанины» остаётся устойчивое впечатление, что это именно вы постоянно принимаете «кислоту и прочую химию». Ну просто жить без этого не можете.

 2. Viss pamatojums slavenajā tēzē- Okupācija bija ,okupantu nebija.

 3. Par ko cīnījās auseklīši – uz tā arī “uzrāvās”!
  “….puse latviešu jau aizbēguši uz Eiropu. Tāpēc tie, kas svin 9.maiju, var arvien vairāk izvērsties. Tā turpinoties, drīz vairs nebūs neviena, kas tam pretojas.”
  LV portālam: LIDIJA LASMANE-DOROŅINA, 14.06.2013.

 4. Kad mūsu valdība beidzot atkai lūgs Latviju pievienot Krievijai? Tas viņai ļoti piestāvētu, bet laikam bail no amerikāņu tankiem…

  • Nu protams, ne jau no savas tautas…

  • Tie, kuri bija patrioti ir izsūtīti, jo priekš viņiem nekad Nodarbinātības aģentūrā nebija darba, bet, kuri vēl nav paspējuši aizbēgt ir paņemti fiziski “pie rīkles”.
   Ne velti Uzvaras piemineklim ir sešstūra forma, oi, kāda līdzība ar Dāvida zvaigzni….

 5. tie nu gan ir gļēvuļi ! Atbildēt

  Nevieni no mūsu varturiem nedomā valstiski, katrs domā tikai par savu posteni un savu kabatu.

 6. un ej pačučēt! Dotajā situācijā mēs redzam pie kā ir novedusi urrāpatriotu un jenķu pakalpiņu valdība!

 7. Naudiņu šim nolūkam saziedosim….nevis kā esošajam-piespiedu -brīvprātīgi.vieta atceres vērta -arī pēdejā publiskā eksekucijas vieta-vāciešu kāršana

  • Jā, tiešām! Jānodibina sabiedriska organizācija ar kontu bankā, uz kuru pārskaitīt ziedojumus, un aiziet!

   • Точно, точно. Собрать пожертвования и дать дёру с деньгами, отличная мысль.

 8. Saskańai un visiem vińas līdzskrējējiem. Vińu liškīgais kremliskums un nevēlēšanās izprast šīs zemes sāpes ir kā ńirdzīgs lāsts pāri visiem rīdziniekiem, visu Latviju, gan latviešiem gan krieviem kas te dzīvo. Tēvureizes skaitīšana neglābs šos nelāgos kalpus.

  • Vari lādēties kā gribi, Atbildēt

   tik atceries-ļaunums vairo ļaunumu. Un tādēļ, reiz pie varas nāks saskaņa, kas pārtrauks šo naciķu un jenķliberāļu kurināto naida politiku un visas Latvijă mītošās tautas dzīvos mierā un saticïbă!

   • Viss kas saistīts ar Putina politiskām fantāzijām ir lemts negodam un kaunam. Jo ātrāk paši krievi atmodīsies jo åtrāk vińi paši varēs garīgi atslābt un sākt atgūt normālu dzīvi. Šajā zińā vińi ir pelnijuši palīdzību.

 9. Tas norada kas patiesiba ir sis amatpersonas.

 10. Uzskatu, ka okupācijas sekas – notiekošā hibrīdkara apstākļos – ir likvidējamas bez kompromisiem, jo mūsu „tolerantie liberāļi” jau to ir darījuši, un šī nodevīgā kompromisa sekas mēs „baudām” vēl 25 gadus pēc neatkarības pasludināšanas. Un jāņem vērā, ka turpinot šādu piekāpšanās politiku, mēs provocējam Krievijas jaukšanos mūsu iekšējās lietās, kā arī pakļaujam militāras konfrontācijas riskam savus NATO sabiedrotos.
  Un tāpēc, lai kādam nerastos šaubas par okupantu uzvaras pieminekļa absurdo būtību, tad kārtējo reizi un līdz pilnīgai okupācijas seku likvidācijai, mums jāturpina atgādināt mūsu neprincipiālajiem valdniekiem un viņu protežētajām okupantu paliekām, ka:

