×
Mobilā versija
+13.9°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
16. decembris, 2015
Drukāt

Tūkstoš pletnes sitieni par vārdiem. “LA” reportāža no Saharova balvas pasniegšanas (8)

Eiropas Parlamenta fotoEiropas Parlamenta foto
UZZIŅA

Raifs Badavi ir blogeris un domas brīvības aizstāvis, kurš 2012. gadā notiesāts uz 10 gadiem cietumā, 1000 pērieniem un naudas sodu 1 miljona riālu (243 000 eiro) apmērā par izteikumiem interneta mājas lapā "Brīvie Saūda liberāļi" publicētiem izteikumiem, ko Saūda Arābijas varasiestādes uzskatījušas par zaimojošiem, ka arī par atteikšanos reliģiskās pārliecības.

Pēc apcietināšanas 2012.gada jūnijā varasiestādes blogu izdzēsa, viņa raksti apkopoti grāmatā "1000 pletnes cirtienu".

Blogera fonda oficiālā mājaslapa www.raifbadawi.org/

"Amnesty International" mājaslapā petīciju Badavi atbrīvošanai parakstījuši vairāk nekā miljons cilvēku.

Šis nav vienīgais tāds gadījums. 1990. gadā apbalvotā Mjanmas opozīcijas līdere Auna San Su Či atradās mājas arestā un balvu saņēma 23 gadus vēlāk.

Saharova balvas finālisti kopā ar Raifu Badavi bija arī Venecuēlas demokrātiskā opozīcijas kustība, kā arī nogalinātais Krievijas opozīcijas politiķis Boriss Ņemcovs.

Saūda Arābijas blogeris Raifs Badavi saņēmis Eiropas Parlamenta Saharova balvu, taču viņa krēsls ir tukšs. Pats viņš ir apcietinājumā, izolatorā. Balvu viņa vietā saņēma sieva Ensafa Haidara.

9. janvārī, trešajā gadā no desmit gadu ilgā cietumsoda Raifs saņēma pirmos 50 pletnes sitienus no piespriestajiem tūkstoš. Tos bija paredzēts izpildīt katru piektdienu. Pēršana tika pārtraukta starptautiskās sabiedrības nosodījuma dēļ. Ja to nepārtrauktu, šāds pēriens Raifam būtu nāvējošs. Otrais paredzētais pēriens ir bijis atlikts astoņas reizes, pēdējā laikā – Raifa sliktā veselības stāvokļa dēļ. Bet arī apžēlošana pirms Saharova balvas pasniegšanas, uz ko cerēja viņa sieva Ensafa Haidara, nav notikusi. Gluži pretēji – pagājušajā nedēļā Raifu pārveda uz citu cietumu, kur viņš pieteicis bada streiku.

“Man nav zināms, kāds tagad ir viņa veselības stāvoklis, bet tas ir pasliktinājies pēc miesassoda izpildes, turklāt viņam ir paaugstināts asinsspiediens,” pauda viņa sieva Ensafa Haidara, kura ar trim bērniem radusi patvērumu Kanādā un balvu saņēma viņa vietā. “Man ir ļauts vienreiz nedēļā ar viņu sazināties pa tālruni. “Bērni tēvu nav redzējuši četrus gadus un man ir ļoti grūti viņiem viņiem izskaidrot, kāpēc viņu tēvs ir tik ilgi un tālu prom,” uz LA jautājumu atbildēja Ensafa. “Es paļaujos, ka vismaz viņiem Kanādā būs laba dzīve.”

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Kādreiz cilvēki uzskatīja, ka vistumšākais, atpalikušākais cilvēces kakts ir Āfrikas vidienā. Šodien mēs zinām, ka tā nav, ka vislielākā tumsonība ir fanātisku islāmistu apdzīvotos tuksnešos.

 2. Man liekas, tiem saudītiem jāpiežmiedz aste: tieši viņi ir lielākie vahabisma propagandētāji pasaulē.

 3. Un par ko konkrēti tad ir tas sods piespriests, tā arī šeit nav pateikts.
  Arī “demokrātiskā” Latvija neko daudz neatšķiras no Saūda Arābijas. Nu jau trešo reizi prokuratūra ir pārsūdzējusi pret Leonardu Inkinu ierosināto krimināllietu par to, ka viņš internetā ir publicējis nelielu fragmentu no “Padomju žīdu katķisma”. Pants par kuru viņu apsūdz paredz cietumsodu līdz 10 gadiem. Pirmās divas instances tiesas Inkinu attaisnoja.

  • Ja ““demokrātiskā” Latvija neko daudz neatšķiras no Saūda Arābijas”, tad ko tu te kūko, ..? Nocirtīs vēl rokas vai kājas! Fiksi prom uz Maķušku, kurā vien cilvēks ar plašu dvēseli var justies brīvs.

   • Vai tad Latvijā kādam cērt rokas un kājas? Pastāsti lūdzu sīkāk un ar konkrētiem faktiem. Žulis neko tādu nav rakstījis.

    • Latvijā veselu gadu velkas bezjēdzīgs tiesas process par salauztu krievu slotaskātu,kurš esot bijis tik dārgs Krimas iekarotāju aizstāvjiem un kura salaušana esot sagādājusi tiem morālas ciešanas un neizmērojamus materiālus zaudējumus.

 4. Ģenerālis Ķirbītis Atbildēt

  Sauda arābija steigšu jādemokratizē. ..!

  • Ja kādam liekas, ka bēgļu Eiropā par maz, tad uz priekšu. Demokratizējiet Saūda Arābiju, Kataru, Irānu.Varbūt izdodas demokratizēt vai arī 1000 pletnes sitienus dabūt.

Draugiem Facebook Twitter Google+