×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Sestdiena, 26. maijs, 2018
7. decembris, 2012
Drukāt

Vai NATO iekāro Zvārdi?

Foto - Artis DrēziņšFoto - Artis Drēziņš

Zemkopības ministrija dos rīkojumu valsts mežu apsaimniekotājam “Latvijas valsts mežiem” (“LVM”) iegādāties zemi piesārņotajā Zvārdes poligona teritorijā, lai to attīrītu un pēc tam tur varētu veikt saimniecisko darbību. Tas nolemts pēc zemkopības ministres Laimdotas Straujumas un aizsardzības ministra Arta Pabrika tikšanās ar premjeru Valdi Dombrovski.

 

“Galvenais ir, lai cilvēki būtu droši un novērstu situācijas, ka nezināšanas vai neizpratnes dēļ veic saimniecisko darbību šajās teritorijās un pustonnīga bumba uziet gaisā, jo tad būs par vēlu,” pēc tikšanās teicis Pabriks. Tādējādi “LVM” sākšot īstenot savu zemes pirkšanas programmu, nodrošinot bijušajā Zvārdes poligonā sistemātisku teritorijas attīrīšanu un koku audzes atjaunošanu.

Par šādu notikumu gaitu satraukumu izteikuši vairāki “LA” lasītāji.

 

Bažījas par izdzīšanu

Zvārdes zemnieks Ēriks Krūza bijušā poligona teritorijā kopā ar ģimeni apsaimnieko vairāk nekā 300 hektārus zemes un kopj 50 lopus. 1955. gadā, kad Ēriks bija sešus gadus vecs, viņa ģimeni jau patrieca no dzimtajām mājām – padomju valsts bija nolūkojusi vietu militārajam poligonam. Kungam ir bažas, vai līdzīga izmitināšana – mazāk vai vairāk piespiedu – neatkārtojas atkal. Ēriks ir pārliecināts, ka bažas par bumbu piesārņoto vidi ir pārspīlētas. Viņš no 1985. līdz 1992. gadam bijis vietējās kara mežniecības vadītājs, pārzinājis katru poligona stūri, tajā skaitā deviņu reiz deviņu kilometru lielo četrstūri, kurā kara lidmašīnas metušas bumbas.

“Visi dzelži, kas bijuši virs zemes, sen jau nolasīti, no zemes jau arī maz kas nāk ārā, tikai šķembas. Tur, kur zemi apstrādā, bumbu principā vairs nav. Tās, kas neuzsprāga, jau nekur dziļi arī nebija. Pats savām acīm redzēju, kā tās meta lejā: bumbas jau negāja tieši zemē, bet lidoja slīpi. Ja arī tagad kāds kaut ko nelabu atrod, tad piezvana zemessargiem, kas atbrauc un bīstamo mantu savāc.

Tagad te visriņķī saliktas brīdinājumu zīmes par milzīgo apdraudējumu, bet, cik zinu, nekad neviens gaisā nav uzgājis. Neesmu dzirdējis, ka kāds no aptuveni 400 zemes īpašniekiem, kas ir šajā pusē, būtu juties apdraudēts. Tāpēc man ir bažas, ka kaut kam par šo vietu ir interese, varbūt armijniekiem, NATO?” stāsta Ē. Krūza,

kura dzimtās mājas atradušās pašā bombardēšanas centrā un noslaucītas no zemes virsas. Viņaprāt, zeme Zvārdē esot laba, nepieciešams tikai ieguldīt naudu meliorācijā un ceļu uzturēšanā.

 

Var arī žogu aplikt

Aizsardzības ministrijas militāri publisko attiecību departamenta direktors Airis Rikveilis apgalvo, ka nekādas runas par jauna militāra poligona izveidi Zvārdē nav bijis un diez vai būs, bet tas, ka tur ir ideāla vieta, kur trenēties netālajā Saldū bāzētā 54. zemessardzes bataljona nesprāgušas munīcijas neitralizēšanas speciālistiem, ir pavisam cits stāsts. Bet tāpēc jau nevajagot pirkt zemi, tam pietiekot ar “LVM” zemi un atrasto bīstamo dzelžu savākšanu no privātas teritorijas.

“Es pat teiktu vēl vairāk: kamēr zeme slēpj sprādzienbīstamus priekšmetus, neviens normāls armijas komandieris karaspēku Zvārdē iekšā nevedīs un nekādas mācības neveiks! Tas ir daudzu gadu jautājums, kamēr zemi attīrīs. Bet, kamēr tas nav noticis, nevienam neieteiktu kāpt nost no ceļa un staigāt pa nezināmu teritoriju.

