Latvijā
Politika

Monika Zīle: Tukšvārdības cena2


Monika Zīle
Monika Zīle
Foto: Timurs Subhankulovs

“Draudi, solījumi un labi nodomi vēl nebūt nav darbība.” Plutarhs

Lai gan neviena šobrīd valdošajā koalīcijā iekļāvusies partija savā 13. Saeimas vēlēšanu kampaņas programmā nebija ierakstījusi reiz spārnoto pa politisko skuju taku aizgājušā “Jaunā laika” dibinātāja Einara Repšes teicienu: “Kā var nesolīt!”, taču prātā turēja visas.

Jo sevišķi JKP un “KPV LV” – abi politiskie spēki gluži kā “Mērnieku laiku” Oliņiete Dieva vārdu šo saukli vispār neizlaida no mutes. Tiesa, drusciņ stilistiski modificētu, lai neizklausītos pēc pakaļdarinājuma, bet acīmredzot nebažīdamies par sekām.

Neba pirmie uzvedās kā precamu līgavu nolūkojis brūtgāns, kurš nav domājis pēc kāzām pildīt lakstošanās procesā dotos solījumus: zvaigzni no debesīm, briljantus, rīta kafiju pie gultas un tamlīdzīgas blēņas.

Līdz šim arī vēlētājs, apzinīgi izpildījis pilsoņa pienākumu nobalsodams, izturējies saprotoši pret cerēšanās posma zvērestiem. Klusītēm paburkšķējis demokrātijas ietvarā, taču nav cēlies plašiem nemieriem, kuru mērķis būtu atņemt Saeimas deputātiem krēslus pirms termiņa.

Kas pēkšņi elektorātam noticis, kur iemesls ar saviem parakstiem rosināt 13. Saeimas atlaišanu, ja nupat pieņemts lielākais budžets valsts vēsturē un “iesaldēta” likumā paredzētā deputātu algu kāpināšana? – tautas kalpi brīnās.

Bez šaubām, aiz dažu margināļu mugurām noslēpušies pieredzējuši politisko izrāžu režisori veiksmīgi izmantojuši mediķu protestus parakstu vākšanas ierosmei.

Bet galvenais stimuls ir un paliek tā cena, ko valdošā koalīcija sāk maksāt par izcilo tukšvārdību ceļā uz Saeimas krēsliem. Tāpat kā no zemē kaisītām lāčauzām neizaug kvieši, arī apzināti dāļāti bezseguma solījumi saasno vienīgi sējējiem nepievilcīgā zelmenī.

Cik kupls tas parakstu vākšanas noslēgumā būs, nesteigsimies prognozēt. Politikā daudz ko aptur vai pastiprina iepriekš neparedzēti notikumi, un valdošajai koalīcijai vēl ir laiks spert soļus elektorāta niknuma atmaidzināšanai.

Saistītie raksti

Taču šo uzdevumu sarežģī ne vien ierobežotās finanses, bet arī vajadzība runāt nepierasti skaidru valodu un pilnīga atsacīšanās no lielajiem solītājiem mīļās tukšvārdības. Tikai konkrēta un rūpes par valsti apstiprinoša rīcība var apturēt neapmierinātības straumi.

Iespējams, VARAM ministram Jurim Pūcem (“Attīstībai/Par”) iecerētās reģionālās reformas cildinājumā televīzijas ekrānos derētu beigt sacensties ar “Dormeo” matrača reklāmas biežo spilgtumu, bet, algoto un neapmaksāto padomnieku galvas kopā liekot, izsmeļoši paskaidrot, kādu ekonomisko pienesumu pēc Latvijas kartes pārzīmēšanas dabūs valsts austrumu pierobežas ļaudis.

LA.lv