  Molotova – Ribentropa pakta realizācijas procesā, sadarbojoties Krievijas /PSRS/ un Vācijas bruņotajiem spēkiem, tika vardarbīgi likvidēta Polijas un Baltijas valstu neatkarība, pārvēršot tās par okupētām un anektētām teritorijām.
  Vienlaicīgi – okupācijas periodā tika izvērstas masveida represijas un slepkavības, kuras procentuāli pielīdzināmas ebreju holokaustam un uzskatāmas par Latvijas pilsoņu /galvenokārt – latviešu/ genocīdu, kas sodāms kā noziegums pret cilvēci.

  Un šo noziegumu noliegšana un aizvietošana ar atbrīvošanas jēdzienu ir zemiska obstrukcija un apzināti meli, kas nedod okupantiem un viņu pēcnācējiem tiesības Polijā un Baltijā svinēt staļiniskās Krievijas (PSRS) uzvaru pār savu neveiksmīgi izvēlēto sabiedroto kara sākumā, bet kļuvušo par ienaidnieku kara beigās, – hitlerisko Vāciju.

 11. Bet naudas “svētku” svinēšanai nevienam netrūkst!!??

 12. Toties 9. maija svinībām līdzekļu nevienam netrūkst!??

 13. Tātad “Īstais Brīvības piemineklis”, kā to devē daļa no latvijas iedzīvotājiem ir nesatricināms.
  Latvijas-Krievijas līgums kar piemiņas vietu aizsardzību gan it kā attiecas tikai uz apbedījuma vietām,
  cik zināms, tajā vietā neviens padomju karavīrs nav apbedīts.

 14. par kultūras ministriju Atbildēt

  Kultūras ministrija Latvijā ir spējīga nodarboties tikai ar naudas pieprasīšanu no Ministru Prezidenta par neko. Piemēram, ko ir izdarījis tāds “Sabiedrības integrācijas departaments?” Pilnīgi neko! N E K O! Latvijas Radio 4 programma joprojām skan tikai krievu valodā (apm 98% no raidlaika)! Kaut gan LR4 apraides atļaujā ir rakstīts, ka tā ir integrācijas programma mazākumtautībām Latvijā. Interesanta intergrācija Latvijā – krievu valodā! Stulbums un nenormālība. Vai KM “Sabiedrības integrācijas departaments” ir centies labot šo stulbumu? Nē! Jūs esat tutas nodevēji, jo nekā nedarīšana, necīnīšanās ar ļaunumu – ir ļaunuma atbalstīšana. Un tagad vēl šī atteikšanās pieskarties pārdaugavas monstra lietai. Vai kultūras ministrija ir aizdomājusies par ši “pieminekļa” nosaukuma maiņu? Vai šāda nicinoša nospļaušanās par savu kultūru ir šīs kultūras aizstāvēšana? Nomainiet valsts sekretāru, iespējams, ka daudzas lietas mainīsies uz labo pusi.

  • Un kā tad būtu pareizi integrēt? Atbildēt

   Veidot raidījumus latviešu vai jums tīkamākajā, jaunā saimnieka – angļu valodā? Manuprāt, lielākā kļūda bija(kaut uzskatu, ja tas nebija nejauši) sašķelt Latvijas iedzīvotājus pilsoņos un nepilsoņos. Ļoti daudzi, t.s. nepilsoņi, aktīvi piedalijās barikādēs, atbalstīja neatkarības atgūšanu! Taču tad kad viņus ieskaitīja par II pilsoņiem, viņi novērsās.

