×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
12. februāris, 2015
Drukāt

Strīdās par labējo demonstrācijām

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Katru gadu nedēļu pirms “Akadēmiķu balles” Hofburgas pilī Austrijas mediji ziņo par demonstrācijām pret to un diskusijām par balles ētisko pamatojumu, jo no 1952. līdz 2012. gadam šo balli organizēja nacionālistisku korporāciju jumta organizācija.

Sabiedrības protestu dēļ balle gandrīz tika aizliegta. Tāpēc 2012. gadā tās organizēšanu uzņēmās Austrijas Brīvības partija (FPÖ). Tā pazīstama ar izteikti kritisku attieksmi pret islāmu un imigrantiem. Arī šā gada janvāra beigās demonstrācijā pret balles norisi piedalījās aptuveni 5000 cilvēku. Aptuvei 2000 protestētāju piedalījās citā pret balli vērstā pasākumā, kurā uzstājās arī koncentrācijas nometnēs izdzīvojušie. Viens no demonstrētāju mērķiem bija bloķēt pieeju ballei, kā īstenošanai karstasinīgākie protestētāji centās balles viesu ierašanos aizturēt, piemēram, ar nažiem sagriežot taksistu mašīnām riepas. Vīnes policija ziņoja, ka salīdzinājumā ar 2014. gadu demonstrācija norisinājās mierīgi. Tika arestēti 35 protestētāji, ievainoti trīs cilvēki, tajā skaitā arī viens policists.

Jau dažas dienas pēc “Akadēmiķu balles” demonstrācijā pret Vīnes “PEGIDA” (Patriotiskie eiropieši pret Rietumu islamizāciju) pirmo gājienu piedalījās 5000 protestētāju. Pēc Vīnes policijas rīcībā esošās informācijas, aptuveni 350 no viņiem izveidoja “cilvēku mūri”, kas liedza iespēju līdzīgā skaitā esošajiem “PEGIDA” atbalstītājiem sākt gājienu. Īslaicīga vardarbīga konflikta novēršanā starp grupējumiem tikai iesaistīti 1200 policisti un izvirzītas vismaz 200 apsūdzības pret “PEGIDA” pārstāvjiem antisemītisku žestu un izsaucienu dēļ, piemēram, “Katrs, kurš nelēkā, ir ebrejs”. Arī vairākiem pret “PEGIDA” protestējušajiem teorētiski draud naudas vai pat dažas nedēļas ilgs cietumsods par oficiāli atļauta gājiena aizturēšanu, savukārt daudziem “PEGIDA” dalībniekiem var tikt piespriests līdz pat sešiem mēnešiem ieslodzījumā nacionālistiska rakstura pārkāpumu dēļ.

“PEGIDA” bijušais preses sekretārs Georgs Nāgels labējos ekstrēmistus, kas piedalījās gājienā, sarunā ar presi nosauca par “pilnīgiem idiotiem”, kuri nekādā mērā neliecinot par organizācijas vērtībām un kuri gājiena sākšanas mēģinājumos regulāri pārtrauca viņa runu. Nāgels savu uzstāšanos atzina par “lempīgu” un no amata atkāpās ar argumentu, ka preses sekretārs organizācijai bija nepieciešams tikai pirmajam gājienam un turpmāka saziņa ar plašāku sabiedrību tiks veikta ar sociālā tīkla “Facebook” starpniecību.

Austrijas presē Nāgela centieni neitralizēt “PEGIDA” radikāli labējo tēlu tiek skaidroti kā mēģinājums “ietērpt nacismu sabiedrībai pieņemamās drānās”, kas tiek piedēvēts arī FPÖ. Diskusijas par FPÖ saistību ar “PEGIDA” izraisīja arī FPÖ biedra un Austrijas Nacionālās padomes bijušā prezidenta Mārtina Grāfa klātbūtne “PEGIDA” atbalstītāju rindās.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+