×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Melānija, Imanta
Svētdiena, 19. augusts, 2018
29. novembris, 2017
Drukāt

Ušakovs “avarējis” Āgenskalnā (37)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Āgenskalna tirgus nolaistās telpas un tukšie tirdzniecības plaukti apmeklētājus apbēdina jau ilgu laiku.

Rīgas domes pilsētas īpašumu komitejas ārkārtas sēdē izvērtēta Āgenskalna tirgus nākotne. Komitejas vadītājs Oļegs Burovs piedāvājis rīkot nomas tiesību izsoli uz 30 gadiem. Tirgu slēgs nākamā gada sākumā, jo tas ir pirmsavārijas stāvoklī.

Turpinājumā lasiet Egila Līcīša reportāžu no komitejas sēdes.

Uz “Latvijas Avīzes” redakciju zvana un sodās pārdaugavieši, sašutuši, ka no 1. janvāra slēgs Āgenskalna tirgu, kur (un tikai tur, ne lielveikalā) pirkta laba cūkgaļa, žāvētas zivis, Latvijā audzēti tomāti, gurķi, saknes – tieši no dārza un lauka.

Rīgas mērs Ušakovs vērs ciet tautas iecienītu, vēsturisku tirdzniecības vietu, aizbildinoties, ka Āģītis ir sliktā tehniskā stāvoklī. Ko atbildēt? Ka Ušakovs pats ir sliktā tehniskā stāvoklī un galīgs nepraša, kolīdz runa par saimniecisku lietu kārtošanu, nevis lentīšu griešanu un partijas biedru uzbarošanu caur humora komitejām. Tagad pilsētas galva aizslēgs simtgadīgo Āģīti, kultūrvēsturisku arhitektūras pieminekli, jūgendstilu, kur pēc produktiem čāpoja prof. Pauls Stradiņš un konditorejas stendā ar bulciņām andelējās Uldis Pūcītis (Nils – kto takije?). Jāatgādina, Ušakovs ir tas pats čalis, kam Nacionālās bibliotēkas siluets rēgojās “tā kā “Maxima””.

Sirdīgos pārdaugaviešus jāapbēdina. Pēc domes opozīcijas trauksmes zvana vakar Rīgas domes Īpašuma komitejas ārkārtas sēdē sertificēts būvinženieris Artis Dzirkalis deva skarbu slēdzienu. Tirgus ēkā trupe, plaisas, deformācija, korozija, pārseguma, jumta bojājumi – dažs kolhoza šķūnis saglabājies veselāks par uz nāvīti slimo valsts nozīmes objektu Hāgenskalna tirgu. Identificējot riska zonas, secinājums ir – nedrošā stāvokļa dēļ ēka drīz nebūs ekspluatējama. A. Dzirkalis jau tagad neietu uz Āgenskalna tirgu pēc pārtikas vielām Ziemassvētku cienastam, citiem uz savu galvu vēl brīv testēt drošību.

Ļoti labi, ka vietējā publika pašorganizējas, pārdzīvo par kultūras mantojumu un tradīciju, sirdīm vai pušu plīstot, lasa parakstus un protestē pret slēgšanu, bet nevar neslēgt publisku būvi, kas draud nogrūt un sabrukt cilvēkiem uz galvas. Mazākuma deputāti jautāja, kā gadījies, ka ēka novesta avārijas stāvoklī, un saņēma loģisku būvinženiera atzinumu – īpašniekam jāgādā par savu īpašumu, jāuztur kārtībā.

Āgenskalna tirgus īpašnieks ir dome, kas tiesības nodevusi kapitālsabiedrībai Rīgas Centrāltirgus (RCT), kas savukārt apsaimniekošanu 90. gadu nogalē uzticēja nomniekam kārtējai SIAMIA. Tā tad fīrējusies kā pa savu bodīti uz nebēdu. Pašdarbība pārtraukta pirms pāris gadiem, kad RCT, konstatējot, ka nomnieks nepilda saistības, pienākumus, lauza līgumu un pārņēma šefību pār Āģīti.

