Pasaulē

Tramps virza ģenerāli Metisu 16

Foto – AP/LETA

Jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps izvirzījis atvaļināto jūras kājnieku korpusa ģenerāli Džeimsu Metisu aizsardzības ministra amatam.

Donalds Tramps raksturojis 66 gadus veco Metisu, kas agrāk dienējis Irākā un Afganistānā, kā “īstenu ģenerāli, vislabāko, kāds mums ir”.

“Man viņu ieteica kā vistuvāko militārpersonu salīdzinājumā ar ģenerāli Džordžu Patonu (Otrā pasaules kara laika ASV armijas komandieris, kas izcēlās ar drosmi un patstāvīgiem lēmumiem),” teica Tramps. Metiss, kura pavārds ir “Trakais suns”, asi kritizējis prezidenta Baraka Obamas administrācijas politiku Tuvajos Austrumos, īpaši Irānā. Metiss nodēvējis Irānu, ar kuru ASV un vairākas citas valstis, tajā skaitā Krievija, nesen parakstīja vienošanos par Teherānas kodolprogrammas ierobežošanu, par “vienu vienīgo visilgstošāko draudu stabilitātei un mieram Tuvajos Austrumos”.

Lai Kongress apstiprinātu Metisa kandidatūru aizsardzības ministra amatam, ir jāpārvar juridisks šķērslis, jo ASV likums paredz, ka virsniekam jābūt atvaļinātam vismaz septiņus gadus, pirms viņš var ieņemt aizsardzības ministra posteni. Vairāki Demokrātu partijas politiķi paziņojuši, ka “civilā kontrole pār militārpersonām ir amerikāņu demokrātijas pamatprincips”, un viņi nebalsos par izņēmumu no šā likuma, atzīmē raidsabiedrība BBC. Pēc novembra vēlēšanām Republikāņu partijai ir vairākums gan Pārstāvju palātā, gan Senātā, taču Senāta balsojumā par likuma labojumu vajadzīgs absolūtais vairākums, ko demokrāti var nobloķēt. Pēdējo reizi šāds balsojums Kongresā notika 1950. gadā, kad par aizsardzības ministru tika apstiprināts ģenerālis Džordžs 
Māršals. Ģenerālis Metiss tika atvaļināts pēc 41 gadu ilga dienesta 2013. gadā, kad viņš bija ASV Centrālās pavēlniecības komandieris. Viņa kandidatūras izvirzīšanu aizsardzības ministra amatam atbalstījis republikāņu senators no Arizonas štata Džons Makeins, kas vada Senāta Bruņoto spēku komiteju.

Atvaļinātais ģenerālis Metiss pērn uzrunā domnīcas “The Heritage Foun­dation” rīkotā konferencē pauda bažas par ASV atkāpšanos no savām pozīcijām pasaulē, kas kļūst haotiska, atzīmē izdevums “The Daily Signal”. “Mēs redzam Ameriku, kas sāk samazināt savu lomu pasaulē,” atzina Metiss, piebil­stot, ka “tas nav labi”. Ģenerālis atzinis, ka ASV nevar panākt visu lietu sakārtošanu pasaulē, taču tas nenozīmē, ka ASV nebūtu jācenšas izmantot savu 
ietekmi, lai viss nesaietu grīstē. Viņaprāt, “situācija ar Krieviju ir daudz bargāka un nopietnāka, nekā mēs esam atzinuši”. “Putins iet gulēt, zinādams, ka viņš var pārkāpt visus noteikumus, bet Rietumi ievēros visus noteikumus,” izteicies ģenerālis, secinot, ka “tā ir ļoti bīstama dihotomija pasaules pārvaldībā”. Metiss brīdinājis, ka Krievija grib sašķelt NATO, tāpēc ASV jāatbild uz Krievijas agresivitāti.

LA.lv