Foto-LETA/AFP

Šveices futbolisti EČ sāk ar vairākumā pieveiktu Albāniju 0

Ar uzvaru Francijā notiekošo Eiropas čempionātu futbolā sestdien, 11.jūnijā, sāka Šveices valstsvienība, kas, lielāko daļu mača aizvadot vairākumā, ar 1:0 (1:0) pārspēja Albāniju.

Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178

Vienīgos vārtus šajā mačā guva Fabians Šērs.

Jau ar spēles pirmajām minūtēm Šveice ņēma iniciatīvu savās rokās, radot spiedienu uz albāņu vārtiem. Tas vainagojās panākumiem jau piektajā minūtē, kad pēc stūra sitiena precīzu raidījumu ar galvu veica Šērs. Pēc vārtu guvumu spēles gaita izlīdzinājās un Albānija meklēja veidus, kā iekarot pretinieku vārtus. Mača 31.minūtē lieliska iespēja bija šīs komandas futbolistam Armando Sadiku, taču viņa izgājienu uz vārtiem neitralizēja Šveices valstsvienības vārtsargs Jans Somē.

Jau pēc piecām minūtēm Albānija bija spiesta palikt mazākumā, kad otro dzelteno kartīti saņēma Loriks Cana, jo viņš nospēlēja ar roku. Līdz ar to Šveice tika pie iespējas izpildīt standartsituāciju netālu no sāncenšu soda laukuma, un Blerims Džemaili pēc lieliska sitiena trāpīja pa vārtu stabu. Vēl puslaika beigās Albāniju no vārtu zaudējuma glāba arī vārtsargs Etrits Beriša.

Pirmais puslaiks noslēdzās ar 1:0 par labu Šveicei, kas veiksmīgi iesāka otro puslaiku, radot vairākas vārtu gūšanas iespējas, bet ikreiz vietā bija albāņu vārtsargs Beriša, kurš turklāt 66.minūtē ar papēdi atvairīja ļoti bīstamu Harisa Seferoviča sitienu. Tuvojoties spēles beigām, spiediens uz Albānijas pleciem pieauga un tā metās atspēlēties, tomēr nesekmīgi. Pamatlaika pēdējās minūtēs lieliska iespēja izlīdzināt rezultātu bija Škēlzenam Gaši, kurš izgāja viens pret vārtsargu, taču Somē glāba Šveici no vārtu zaudējuma.

Atlikušajās minūtēs Albānijai pārspēt pretinieku vārtsargu vairs neizdevās.

Šīs apakšgrupas pirmais mačs tika aizvadīts jau piektdien, kad atklāšanas spēlē mājiniece Francija ar 2:1 mača izskaņā pārspēja Rumāniju.

Albānija ir Eiropas čempionātu debitante, turklāt zīmīgi, ka desmit šīs valstsvienības futbolisti dzimuši vai auguši Šveicē. Tiesa, septiņos abu komandu mačos Albānija tā arī nav guvusi uzvaru – seši zaudējumi un viens neizšķirts.

Šajā mačā bija divu brāļu duelis, jo Albānijas valstsvienībā spēlē pussargs Taulants Džaka, kamēr Šveici pārstāv šīs pozīcijas futbolists Granits Džaka.

Šveicei šis ir ceturtais Eiropas čempionātos, turklāt 2008.gada turnīrā kopā ar Austriju bija rīkotāja, bet līdz šim nav spējusi izkļūt no apakšgrupas.

Savukārt plkst.19 pēc Latvijas laika sestdien B apakšgrupas ietvaros Velsas futbolisti Bordo pilsētā tiksies ar Slovākiju, bet trīs stundas vēlāk Anglijas izlase Marseļā spēkosies ar Krieviju.

Visus sestdienas mačus tiešraidē pārraidīs Latvijas Televīzijas (LTV) 7.kanāls.

Eiropas čempionāta finālturnīrā 24 komandas sadalītas sešās apakšgrupās pa četrām katrā. Izslēgšanas turnīra pirmajai kārtai jeb astotdaļfinālam automātiski kvalificēsies divas labākās izlases, kā arī tajā iekļūs četras labākās trešo vietu ieguvējas.

Šajā Eiropas čempionātā kopumā tiks aizvadīta 51 spēle, kamēr pirms četriem gadiem, kad turnīrā piedalījās vēl 16 izlases, bija jānospēlē 31 mačs.

Eiropas čempionātā spēles norisinās desmit stadionos – Parīzē, Sendenī, Marseļā, Lionā, Lillē, Nicā, Tulūzā, Bordo, Sentetjēnā un Lansā. Mačs par zeltu notiks Francijas nacionālajā stadionā, kas atrodas Sendenī piepilsētā un kas var uzņemt nedaudz vairāk kā 81 000 cilvēku. Šajā arēnā norisinājās arī 1998.gada Pasaules kausa fināls, kad tieši Francija ar 3:0 pārspēja Brazīliju. “Stade de France” ir lielākais turnīra stadions, kamēr vēl virs 50 000 spējīgas uzņemt arēnas Marseļā (67 394), Lionā (59 286) un Lillē (50 186).

Visas Eiropas čempionāta finālturnīra spēles pārraidīs LTV7, turklāt 45 no 51 spēles būs iespējams vērot tiešraidē.

Šveices izlases sastāvs: Jans Somē, Štefans Lihtšteiners, Hariss Seferovičs, Granits Džaka, Valons Behrami, Rikardo Rodrigess, Blerims Džemaili (Fabjans Frejs, 76.min.), Admirs Memedi (Briels Embolo, 62.min.), Johans Žurū, Fabians Šērs, Džerdans Šaķiri (Želsons Fernandešs, 88.min.).

Albānijas izlases sastāvs: Etrits Beriša, Elmīrs Lenjāni, Elseids Hisajs, Loriks Cana, Ansi Angolli, Armando Sadiku (Škēlzens Gaši, 82.min.), Burims Kukeli, Taulants Džaka (Ergiss Kače, 62.min.), Mergims Mavrajs, Odise Roši (Sokols Cikaleši, 74.min.), Amirs Abraši.