×
Mobilā versija
+11.6°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
19. septembris, 2013
Drukāt

Tirgotāju asociācija: palielinot nodokli pirotehnikai, VARAM grib atņemt tautai svētkus

LETALETA

Palielinot dabas resursu nodokļa likmi pirotehnikai, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) piedāvājusi mazināt svētku sajūtu 1,8 miljoniem Latvijas iedzīvotāju, norāda LatvijasTirgotāju asociācijas (LTA) prezidents Henriks Danusēvičs.

 

Viņš atzīmē, ka LTA ir kategoriski pret milzīgo nodokli svētku pirotehnikai. “Aptuveni 89% iedzīvotāju skatās salūtus, bet 70% ģimeņu tos rīko paši. Tātad ministrs piedāvājis mazināt svētku sajūtu 1,8 miljoniem Latvijas iedzīvotāju.”

Danusēvičs stāsta, ka privātpersonas mēdz iegādāties dažādas raķetes savām privātajām uguņošanām svētku reizēs. Katru gadu svētku prieku vairo Jaungada salūti. It sevišķi aizvadot 2013.gadu un sagaidot eiro, gribēsies krāšņu uguņošanu pusnaktī. Bet par tēriņiem turpmāk šim priekam liks aizdomāties ne jau pāreja uz eiro, bet gan sadārdzināšanās ar klāt nākušo nodokli – 25% no cenas pirms pievienotās vērtības nodokļa likmes piemērošanas. Pēc dabas resursu nodokļa ieviešanas pirotehnisko izstrādājumu cenā nodokļi veidos gandrīz 60%.

Dabas resursu nodoklis atbild par kaitējuma mazināšanu dabai, tāpēc, piedāvājot grozījumus dabas resursu nodoklī, ir jāvērtē attiecīgo resursu pieejamība un kaitējums. Jebkuriem jauniem nodokļiem jābūt pietiekami pamatotiem. Ja runā par kaitējumu, tad vajadzētu izvērtēt – ar ko konkrētā lieta ir kaitīga un cik lielā mērā. Attiecīgi tikai pēc tam lemt par aplikšanu ar nodokli, uzsver LTA prezidents.

“Tā kā kaimiņvalstīs nav šāda nodokļa, tad, visticamāk, cilvēki brauks uz turieni un nelegāli ievedīs pirotehniku – gan no Lietuvas, Igaunijas vai Polijas. Tas apdraudēs mūsu iedzīvotājus, jo nebūs izvērtēts šīs pirotehnikas drošums un varbūt nebūs pat zināma to izcelsmes valsts. Nerunājot jau par lietošanas instrukciju tulkojumu, kas šajā gadījumā ir īpaši svarīgs no drošības viedokļa,” klāsta Danusēvičs.

Viņš norāda, ka nav saprotams arī par pirotehniku ieviešamā nodokļa apmēra noteikšanas princips salīdzinājumā ar citiem esošajiem dabas resursu nodokļiem. Akumulatori, salīdzinot ar pirotehniku, ir daudz kaitīgāki. Piemēram, akumulatoram, kura svars ir aptuveni 15 kilogrami, no tiem aptuveni 7,5 kilogrami veido tīrs svins, bet minētais dabas resursu nodoklis ir 7,65 lati par vienu akumulatoru.

Salīdzinājumam Danusēvičs atzīmē, ka tādi kaitīgie metāli kā dzīvsudrabs un kadmijs pirotehniskajos izstrādājumos vispār vairs netiek izmantoti. Arī svins, par ko raksta VARAM speciālisti savā anotācijā, pirotehniskajos izstrādājumos netiek pievienots. “Nodoklim par uguņošanas ierīcēm, salīdzinot ar nodokli par akumulatoros pielietoto svinu, vajadzētu būt tikai deviņu santīmu apmērā. Savukārt, rēķinot pēc sagatavotā likumprojekta, pirotehniskajam izstrādājumam, kura vidējā cena būtu 25 lati pirms pievienotās vērtības nodokļa nomaksas, dabas resursu nodoklis veidos 6,25 latus, kas būs 69 reizes augstāks nekā līdz šim likumdošanā piemērotais par kaitīgajām vielām.”

Kā ziņots, Ministru kabineta sēdē 10.septembrī tika atbalstīti grozījumi dabas resursu nodokļa likumā, paredzot likmes paaugstināšanu vairākām pozīcijām.

Lai rosinātu un panāktu pirotehnisko ierīču pārdomātu lietošanu, plānots paaugstināt dabas resursu nodokļa likmes par 2. un 3.klases uguņošanas ierīcēm. Pirotehnikas izstrādājumu ražošanā tiek izmantots plašs ķīmisko vielu spektrs, tāpēc būtisks jautājums ir par katras konkrētās piesārņojošās vielas iespējamo ietekmi uz cilvēku un dzīvnieku veselību, kā arī par to, no kādiem avotiem tiek saņemta toksiskās vielas deva. Kā vienu no piemēriem VARAM min svinu, kas uzkrājas organismā. Paredzēts, ka komersantam būs jāmaksā nodoklis, piemērojot 25% nodokļa likmi no cenas pirms pievienotās vērtības nodokļa piemērošanas.

Lai paustu pirotehnikas tirgotāju viedokli par izmaiņām dabas resursu nodokļa likmē, Profesionālo Latvijas pirotehniķu un pirotehnikas asociācija (PLPPA) gatavo protesta vēstuli Ministru kabinetam un Saeimai.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+