×
Mobilā versija
+12°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
27. janvāris, 2014
Drukāt

11 nominācijās piešķir “Latvijas alus gada balvu 2013”

Foto - Ilze PētersoneFoto - Ilze Pētersone

Ar panākumu sumināšanu gadu sākuši alus ražotāji “Latvijas alus gada balvas” ceremonijā, kas notika 24. janvārī Rīgā, kultūras pilī “Ziemeļblāzma”. Pasākumā, kuru trešo gadu rīko alus kultūras popularizēšanas biedrība “Alus brālība”, balvas 11 nominācijās saņēma gan alus darītavas, gan aldari. Pieteikumus nominācijām bija iesniegušas 13 no 16 pērn Latvijā reģistrētajām alus darītavām. “Šī diena ir svētki visiem alus darītājiem, un vienīgā reize gadā, kad vienkopus tiekamies un suminām nozares labākos,” par pasākumu saka “Alus brālības” pārstāvis un žūrijas priekšsēdētājs Kārlis Tomsons.

Pagājušais gads daudziem Latvijas aldariem bijis veiksmīgs, taču tikai dažiem izrāviens izrādījies balvas vērts. Šoreiz nominācijās, kas sumina alus tirdzniecības kāpumu Latvijā un ārvalstīs, par līderiem izvirzījās mazās alus darītavas. Viens no alus ražošanas “smagsvariem” – “Cido Grupa” – pasākumā vispār nepiedalījās.

Par lielāko alus tirdzniecības kāpumu HO-RE-CA jeb viesnīcu, restorānu un kafejnīcu grupā balvu saņēma SIA “Valmiermuižas alus”, kuriem pērn kopumā izdevies realizēt alu par 40% vairāk nekā 2012. gadā. “Mūsu izaugsme saistīta ar ieguldījumiem tumšā alus grupā. Iegādājāmies vairākas alus mucas tumšajam alum, tāpēc varējām to vairāk piegādāt vasarā, bet ziemā piedāvāt jaunu ziemas alu,” savu panākumu skaidro “Valmiermuižas alus” saimnieks Aigars Ruņģis. “Valmiermuižas” aldaru mērķis nav iekļūt lielražotāju grupā, bet augt kvalitātē, lai alus Latvijā būtu tikpat lielā cieņā kā labs vīns, piebilst A. Ruņģis, kurš tovakar pēc balvas uz skatuves kāpa divas reizes. Žūrija atzinīgi bija novērtējusi kā visai nozarei aktuā-las un vērtīgas viņa intervijas un rakstus publiskajā telpā.

SIA “Piebalgas alus” pagājušajā gadā ķērusies pie jaunu tirgu apgūšanas – “fūres” ar “Piebalgas” gaišo un tumšo “Lux” alu aizceļojušas uz Maskavu. Pirmā gada rezultāti vainagojušies ar balvu par lielāko kāpumu eksporta tirgū. “Sākums ir vieglākais, kas būs tālāk, grūti pateikt,” jaunumu piesardzīgi vērtē ražošanas direktors Pēteris Micāns un uzsver, ka piebaldzēni joprojām ir vienīgie, kas ražo nepasterizētu alu.

“Esam viszaļākie!” tā droši var apgalvot viens no nominantiem – agrofirmas “Tērvete” valdes priekšsēdētājs Dainis Dominieks –, saņemot balvu par videi draudzīgāko ražošanas uzņēmumu, kuru investīcijas mērāmas 6,5 miljonos eiro. Alus nozare līdzās piena lopkopībai un enerģijas ražošanai ir viens no trīs vaļiem, uz kura turas “Tērvete”. “Ražošanā veidojam noslēgtu ķēdi – produktus, kas paliek pāri piena ražošanā, izmantojam biogāzei, tādējādi saražojam elektrību un siltumu, ko izmantojam alus brūzī, drabiņas aiziet lopbarībā, pārpalikums – uz lauka,” kā viena nozare var palīdzēt otrai un būt dabai draudzīga, skaidro “Tērvetes” vadītājs. Alus brūzī tērvetniekiem pērn izdevies uzstādīt personīgo rekordu – saražoti 496 tūkstoši dekalitru alus, kas ir par 6% vairāk nekā 2012. gadā.

Par ilgu gadu ieguldījumu nozarē šoreiz tika sumināti trīs iesala un alus ražošanas meistari: jau pieminētais Pēteris Micāns, SIA “Ilgezeem” tehnologs Vjačeslavs Šamarins un akciju sabiedrības “Lido” alus darītavas vadītāja Vaida Zīle. “Alus darīšana jāmācās visu mūžu, un pie alus jāstrādā ar mīlestību,” saņemot balvu “Par mūža ieguldījumu”, atzina V. Zīle.

Nominanti sarīkojumu vērtēja kā lielisku iespēju cildināt alus darīšanu kā godājamu amatu, kas liek arī padomāt, kā kļūt vēl labākam.

Uzziņa

“Latvijas alus gada balvas 2013” laureāti

l Lielākais alus tirdzniecības kāpums HO-RE-CA grupā – SIA “VALMIERMUIŽAS ALUS”.

l Lielākais alus tirdzniecības kāpums veikalu grupā – SIA “BAUSKAS ALUS”.

l Lielākais kāpums eksporta tirgū – SIA “PIEBALGAS ALUS”.

l Spilgtākais alus reklāmas tēls, notikums publiskajā telpā – SIA “VALMIERMUIŽAS ALUS”.

l Ieguldījums veselīgas dzīves vides veidošanā – 
AS “ALDARIS” un AS “LIDO”.

l Videi draudzīgākais ražošanas uzņēmums – 
AS “AGROFIRMA “TĒRVETE””.

l Latvijas alus gada iepakojums – AS “CĒSU ALUS” – 
CĒSU GRIĶU NEFILTRĒTAIS.

l Oriģinālākais alus kauss/glāze – AS “ALDARIS” – 
MEŽPILS ALUS GLĀZE.

l Gada jaunums – inženieru zinātņu doktora grāda ieguvēja ILONA DABIŅA-BICKA.

l Gada izaugsmes balva – Gada veiksminieks – 
AS “CĒSU ALUS”.

l Atzinības raksti par ilggadēju radoša darba ieguldījumu iesala un alus ražošanas attīstībā Latvijā – VJAČESLAVAM ŠAMARINAM un PĒTERIM MICĀNAM.

l Par mūža ieguldījumu – AS “LIDO” alus darītavas vadītājai VAIDAI ZĪLEI.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+