Opozīciju atkal interesēja – vai iepriekšējie “saimniekotāji” pelnījuši un ieguldījuši ēkas remontos, vai uz Āģīti virzīta pilsētas budžeta nauda, vai kādam rūpējis, kā apietas ar nozīmīgu kultūrvēsturisku celtni. Pārsvarā tika dota atbilde, ka klātesošie neviens nevar atbildēt. Pirms trim mēnešiem amatā ieceltais Centrālīša priekšnieks Artis Druvinieks (visumā prātīgs vīrs) zināja vien teikt – kompetentu atbildi nespēšu sniegt. Īpašuma komitejas priekšsēdētājs Oļegs Burovs (visumā prātīgs vīrs) bieži plātīja rokas un pamatoti piezīmēja, ka iepriekšējā RCT vadība lielākoties nav gājusi uz paaugstinājumu, bet uz citām vietām (kur nopratina).

Pilsētas tēvi Rīgā saimnieko un bīda štelles devīto gadu. Ušakovam uz jautājumiem par nolaisto, agrāk vizuāli baudāmo arhitektūras pieminekli, nevajadzētu nospīdēt nekompetencē ar “nezinu” un “naudas rekonstrukcijai nav”. It kā pat simulējot apvainošanos, ka Rīgas galvam uzveļ personisku atbildību par stāvokli Zimbabvē.

Nē, runa ir par iznīcinātām darbavietām un neskaidrību par iecienītā tirgus nākotni. Par to, kāpēc netika gādāts, lai pareizi nostādīts uzņēmums atmestu labu peļņu, kāpēc īpašnieks nelikās zinis, ka tirgu laiž postā, un kāpēc domei ir 46 miljoni, kurus izmaksāt biedrībām, bet nebūs pulka mazāk Āģīša restaurācijai.

Mērs Ušakovs diezgan paceļojis pa plašo pasauli, lai zinātu, ka Eiropas pilsētu tirgi ir darbaļaužu plaši apmeklēti un tūrisma atrakcija ar lielu pievilkšanās spēku. Ar ievākto ražu, nozvejoto lomu, vietējiem augļiem, mājas kūpinājumiem – reģionam raksturīgo uz letēm. Rīgas trīs lielākie “vēderi” ir unikāli ar īpatnējo arhitektonisko veidolu, Latvijas precēm un atrašanās vietu pilsētas sirdī. Kaut katram varēja atrast piemērotu attīstības modeli, ar sekmēm daudzmaz funkcionē Centrāltirgus. Ne vien Āgenskalna – arī Matīsa tirgus pamirums vērojams ilgu laiku, Ušakova valdīšanas gados noteikti. Apsaimniekotāji mācējuši lietu un vietu novest līdz kliņķim, īpašnieku tas nav uztraucis. “Saskaņas” princim, mežaparcēnam Nilam varbūt ar avioreisu atved varžu kājiņas un cīruļu akniņas, bet pārdaugaviešiem pie sirds vecais, labais Āģītis.

Tāpēc tirgus slēgšanas upuru atbalsta grupa ilgi neliksies mierā. Būs jāskaidrojas ar aizkaitinātiem darbu zaudējušiem pārdevējiem un neapmierinātiem pircējiem, kuru vidū ir arī rižāņini. Tirgum ir īpašas smaržas, garšas un krāsas. Tā ir satikšanās vieta, pasākumu, norišu un ieražu centrs, kur socializējas bagātie un nabagie, dāmītes un vīri, kas salāpās ar 100 gramiem. Ka tirgi var tikt uz zaļa zara, pierāda guļamrajonu tirdziņi, kam gluži slikti vis neklājas, bet tajos saimnieks, par laimi, nav Rīgas dome, bet privātais.

