×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.1°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
4. aprīlis, 2017
Drukāt

Divdesmit amatnieku apvienojas, lai kopīgi spētu iziet pasaulē (13)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Mūsdienu sabiedrības negatīvais fenomens ir tā saucamā “šodien pērc, rīt izmet” antikultūra. Ar to joprojām cīnās un konkurē derīgo, labo lietu kultūra. Tās ir lietas, kuras šodien pērk un paaudžu paaudzēm neizmet, jo tās kalpo gadsimtiem. Tādi ir arī rokas darbarīki, kas būs vajadzīgi tikpat ilgi, cik pastāvēs cilvēka rokām darinātas lietas. Jauno tehnoloģiju un it kā arhaisko amatniecības tradīciju sintēzi iemieso laikmetīgas amatnieku apvienības.

Attālinātā savienība

Brīvo amatnieku ģildes “Nothmen” sākums bija pāris domubiedru īstenotās idejas, kas šobrīd jau ir izaugušas par vairāk nekā 20 amatnieku kopu. Pirmais ģildes nosaukums bija “John Neeman Tools”, bet 2017. gadā tā izaugusi par “Northmen” (biedrība ar šādu nosaukumu reģistrēta 9. decembrī pērn). Brīvo – tāpēc, ka brīvprātīga un atvērta. “Northmen” – tāpēc, ka meistaru darbi sakņojas arī ziemeļvīru – vikingu, kuršu – skarbi izsmalcinātās estētikas tradīcijā. Taču ne tikai tajā, bet daudzu tautu amatniecības pieredzes mantojumā. Ģilde – tāpēc, ka tās biedri darbojas savstarpējā, mērķtiecīgā saziņā un tai ir kopēji mērķi, kritēriji un vērtības.

“Ilgus gadus nostrādāju kino jomā. Paralēli daudz laika pavadīju Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā, pētot tradicionālo kultūras mantojumu un autentisko koka māju celtniecību,” stāsta ģildes izveidotājs Jēkabs Dimiters. “Kino lietā man pietrūka matērijas. Ja taisi video, dienas beigās skaties uz ekrānu, kaut ko esi radījis, bet netveramu. Gribējās kaut ko tveramu, lai ir ko paņemt rokā. Vēlējos pēc veco laiku modes, izmantojot rokas instrumentus, pats sev uzbūvēt īstu koka māju. Biju izpētījis, ka, piemēram, angļi un franči būvē koka konstrukcijas ar lieliem masīviem kaltiem. Īstie namdaru kalti bija atrodami Kanādā un ASV, tomēr par augstām cenām. Tepat Trikātā atradās pazīstams kalējs Krišs, kas pēc maniem izmēriem uztaisīja teicamus asmeņus namdaru kaltiem. Manu meklējumu pieredze parādīja, ka pasaulē ir maz meistaru, kas darina speciālos namdaru instrumentus. Izlēmu, ka jāpamēģina tos ielikt interneta pārdotuvē “eBay”. Kad pirmos instrumentus pārdevu, sapratu – lieta ir vajadzīga.”

Tālāk instrumenti nonāca amatnieku forumos un pie atzītiem pasaules meistariem, kuri tos novērtēja. Tēšamo cirvi testēja 70 gadus vecs amerikāņu namdaris. Izrādījās, viņš 20 gadus esot meklējis ideālu cirvi baļķu tēšanai un nu viņa meklējumi beigušies – īstais cirvis atrasts. Kad tāds cienījams meistars, kura rokas vērtējušas simtiem cirvju, tā saka, sirds iesilst. Angļu kokgriezējs Robins Vuds uzzīmēja grebjamo cirvīti koka apdarināšanai. Kad to aizsūtījām, viņš to novērtēja un uzrakstīja labu atsauksmi, un mēs nosaucām šo cirvīti viņa vārdā – “Robin Wood”.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Jauki bija izlasīt starp diviem svētkiem – Pūpolsvētdienu un Lieldienām! Lai Jums visiem veicas, esat apaļi un veseli kā pūpoli, lai jums un un jūsu ģimenēm priecīgas Lieldienas!