Zvārdes zeme slēpj arī Otrā pasaules kara lādiņus, jo tur atradās Kurzemes katla mala un notika daudz kauju, ne tikai padomju militāros labumus. Turklāt jāņem vērā, ka padomju lidmašīnas trenējoties bumbas meta neprecīzi, tās krita arī tālu no poligona centra, mācībās izmantoja arī dažādus uz zemes novietotus ieročus. Oktobra beigās četru dienu laikā zemessargi atrada 12 spridzekļus. Vai tas nav nekas? Pēc būtības mēs piedāvājam civilizētu variantu: izvērtēt katra konkrētā zemes gabala bīstamību un nepieciešamības gadījumā to atpirkt. Ir arī divi citi varianti: aplikt apkārt žogu vai arī ierīkot speciālu caurlaižu sistēmu ar ierobežojumiem saimnieciskajā darbībā,” skarbs ir Airis Rikveilis.

Bet kā tad ar privātīpašuma neaizskaramību?

“Sprāgstvielu kontekstā tas ir diezgan slidens jautājums. Valsts iejauksies, un tai ir pienākums iejaukties jūsu privātumā, piemēram, kad kāda trešā persona sadomās no jūsu privātās zemes rakt ārā sprāgstvielas, lai uzrautu gaisā kādu Rīgas tiltu,” saka A. Rikveilis.

 

Viedokļi

Meža audzēšana – vismazāk riskantā

“LA” lasītāja, pensionēta agronome Tukumā, Silvija Krūmiņa redakcijai raksta: “Mani rakstīt pamudināja raksts “Latvijas Avīzē” 13. novembrī “Nacionalizēs bīstamo zonu”. Dos rīkojumu “Latvijas valsts mežiem” iegādāties Zvārdes pagasta poligona zemi. Atpirkt to no īpašniekiem, attīrīt un pēc tam apmežot. Man rodas aizdomas, ka tiek gatavota augsne nākamajiem jaunbagātniekiem. Vai tagad drīkst šādu teritoriju (agrāk tā bija auglīga zeme) tā vienkārši apmežot? Laikā, kad cilvēki aizbrauc no valsts darba meklējumos? Vai valdībai nerūp tautas labklājība un valsts attīstība?

Uzskatu par noziegumu apmežot šādu dabas piedāvātu skaistumu! Manuprāt, Zvārdes pagasta teritorija ir piemērota valstij piederošas tūrisma un atpūtas bāzes izveidošanai pasaules mērogā. Paralēli varētu izveidot ekoloģisku saimniecību pārtikas ražošanai. Rastos neskaitāmas darba vietas. Atgrieztos aizbraucēji.”

 

ZM Meža departamenta meža nozares stratēģijas un atbalsta nodaļas vadītāja vietnieks Jānis Birģelis: “Zvārdes poligona teritorijā ir ļoti augsts dažāda piesārņojuma līmenis, ko radījusi padomju armijas ilgstošā bumbošana. Teritorijā sastopama arī Otrā pasaules kara laikā nesprāgusī munīcija. Pastāv milzīgs risks ar šiem bīstamajiem priekšmetiem sastapties ik uz soļa. Tāpēc Ministru prezidents, zemkopības un aizsardzības ministri nolēma rosināt akciju sabiedrību “Latvijas valsts meži” jau iesāktā meža zemes iegādes projekta ietvaros maksimāli koncentrēt meža zemes iegādi tieši Zvārdes bijušā aviācijas poligona teritorijā un tās apkārtnē, tādējādi nodrošinot, ka šī bīstamā zeme nonāk valsts pārvaldībā.

Poligona teritorija noteikti nav piemērota tūrisma un atpūtas bāzu veidošanai un ekoloģiskās lauksaimniecības produkcijas ražošanai. Meža audzēšana uzskatāma par vismazāk riskanto saimniecisko darbību. Bīstamai zemei nonākot valsts pārvaldībā, noteikti netiek gatavota augsne nākamajiem jaunbagātniekiem.”

 

Zvārdes pagasta pārvaldes vadītājs Imants Džulis: “Neviens no Zvārdes pagasta cilvēkiem neiebilst, ka “Latvijas valsts meži” pirktu no viņiem zemi par cenu, kādu pircējs vēlas. Iedzīvotājus gan interesē, lai teritoriju, viņiem piederošo zemi attīrītu un lai viņi tad to varētu apsaimniekot. Zemes pārdošana viņus mazāk interesē (“Latvijas valsts meži”gan varēja arī agrāk uzpirkt). Zvārdenieki domā, ka “LVM”zemi pirks ar mērķi paplašināt ES līmeņa aizsargājamās teritorijas (“NATURA 2000″), kas tomēr uzliek zināmus saimnieciskās darbības ierobežojumus. Mums ļoti svarīgi ir, lai atceļ dubultā nekustamā īpašuma nodokļa maksājumu par lauksaimniecībā izmantojamās zemes neapsaimniekošanu tajās platībās, kuras piesārņojuma dēļ nevar apsaimniekot.”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+