Dažādās Ukrainas pilsētās aizturētās Valsts nodokļu dienesta bijušās amatpersonas tika nogādātas Kijevā ar militārās prokuratūras helikopteriem, taču no 23 aizturētajiem pieci jau atbrīvoti pret drošības naudu un elektroniskajām aprocēm.
Dažādās Ukrainas pilsētās aizturētās Valsts nodokļu dienesta bijušās amatpersonas tika nogādātas Kijevā ar militārās prokuratūras helikopteriem, taču no 23 aizturētajiem pieci jau atbrīvoti pret drošības naudu un elektroniskajām aprocēm.
Ekrānuzņēmums no Ukrainas iekšlietu ministrijas video

Ukrainā plašākā pretkorupcijas operācija valsts vēsturē 0

Ukrainas tiesībsargi aizturējuši 23 Valsts nodokļu dienesta bijušās augsta ranga amatpersonas, kuras tur aizdomās par palīdzību eksprezidenta Viktora Janukoviča valdībai izkrāpt no valsts aptuveni 97 miljardus grivnu (četrus miljardus dolāru).

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas 139
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Lasīt citas ziņas

Plašākā pretkorupcijas operācija valsts vēsturē

CITI ŠOBRĪD LASA

Korumpētās amatpersonas tika aizturētas, tiesībsargiem veicot 454 operācijas 15 apgabalos visā valstī, preses konferencē Kijevā paziņoja Ukrainas iekšlietu ministrs Arsens Avakovs un galvenais militārais prokurors Anatolijs Matioss, vēsta raidsabiedrība “Radio Free Europe/Radio Liberty”. Avakova vērtējumā tā bijusi “plašākā pretkorupcijas operācija valsts vēsturē”, kurā piedalījušies 1700 policisti un aptuveni 500 militārās prokuratūras darbinieki. Daži no aizdomās turētajiem mēģinājuši izvairīties no aresta, bet viens bijušais nodokļu inspektors aizturēts lidostā. Aizturot Luhanskas apgabala nodokļu dienesta bijušo vadītāju Oleksandru Antipovu, policisti viņa mantās atrada 3,8 miljonus dolāru, atzīmē laikraksts “Kyiv Post”. “Ukrainas ekonomika cieta lielus zaudējumus no viņu darbības, jo miljardiem grivnu nonāca nevis valsts budžetā, bet korumpantu kabatās,” teica Matioss. Turpinot kriminālprocesu, paredzēts izvirzīt apsūdzības virknei amatpersonu Ukrainas Ģenerālprokuratūrā, Drošības dienestā un Valsts nodokļu administrācijā.

Lielie krāpnieki slēpjas Krievijā

Ukrainas ģenerālprokurors Jurijs Lucenko, kurš stājās amatā pirms 15 mēnešiem, nomainot atlaisto ģenerālprokuroru Viktoru Šokinu, paziņojis, ka aizturētās nodokļu dienesta amatpersonas varētu dot svarīgas liecības korupcijas lietā pret Janukoviča režīma nodokļu un ieņēmumu ministru Oleksandru Kļimenko. Eksprezidenta Janukoviča un viņa rokaspuišu tiesāšana klātienē gan ir maz ticama, jo viņi uzturas Krievijā, kas viņus neizdos tiesāšanai Ukrainā, raksta avīze “Kyiv Post”. Lucenko kritiķi uzskata nodokļu dienesta bijušo darbinieku tvarstīšanas operāciju par triku likumdevēju un sabiedrības viedokļa ietekmēšanai, jo ģenerālprokurors savulaik pats esot palīdzējis Kļimenko lietā iesaistītajām nodokļu dienesta amatpersonām izvairīties no kriminālvajāšanas. Pērn no aptuveni 50 aizdomās turētajām personām Kļimenko lietā tikai 12 tika izvirzītas oficiālas apsūdzības. Daudzas tiesas prāvas notika slepenībā un tika izbeigtas dažās nedēļās, apsūdzētajiem noslēdzot slepenus darījumus ar prokuroriem.

Blēži atpērkas par drošības naudu

Kļimenko darbošanās laikā izveidoto tā saukto konversijas centru shēmu palīdzēja atmaskot Valsts ieņēmumu dienesta finanšu pārvaldes direktors Romans Nasirovs, kurš arī ir aizturēts, jo pats piedalījies sistemātiskā nodokļu izkrāpšanā vismaz divu miljardu grivnu apmērā (73,7 miljoni dolāru). Valstij nodarītie zaudējumi pāris gados pārsniedz simt miljardus grivnu. Nasirovam izvirzīta apsūdzība, bet pagaidām viņš ir atbrīvots pret simt miljonu grivnu (3,8 miljoni dolāru) drošības naudu, jo palīdzējis izmeklētājiem krāpnieciskās shēmas atklāšanā. Analītiķi atzīmē, ka cīņa pret korupciju Ukrainā var beigties, vēl īsti nesākusies, ja aizdomās turētas amatpersonas tiks atbrīvotas pret drošības naudu. Piemēram, Poltavas apgabala nodokļu dienesta bijušais priekšnieks Volodimirs Zadorožnijs ticis atbrīvots pret 12 miljonu grivnu (450 000 dolāru) drošības naudu, bet viņa bijušais kolēģis Luhanskas apgabalā Oleksandrs Antipovs ticis brīvībā, samaksājot 15 miljonu grivnu (570 000 dolāru) drošības naudu. “Tagad par pretkorupcijas cīņas lauku kļūs tiesas,” atzinis Ukrainas iekšlietu ministrs Avakovs, “jo valsts izzadzēji ir ne tikai jānotver, bet arī jāsoda.” Juristi norāda, ka ir absurda situācija, ja aizdomās turamais, pie kura atrasti vairāki miljoni dolāru, tiek atbrīvots pret pārsimt tūkstoš dolāru drošības naudu.

Reklāma
Reklāma

Nevalstisko organizāciju aktīvisti atzinīgi novērtējuši varas iestāžu vēršanos pret korumpantiem, uzsverot, ka lielākais izaicinājums būs viņu notiesāšana. Analītiķi atzīmē, ka kopš Janukoviča režīma gāšanas un prezidenta Petro Porošenko nākšanas pie varas 2014. gada maijā Ukrainā par korupciju nav notiesāta neviena augsta ranga amatpersona, lai gan rietumvalstis nemitas kritizēt Kijevu par neizlēmību korupcijas apkarošanā. Iespējams, process sāksies ar Ukrainas parlamenta deputāta Mikolas Martiņenko aizturēšanu 20. aprīlī. Martiņenko, kurš tiek apsūdzēts par 17,2 miljonu dolāru izkrāpšanu no valsts kalnrūpniecības un metālpārstrādes uzņēmuma, ir ietekmīga figūra Ukrainas politikā un ekonomikā, īpaši enerģētikas jomā un urāna tirgū.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.