Uncategorized

Ūdens līmenis upēs dažviet kāpj par pusotru metru diennaktī0

Foto-LETA

Visās Latvijas upēs vērojama arvien intensīvāka ūdens līmeņa paaugstināšanās, pagaidām ūdens līmenis visstraujāk kāpj Kurzemes un Zemgales upēs, bet lielākie plūdu draudi ir Latgalē un Vidzemē, kur straujš ūdens līmeņa kāpums sāksies tuvākajās diennaktīs, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra operatīvā informācija.

Lielākais ūdens līmeņa paaugstinājums pagājušajā diennaktī konstatēts Ventas pietekā Ciecerē pie Pakuļu HES – par 170 centimetriem (cm). Ventas augštecē pie Vārdavas, Lietuvas pierobežā, ūdens līmenis cēlies par 136 cm, pie Kuldīgas – par 49 cm, upes lejtecē – par 28 cm. Citās Kurzemes upēs ūdens līmenis paaugstinās ar intensitāti 15-60 cm diennaktī. Kurzemē lieli pali nav gaidāmi, ledus daudzviet izgājis, sniegs lielākoties nokusis.

Lielupē pie Mežotnes un Staļģenes ūdens līmenis pēdējā diennaktī kāpis par 80 cm, Mūsā pie Bauskas – par 100 cm. Arī Lielupes kreisā krasta pietekās ūdens līmenis kāpj ar intensitāti 50-120 cm diennaktī. Savukārt Misā pie Lielveisiem, Lielupē pie Jelgavas un Kalnciema ūdens līmenis pēdējās diennakts laikā cēlies par 10-30 cm. Gaidāms, ka tuvākajās diennaktīs Lielupe vietām izies no krastiem.

Latgales un Vidzemes upēs ūdens līmenis pagaidām ceļas lēnāk – vidēji par 5-30 cm diennaktī. Dubnas lejtecē, Dubnas pietekā Ošā un Daugavā Baltkrievijas teritorijā ūdens līmenis pagājušajā diennaktī kāpis par 40-80 cm. Daugavas augštecē dažos posmos ledus ir pavirzījies uz priekšu, bet pārsvarā saglabājas ledus sega, kas kļuvusi tumša un ūdens līmeņa kāpuma ietekmē ir pacelta.

Daugavā un Gaujā situācija pagaidām ir mierīga, bet tieši šo upju krastos mēneša otrajā pusē varētu būt lielākie plūdi. Teritoriju applūšana iespējama arī citu Latgales un Vidzemes upju krastos, tajā skaitā pie Ogres, Aiviekstes, Dubnas, Rēzeknes, Lielās un Mazās Juglas un citām upēm.

LA.lv