 15. Lieciet to vietu vnk. mierā vai arī atdodiet komercapbūvei – pozitīvi rezultāti būs abos variantos.

 16. Vai tad nav labākas vietas kur izmest naudu?

 17. Dikti jau gribās to vēsturi sagrozīt!

 18. Nesaprotu, kādas vēl “skaidrojošas” zīmes tur būtu jāuzstāda? Globāli vērtējot, šis piemineklis simbolizē Padomju tautas uzvaru pār slepkavām vai kā tagad pieņemts dēvēt, teroristiem- nacistisko Vāciju. Lai gūtu šo uzvaru, ne mazu lomu spēlēja arī latviešu vīri un jaunekļi. Tā kā, šis obelisks ir arī viņu slavinājums, pie tam, tāpat kā Brīvības piemineklis, celts par Latvijas iedzīvotāju saziedotiem līdzekļiem! Var jau būt, ka kāds to nezin un tādēļ šādu skaidrojumu vajadzētu izvietot pie pieminekļa?!

  • Ko padomju tautas uzvara nozīmēja latviešiem? Ne jau brīvību, bet okupāciju, represijas, Sibīriju u.tt.

   • Да ну! Экие вы страдальцы, вот так все поголовно страдали и мучались?! С бесплатной медициной и бесплатным образованием, между прочим на латышском языке от детского сада до высшей школы, с отсутствием безработицы и развитием своей культуры. Сколько книг издавалось на латышском языке, сколько снималось фильмов на рижской киностудии?
    Что было бы с вами, если бы в той войне победили бы другие, а?

   • Un tagad Tu jūties BRĪVS? Tas jau pie Padomju varas mēs bijām daudz brīvāki un saliedētāki! Nu vispār, ko katrs uzskata par “brīvību”? Tagad protams, brīcāk var zagt, vazāties pa pasauli un aizmirst Dzimteni, ” riet” bez savas jēfas utt. Ja to uzskatām par “vērtību” tad viss ok!

 19. Tātad absolūta atkarība no Krievijas, nevis neatkarīga valsts, jo bez Putina partijai pakļautajam SC arī ZZ un Vienotība, kā arī sīkpartijas, ir pilnīgā politiskā un galvenais ekonomiskā atkarībā no Krievijas. Paliek NA, kam nepieciešamas lielāks latviešu atbalsts. Nelaime jau nav tikai boļševistiskajā idealoģijā, bet saimnieciskajā atkarībā un iesaistē Krievijas korumpantu struktūrās un interesēs, kas nosaka Vienotības un ZZ balsojumu par pieminekli, un ir pamatā mūsu atpalicībai visās jomā, līdz pat hokejam.

 20. Тех, кто получает удовольствие от страданий и боли, принято называть мазохистами. Автор в своём постоянном стремлении расковыривать и бередить душевные раны, ну очень похожь на такого мазохиста. По принципу: «не догоню – так согреюсь!». То есть, сам вопрос решить не сможем, но очередную негативную волну поднимем. Неужели в нашей стране нет других проблем? Да навалом! Тут и медицина, и демография, и экономика, и безработица и прочее. Есть чем заняться и о чём писать. разве нет?
  Ту петицию подписали всего 12400 человек, а к памятнику приходят более 100 тысяч! Разница есть всё-таки. Хотите таблички, ну скинтесь по еврику, всего то делов.

  • Lūdzu aizvāciet svešā valodā rakstīto no latviskas viedokļu apmaiņas vides.

   • Что, не нравится, да? Читай конституцию, ст.100: гарантируется свобода слова, цензура запрещена. Этот памятник принадлежит и мне тоже, имею право на своё мнение. И не важно на каком языке я это делаю.

 21. Boļševiku atvases tev uzstādīs !
  Drīzāk uzcels vēl vienu fallu !

 22. `Jau 25 gadi kā Latvija brīva, bet okupanti kā svinēja savus svētkus Rīgā, tā turpina to darīt. Interesanta mums tā neatkarība…

  • Ļoti, ļoti interesanta. Ne tikai neuzstāda zīmes, bet atsakās arī ierosināt krimināllietu par aicinājumu noslepkavot cilvēkus kuri vēlas panākt okupantu pieminekļa demontāžu.

Draugiem Facebook Twitter Google+