Apbrīno

“Troņu spēle”. Līdz zosādai ticami 0

Foto – VidaPress

Kopš 16. jūlija televīzijas kanālā “HBO” Amerikā un kopš 17. jūlija televīzijas kanālos “Sky” un “Fox” Eiropā katru pirmdienu pulksten 22 skatāma episkās daudzsēriju fantāzijas drāmas “Troņu spēle” septītā sezona. Kādēļ to būtu vērts redzēt?

Vasara te var ilgt gadu desmitus, bet ziema – pat cilvēka mūžu. Mežonīgi un nevaldāmi Austrumi, baudkāres un intrigu pārņemti Dienvidi, neganti un valdonīgi Rietumi, skarbi un cēlsirdīgi Ziemeļi. Un Mūris, kas atdala pasauli no Apsēstā meža. Drosme, uzticība un godaprāts, nelietība un gļēvums. Septiņi karaļnami un desmit dinastiju, valdnieki, āksti, bruņinieki, dāmas, sargi un svešie. Un tad vēl arī pūķi, kraukļi un vilki. Meistarīgi savērpts sižets, valoda – kā pūķa zvīņas saulē, kā zobens prasmīgā rokā. Piedzīvojums, no kura gandrīz nav iespējams atrauties.

Tā 2010. gadā es rakstīju par Džordža R. R. Mārtina sāgas “Dziesma par ledu un uguni” pirmo, vairāk nekā septiņsimt lappušu biezo grāmatu “Troņu spēle”. Drīz tai sekoja “Karaļu cīņa”, vēl par divsimt lappusēm biezāka, tad “Zobenu vētra” un “Deja ar pūķiem”, līdz man sāka šķist, ka Mārtins, kas tiek dēvēts par 21. gadsimta Tolkīnu, raksta ātrāk, nekā es jaudāju izlasīt.

Un tad izrādījās, ka viņa nevaldāmā fantāzija apbūrusi ne tikai mani. 2011. gadā klajā nāca ASV televīzijas kompānijas “HBO” seriāls “Troņu spēle”, pareizāk sakot, tā pirmā sezona ar desmit epizodēm jeb piecdesmit minūšu filmām, kuras noskatījos ar patiesu interesi – nekādu vairākumam seriālu raksturīgu paviršību, viss nopietni, pamatīgi un līdz zosādai ticami.

Viens no stiprākajiem trumpjiem – izcils aktieru ansamblis, kur spoži uzmirdzēja Šons Bīns, Marks Edijs, Pīters Dinklidžs, Līne Hīdija, Nikolajs Kasters-Valdaus, Sofija Tērnere, Emīlija Klārka un vēl daudzi citi. Kritiķi aizgūtnēm slavēja gan aktieru darbu, dramaturģiju un režiju, gan operatora un mākslinieka veikumu, gan seriālu kopumā. “Troņu spēles” pirmā sezona tika nominēta trīspadsmit “Emmy” balvām un ieguva divas: par labāko otrā plāna lomu (Dinklidžs) un izcilu titru dizainu. Īpašas balvas saņēma arī Šons Bīns un Emīlija Klārka, kā arī Ramins Džavadi par mūziku.

Amerikā interese par šo seriālu izauga no 2,2 miljoniem skatījumu sezonas sākumā līdz vairāk nekā 3 miljoniem sezonas beigās.

Panākumi iedvesmo. Producenti Deivids Beniofs un D. B. Vaiss turpina iedzīvināt “21. gadsimta dižāko sāgu”, ik pavasari laižot klajā nākamās desmit epizodes.

Pat nemēģināšu pārstāstīt sižetu. Ne velti Mārtina pirmās grāmatas sākumā ir uzzīmēta karte, kas palīdz orientēties viņa uzburtās pasaules ģeogrāfijā, bet beigās ir pielikums, kur uz divdesmit lappusēm doti desmit dinastiju jeb namu pārstāvju vārdi un ģenealoģija.

