×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.9°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
1. februāris, 2013
Drukāt

Tabletes vietā cits risinājums

Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze

Brīžos, kad sākušas mocīt sāpes, parasti, daudz nedomājot, iedzeram pretsāpju tableti. Tomēr nereti labākais līdzeklis, lai sāpes turpmāk nemocītu, ir sava uztura maiņa, atbilstošu fizisko aktivitāšu uzsākšana un sāpju mazināšanai citu ceļu meklēšana, nevis pretsāpju tabletes lietošana.

 

“Ja kaut kur iesāpējies, lielā mērā tā ir mūsu pašu atbildība, vai uzreiz lietojam ķīmisku preparātu,” uzskata Dzirciema aptiekas vadītāja, farmaceite Sigita Čulkstena. “Piemēram, gados vecākiem cilvēkiem locītavu sāpju patiesais iemesls var būt arī mazkustīgs dzīvesveids un nepilnvērtīgs uzturs.”

Gan osteoporozes, gan bieži sastopamo muguras sāpju gadījumos, kuru cēlonis ir mugurkaula anatomiski defekti, senas traumas, veselības stāvokļa uzlabojumu var panākt, regulāri veicot atbilstošus vingrojumus. “Bieži vien neko nevaram darīt ķermeņa balsta aparātam, bet ar vingrojumiem varam censties nostiprināt muskuļus, šādi ievērojami atvieglojot veselības stāvokli,” stāsta farmaceite. “Darbs ar sevi var ievērojami samazināt patērēto zāļu daudzumu pat situācijās, kad sāpes traucē veikt ikdienas pienākumus.”

S. Čulkstena atgādina, ka, ilgi lietoti, pretsāpju līdzekļi var atstāt nevēlamas sekas uz kuņģi, aknām, nierēm un sirdi. To vietā pacientiem, kam ir locītavu, muskuļu, galvas sāpes vai iekaisīgi procesi, viņa mēdz rekomendēt antroposofos vai homeopātiskos līdzekļus.

 

Sāpes kā zāļu blakne

Ja sāp locītavas, uzmanību vajadzētu pievērst visām lietotajām zālēm, stāsta farmaceite: “Daļai medikamentu kā blakne ir locītavu sāpes, savukārt citas iedarbojas graujoši uz muskuļu šķiedrām. Piemēram, sartānu grupas sirds zālēm kā blakne norādītas locītavu sāpes. Esmu pārliecinājusies, ka, nomainot zāles, atrisinās arī problēma, turklāt ļoti ātri – jau pēc četrām piecām dienām locītavu sāpes praktiski izzūd.”

Gadījumos, ja novērotas kādas no zāļu anotācijā minētajām blaknēm, ar savu ārstu ieteicams pārrunāt iespēju lietot medikamentu no citas grupas.

Ja sāp mugura, kas pārpūlēta smagā darbā, piemēram, sniega lāpstošanā, vakarā ieteicams veikt izstaipīšanās vingrojumus – tie palīdz atbrīvot muskuļus no saspringuma. Svarīgi, ka tos var veikt jebkura vecuma, kompleksijas un veselības stāvokļa cilvēks.

Sāpošās vietas var pamasēt ar kādu sildošu ziedi, piemēram, arnikas eļļu. Tā noderēs arī spranda masāžai tiem cilvēkiem, kuriem sēdošais darbs piespiedu pozā izraisījis muskuļu sasprindzinājumu spranda rajonā. “Kādam citam varbūt noderēs magniju saturoši līdzekļi, īpaši kopā ar nikotīnskābes atvasinājumiem. Tas – lai nevajadzētu uzreiz ķerties pie pretsāpju tablešu lietošanas,” norāda farmaceite Čulkstena.

Pēc traumas, kas izraisījusi tūsku, var izmantot atvēsinošas ziedes. Arnikas gelam vai kompresēm, arniku saturošiem graudiņiem vai tabletēm ir tūsku mazinoša iedarbība.

 

Pret stresu

Emocionālie pārdzīvojumi var pāraugt fiziskās sāpēs, visbiežāk – galvassāpēs. Lai tā nenotiktu, dienā, kad gaidāma stresa situācija, var lietot zāļu tējas vai augu līdzekļus ar nomierinošu iedarbību. Parasti galva sāk sāpēt otrajā dienā pēc pārciestā stresa, kad iestājies atslābums.

Citi risinājumi jāmeklē arī gadījumos, ja cilvēkam, kurš gadiem mokās ar galvas sāpēm, ķīmiskās zāles vairs nepalīdz, ja pretsāpju medikamentus nedrīkst lietot kuņģa čūlas dēļ, ja pretmigrēnas līdzekļu, piemēram, triptāna grupas, lietošana nav pieļaujama nopietnu asinsvadu problēmu risku dēļ. Homeopātiskos līdzekļus, augu kompleksus (fitoterapija), antroposofās medicīnas līdzekļus var lietot jebkuras izcelsmes galvassāpēm, nebaidoties, ka tiks bojāts kuņģis, nieres, aknas.

 

VIEDOKLIS

Farmaceite Sigita Čulkstena: “Protams, ne vienmēr noderēs mani padomi un bieži ir situācijas, kad bez ķīmiskām zālēm nevar iztikt, bet dalos savā pārliecībā un pieredzē, ka daudz kas ir mūsu pašu rokās – veselīgs dzīvesveids: fiziskās aktivitātes, pareizs uzturs, pozitīva attieksme pret dzīvi ir svarīgākās lietas, ko varam dot savai veselībai.”

 

Fakti

Latvijas Zāļu valsts aģentūras apkopotā informācija liecina, ka visvairāk no zāļu lieltirgotavām tiek tirgotas un aptiekās pārdotas zāles ar pretiekaisuma un pretsāpju iedarbību.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+