Ja tirgus būtu pilsētas tēvu pastāvīgu rūpju objekts, sen rastu pieņemamāko pārvaldes formu, vai Hāgenskalnu nodot ģenerālinvestoram, domei grožus turēt pašai vai dalīties īpašumtiesībās ar pārdevēju un pārtikas ražotāju apvienībām. Kaut lielveikalu ielenkumā, Āgenskalna tirgus neietu bojā, jo atrodas transporta mezglapunktā, ir grūti izkonkurējams, tauta un tūristi uz turieni atrastu ceļu. Sēdē domes mazākuma ļaudis meklēja mazāko iespēju novērst Āģīša beigas, kurpretī vairākums (atskaitot Burovu) klusēja kā ūdeni mutē ieņēmuši, neaizstāvot vēlētāju intereses ne par kapeikas tiesu. Nu, deputāti deva zvērastus, ka turpmāk redz tirgu tikai kā tirgu, nevis lielveikalu vai kazino. Saskaņā ar Burovu – Īpašuma departaments pārņem tirgu valdījumā, veic konservāciju un piedāvā izsolē ar nomas tiesībām uz 30 gadiem. Kas piekritīs ieguldīt finanses, saimniekot “uz plača”, vai rekonstrukcijas izmaksas ir 3 miljoni vai Ušakova sadārdzinātie 10 miljoni – atbildes nav. Vismaz gadu jāsagatavo būvprojekts, summas atkarīgas, ko pasūtītājs grib ielikt atjaunotā celtnē – modernas iekārtas, saldētavas utt.

Finalizējot dep. Jānis Bordāns bilda – mana sajūta ir, ka kaut kas notiek, ko es nezinu. Tas nozīmē, ka vēlētājiem nepārtraukti jāuzmana, lai Āģīti nenozog.

Pievienot komentāru

Komentāri (37)

 1. Deglava ielā dzīvoju. Atbildēt

  Man arī patika braukt uz Āģīti pat no pretējā Daugavas krasta. Tur ir vislabākā kūpinātā gaļiņa, par kuru zinu, ka tā nav cepta ar «darvu». Tur ir Latvijas mazo uzņēmumu ražotais piens, krējums, maize, ko lielveikalos neatrast. Savs kartupeļu pārdevējs, kurš satiekoties sveicina mani pirmais un vienmēr man pārdod pārdod kartupeļus bez caurumiem.
  Arī jāņogas, upenes, citi augļi, ko lielveikalos nepārdod.
  Līdz ar Āģīša tirgus slēgšanu mazie Latvijas lauksaimnieki zaudēs vēl vienu vietu, kur pārdot savu produkciju.

 2. Rīgas dome veikli organizē mežu un koku izciršanu Pārdaugavā un Pierīgā, bet nedomā par tautai nozīmīgu objektu savlaicīgu un saprātīgu saglabāšanas pasākumu veikšanu. Nožēlojami. Vai Laimas pulksteņa atjaunošanai paredzētie līdzekļi nav uzpūsti tāpat kā daudzas summas , no kurām daļu varētu paredzēt arī tādiem , ne tikai stratēģiski svarīgiem, bet arī iedzīvotāju sirdīm tuviem objektiem , kāds ir Āgenskalna tirgus. Un izvērtēt beidzot profesionāli, vai konkursos jāuzvar zināmām aprindām pietuvinātiem , dārgākajiem pasūtījumu veicējiem.

 3. Tā tik vēliet arī nākamajās vēlēšanās viņu par Mēru…Tautas MUDAKI!!!

 4. Precīzi, kaut kas notiek, ko mēs nezinām Atbildēt

  Kā gadījies, ka ēka novesta avārijas stāvoklī?
  Nē, runa ir par iznīcinātām darbavietām un neskaidrību par iecienītā tirgus nākotni. Par to, kāpēc netika gādāts, lai pareizi nostādīts uzņēmums atmestu labu peļņu, kāpēc īpašnieks nelikās zinis, ka tirgu laiž postā, un kāpēc domei ir 46 miljoni, kurus izmaksāt biedrībām, bet nebūs pulka mazāk Āģīša restaurācijai.
  Ne vien Āgenskalna – arī Matīsa tirgus pamirums vērojams ilgu laiku, Ušakova valdīšanas gados noteikti. Apsaimniekotāji mācējuši lietu un vietu novest līdz kliņķim, īpašnieku tas nav uztraucis. “Saskaņas” princim, mežaparcēnam Nilam varbūt ar avioreisu atved varžu kājiņas un cīruļu akniņas, bet pārdaugaviešiem pie sirds vecais, labais Āģītis.