Svarīgākais, kas jāzina: lai arī darbība risinās fantāzijas pasaulē, cilvēki tajā skumst, jūt sāpes un prieku, alkst, šaubās, kļūdās, nodod un tiek nodoti, mīl un grib būt mīlēti. Gluži tāpat kā mēs viņi risina problēmas, kur burvestības nelīdz. Kā saka pats sāgas autors: cilvēces vēstures stindzinošākās lappuses rakstījuši nevis orki vai tumšie bruņinieki, bet cilvēki paši. Tāpēc ārēji viņa radītā pasaule daudzējādā ziņā līdzinās viduslaiku Eiropai, kur vairākas ietekmīgas dzimtas cīnās par Dzelzs troni un Septiņu karaļnamu apvienošanu, bet maģija un burvestības vien papildina politiskās intrigas un grandiozu kauju skatus.

Vēl jāpiebilst, ka jaunās sezonas sižeta pavērsienus nezina pat viskaismīgākie Mārtina sāgas fani, jo seriālā iedzīvinātie notikumi atainoti vēl neizdotās grāmatās “Ziemas vēji” un “Sapnis par pavasari”.

Pie jaunās sezonas septiņu filmu režijas ir strādājuši Džeremijs Podesva, Marks Mailods, Mets Šakmans un Alans Teilors. Lomās Kits Haringtons, Emīlija Klārka, Pīters Dinklidžs, Nikolajs Kasters-Valdaus, Līne Hīdija, Eidens Gillens, Lians Kanningems, Sofija Tērnere, Meisija Viljamsa, Karisa van Hūtena, Natālija Emanuēla, Indira Varma, Alfijs Alens, Gvendolīna Kristija, Džons Bredlijs, Īzaks Hempsteds-Raits, Elija Kendrika, Hana Mirreja, Džeroms Flins, Konleta Hila, Rorijs Makeins, Iens Glens. Epizodēs filmējies arī britu dziedātājs Eds Šīrans un amerikāņu smagā metāla grupas “Mastodon” ģitārists un solists Brents Hinds.

Septītās sezonas filmas uzņemtas ASV, Britānijā, Horvātijā, Islandē, Maltā, Marokā, Kanādā, Spānijā.

Līdz šim katras sezonas pirmizrāde notika martā vai aprīlī, šī ir pirmā, kad nācās gaidīt līdz jūlijam, jo daudzu epizožu filmēšanai bija nepieciešams drūms un tumšs laiks ar sniegputeņiem un vētrām. Iemesls – Mārtina pasaulē iestājusies ziema. Skarbākais gadalaiks, kas var ilgt pat cilvēka mūžu. Tomēr arī tas vēl nav viss. Nakts Karalis un Baltie gājēji – kā izrādās – nav tikai mitoloģiski tēli…

Asins un sviedru smārds, sniegs un vējš, bruņu un zobenu šķindoņa, kažokādu švīksti un stindzinoša elpa pakausī.

Saistītie raksti

Ja visi būs miruši, kāda nozīme tam, kura ģindenis sēdēs Dzelzs tronī. Vai karaļnami, kas gadsimtiem cīnījušies par varu, spēs apvienoties cīņai pret kopīgu ienaidnieku?

 

Galerijas nosaukums

 

LA.lv
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Čārlzs šodien, savā 70. dzimšanas dienā, nopublicējis aizkustinošu ģimenes fotogrāfiju
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Pipa Midltone dēlam devusi vārdu par godu māsas Keitas jaunākajam dēlam Luisam
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Skatītāji skarbi nokritizē Donu: Vairāk izskatījās pēc Kašķeja vai Fantomasa!
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA/LA.lv
Latvijā
Ulme ticis pie kārotās 8247 eiro kompensācijas pēc divu mēnešu darba Saeimā 2
4 stundas
LE
LETA/LA.lv
Latvijā
FOTO, VIDEO. Iemirdzas tradicionālais gaismas festivāls “Staro Rīga”!
4 stundas
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Latvijas neatkarības garants esam tikai mēs paši 2
7 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Inčukalnā pieķer šoferi bez tiesībām: braukā riņķī ar cita auto numurzīmēm
3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Par Stambulas lidostas teroraktu sešiem apsūdzētajiem piespriež mūža ieslodzījumu
2 stundas