 2. Lai čaļiem veicas !!!
  ———-
  P.S.
  Paturiet zēni vērā, ka “valdībai” jau ir krājumā slīpēti paņēmieni kā jums novilkt pēdējās bikses un, daļēji, ādu arī !

 3. Varat saprast , cik daudz gadu vajadzēja , lai mūsu iedzīvotāji izietu no vienšūņu statusa ! Atgriežamies pie sen zināmām lietām ! Nevar viens būt karotājs ! Lūk piemērs un tas nav vienīgais kopš prihvatizācijas !

 4. SAVILNOTS PRIEKS PAR ŠĀDU RĪCĪBU. LAI IZDODAS….

 5. Ja čīkstat par Latviskuma trūkumu nosaukumā ir lieliska iespēja uztaisīt un pacelt produktu pašiem!

 6. Pulksteņu projekts ar Damaskas tērauda un melnozola apdares ciparnīcu. Melnozols izcelts Anglijā no septiņus metrus dziļa kūdras purva. Kūdras slānis aug tikai par milimetru gadā, tātad var rēķināt, ka ozolam ir ap 7000 gadu. Arī presētai kūdrai, kas tiks izmantota pulksteņa iepakojumā, ir neparasts un smalks raksts. Pulksteņa korpuss tiks darināts no sausajā ledū rūdīta Damaskas tērauda ar safīra kristālu stiklu un izcilāko Šveices pulksteņa mehānismu… ŠĀDA KOMBINĀCIJA TIK TIEŠĀM ATBILST ĪSTU LATVIEŠU AMATNIEKU TRADĪCIJĀM. KA TIK TU PUIS NEAIZRIJIES SAVĀ NAUDAS KĀRĒ. TEV TĀ AMATNIECĪBA PIE VIENAS VIETAS, GALVENAIS IR $$$$$.

 7. Baigi pārspīlētas tās cenas, superīgu japāņu nazi no VG10 tērauda HCR ~60 var nopirkt pat par ~50 USD

 8. Nosaukums ir dīvains…. Piekrītu, ka latvisks būtu krietni labāk, kaut vai paskatoties uz somiem, ntie uzņēmumi ir ar somu vārdiem pasaulē zināmi. Tas vairo tautas pašcieņu. Kopsumā, ļoti atzīstami un prieks, ka mūsu tautiešiem labi veicas… P.S. Diemžēl apkārt gan klīst nelāgas runas par Dimitera kunga nelāgo attieksmi un Jāņa Nīmaņa ”apčakarēšanu”… Neesmu bijis klāt, bet kas teica, tie zina, par ko runā.

 9. Andrejs ( skujenieks) Atbildēt

  Paldies Jēkab ! Tu esi Meistars un darba rūķis !

 10. filmā tēš ar kaltiņu un cirvīti, bet dzīvē ar CNC frēzīti. šitiem čaļiem ir super pārdomāts marketings, kas protams priekš pārdošanas ir ļoti labi!

 11. “Northmen” – skumīgi ir tas, ka šie cienījamie amatnieki kaunas no vārda Latvija, latvietis, latviešu valoda! vai galvenais ir būt beztautības, bezizcelsmes radījumam, kuram galvenais ir pēc iespējas dārgāk pārdot! Vajadzēja jau arī sevi nosaukt nevis par Jēkabu Dimiteru, bet John Brown – varbūt varētu dārgāk pārdot!

  • I.g.
   Nu ja pārdošana un attīstība ir sveša, tad varbūt arī var visur kur vajag un kur nevajag pīt iekšā Latviju, latviešus, prievītes un tautastērpus. Tikai nevienam tas nebūs nedz interesanti, nedz aktuāli! Prieks par amatniekiem, kas domā mūsdienīgi, taču parādot tradicionālo mantojumu! Mūsdienās tieši tam ir lielākā vērtība un spēks!
   I.g. Tamdēļ arī atrodas la.lv komentāru sadaļā, jo nav ne vēlmes, ne ideju, ne prāta paskatīties tālāk par vienīgo kas viņam ir (un tas pats nav pat paša nopelns) – latvietibu.

Draugiem Facebook Twitter Google+