 5. Vai tad Barona ielas trotuāri pabeigti, ja ķeras jaunus s–us vārīt? Varbūt ir vērts esošos darbus pabeigt, citādi tāds puskoka lēcējs ar ausīm vien ir…?

 6. Iskatās ka Lidl noskatījis vietu

 7. Kura partija bija Rīgas vadībā, kad nodeva Aģīti SIMIA pārvaldē?

 8. Hāgenskalna tirgu _____—–_-

 9. Valsts valodas centrs Atbildēt

  Rakstā 2 gramatikas kļūdas:
  1) pareizi- sirdīgie pārdaugavieši jāapbēdina,
  2) raksta beigās- “finalizējot” (ang. finalize-pabeigt ) nav latviešu valodas vārds. LA korespondenti, lūdzu, esiet atbildīgāki!

 10. Ušakovam liela mute un ļauns prāts, no darbiem tur maz kas redzams.

  • Vairāk jau nekas no tā mudaka netiek prasīts.Lai tik baro savus kaķus , jāj vidusskolnieces un sekretutkas,ka tik netraucē mrs.20% rīkoties Rīgā,kā savā kabatā.

 11. Jāņonkols no laukiem. Atbildēt

  Jelgavā gan, nav tirgus, bet ir tikai Staļina laika tirgus placis un tāpēc nav problēmu. Toties Rāviņam ir medālis ar trīs zvaigznēm, bet Uškovam nav nekā.

  • “Staļina ērgļi”,gandrīz visu Jelgavas vecpilsētu par lielu tirgusplaci uztaisīja,bet laukos jau var par to arī nezināt.

  • ušakovēnam baigais pim..s,vienīgais ,,ierocis” ar ko bakstīt sekretutkas.
   Tas taču ir naida un ļaunuma un stulbuma pilns radijums.

 12. Valsts varas părstăvji zina,ka viņiem uz tirgu nav jāiet ,viss tiek piegădāt gatavs ,un nolikts pie deguna.
  Iedzīvotăji zina ,kur labāka prece ,tādĕļ apmeklě Ăğiīti.
  Oligarhiem atkal gards kumosiņš.
  Mums aizmălě acis.

 13. Neredzu kadu loģiku

 14. Neredzu kadu loiku

 15. Ir jāsaved tirgus kārtībā ,kamēr nav nekas nopietnis noticis ,briesmīgas tās telpas izskatās .Ļaujiet Ušakova kungam strādāt,visur tikai saredzat to ļaunumu bet paši rējēji pat mazo pirkstiņu nepakustinās.

 16. Ko nu te trako….paši iecēlāt stulbo krievu par mëru

 17. “Malači” tie rīdzinieki, kas balsoja par Ušakovu un tie, kas uz vēlēšanām vispār neizgāja! Interesanti, vai nākamo pašvaldību vēlēšanu priekšvakarā atkal būs amnēzija uznākusi un atkal Ušakovs būs labais, jo redz – iedeva e-talonu…

 18. Tāda tauta mēs esam-mūs drāž,ett man ir labi

 19. Latvani ir izcili debila tauta..vajag lai sabruk un nosit cilvekus ka Zolitude……ka tik rijamo nopirkt.

  • Piekrītu rakstītam

  • kāds sakars ar latvāņiem? ušakovs vai tad ir latvānis? ja viņš bija tik kruts Rīgas saimnieks, tad viņam vajadzējā tā kā no maximas traģēdijas mācīties. bet nē, tiesa – mācījās jau kaut ko. kā uz traģēdijas fona var smalki nolaist uz grunti citus objektus. viņam drošība interesējot. tad kur bija visus šos gadus, kad vēl varēja ko darīt lietas labā? un nekas jau nemainīsies, nākamajās vēlēšanās atkal būs nils, jo puse Rīgas iedzīvotāju ir viņa tautieši. diemžēl.

 20. Rīga ir okupēta, un okupanti tie paši, kas ne tikai no latviskām, bet arī Eiropas arhitektūras un kultūrvērtībā nejēdz neko.

Draugiem Facebook Twitter Google+