×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
5. augusts, 2016
Drukāt

Vai ļaut medīt mērkaziņu? (6)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Ja likumos tiek ieviesti kādi aizliegumi, tad likumpaklausīgajiem pilsoņiem būtu jāsaņem kāda kompensācija vai arī tiktu atļauts kaut kas cits. Tā vajadzētu notikt pēc labākajiem valsts pārvaldības principiem. Realitātē notiek sīva cīņa par to, lai kaut ko atļautu, ja ir ieviests aizliegums. Stāsts ir par mērkaziņu.

Pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados mērkaziņa Latvijā bija medījama. Ornitologi atceras, ka tajā laikā, valdot totālam haosam, esot šāvuši visu, tajā skaitā nemedījamos bridējputnus. Tādēļ arī mērkaziņas medības aizliegtas, jo šo putnu varot viegli sajaukt ar aizsargājamo ķikutu.

Šogad, sekojot Eiropas norādījumiem, tiks ieviests divu pīļu sugu medību aizliegums, jo pasaulē novērots straujš šo sugu populācijas samazinājums. Kākaulis un tumšā pīle tiks izslēgti no medījamo sugu saraksta. Līdz ar to Latvijas Mednieku asociācija (LATMA) jau atkārtoti izvirzījusi jautājumu – kādēļ atkal neiekļaut medījamo sugu sarakstā mērkaziņu, vēl jo vairāk tādēļ, ka to medī 14 Eiropas Savienības valstīs, tostarp Igaunijā un Lietuvā. Piedevām vēl Francijā ik gadu nomedī ap 250 tūkstošiem šo putniņu, visticamāk, starp tiem ir arī putni, kas ligzdo Latvijā. Jautājums ir pamatots – kādēļ turpināt medību aizliegumu putnam, kas saskaņā ar Putnu direktīvu nav apdraudēts, turklāt vēl tiek intensīvi medīts lielā daļā Eiropas? Interesanti, ka vārds “snaiperis” cēlies no mērkaziņas angļu valodas nosaukuma “snipe”, jo trāpīt šim veiklajam putnam ir ļoti grūti.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Tie mednieki – vīri ar pakaļām kā lāva – noteikti nomirs bad;a, ja nedabūs nomedīt sīku putniņu. No otras puses – ja atļautu medīy, trāpīt jau varētu tikai retais.

 2. Vai tiešām mērkaziņas jāmedī tāpēc vien, ka citi tā dara? Nesaprotu cilvēku vēlmi nogalināt tikai sporta pēc. Vai tiešām kāds ir nomiris badā tāpēc, ka aizliegts medīt divas pīļu sugas, un vai nomirs badā tāpēc, ka neļaus medīt mērkaziņas? Dzīvība paliek dzīvība – vienalga, vai tā ir mērkaziņa, tārps vai cilvēks.

  • Paldies, ka darīji zināmu kā tev ar saprašanu !
   Vari neturpināt deldēt pirkstus pret klaviatūru !

  • Vispār jau arī mājdzīvnieku nogalināšana apēšanas dēļ arī ir slikts paradums. Ēd zāli un beidz vaukšķēt!

  • Tos slokas putnu Latvijā ir ap četrdesmit paveidiem. Kā viņus atšķirt it sevišķi naktī? Un kā ar pārejiem. Starp citi tie arī barojās ar “dzīvību”. Man personīgi ir garlaicīgi ar tādiem ņemties un ne jau dzīvības saudzēšanas dēļ. Bet suņi ir kolosāli, tā patiešām ir augstāka pilotāža, augstāka kultūra. Varbut ka tieši tas ir tas, kas attaisno to visu.

 3. Ja pamuļķi ir šefi , kas visu regulē, tad iznākums vienmēr ir zināms.

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +8
Alūksne +6.7
Daugavpils +8.7
Saldus +8.2
Liepāja +7.8
Jelgava +8.8
Ventspils +7.5
Limbaži +6
Madona +9.0
Rēzekne +8.5
Draugiem Facebook Twitter Google+