Latvijā
Sabiedrība

Valdība atbalsta starptautiskas palīdzības lūgšanu plašā ugunsgrēka dzēšanai1


Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (no kreisās), Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins, Veselības ministrijas valsts sekretārs Aivars Lapiņš un Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs Dimitrijs Trofimovs pirms Krīzes vadības padomes ārkārtas sēdes saistībā ar ugunsgrēku Talsu novada Valdgales pagastā.  Ieva Leiniša/LETA
Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (no kreisās), Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins, Veselības ministrijas valsts sekretārs Aivars Lapiņš un Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs Dimitrijs Trofimovs pirms Krīzes vadības padomes ārkārtas sēdes saistībā ar ugunsgrēku Talsu novada Valdgales pagastā. Ieva Leiniša/LETA
Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (no kreisās), Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins, Veselības ministrijas valsts sekretārs Aivars Lapiņš un Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs Dimitrijs Trofimovs pirms Krīzes vadības padomes ārkārtas sēdes saistībā ar ugunsgrēku Talsu novada Valdgales pagastā. Ieva Leiniša/LETA

Papildināta ziņa pl.18:07

Valdība šodien ārkārtas sēdē pieņēma lēmumu atbalstīt starptautiskas palīdzības lūgšanu plašā ugunsgrēka dzēšanai Valdgales pagastā. To, ka Latvija lūgs starptautisku palīdzību kūdras un meža ugunsgrēka dzēšanai Valdgales pagastā, pirmdien pēc Krīzes vadības padomes ārkārtas sēdes paziņoja zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS) un iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (V).

Pirmdien, plkst.16 tika sasaukta Ministru kabineta ārkārtas sēde.

Kozlovskis norādīja, ka pamatā tiks lūgts gaisa atbalsts ugunsgrēka dzēšanai, proti, trīs helikopteri, jo līdz šim izmantotajiem Nacionālo bruņoto spēku un Lietuvas armijas helikopteriem nepieciešama apkope. Lūgts precizēt, kādām valstīm tieši Latvija prasīs palīdzību, ministrs uzsvēra, ka visām Eiropas Savienības dalībvalstīm. Dalībvalstis izvērtēs Latvijas lūgumu un tad sniegs atbildi par to, kāda veida un cik lielu palīdzību tās ir gatavas sniegt. Patlaban nav zināms, cik ātri dalībvalstis varētu atsaukties Latvijas lūgumam.

Vēlāk, pēc valdības ārkārtas sēdes, Kozlovskis sacīja, ka Ministru kabinets lēmis lūgt starptautisko palīdzību Eiropas Savienības (ES) un NATO civilās aizsardzības ietvaros. Palīdzība tiks lūgta nekavējoties, jau šodien, tomēr pašlaik nav zināms, cik ātri dalībvalstis varētu atsaukties Latvijas lūgumam.

“Tas prasīs zināmu laiku, tomēr ceram uz dalībvalstu atsaucību, ka tās nevilks garumā un sniegs informāciju par tām pieejamo resursu. Skaidrs, ka negaidīsim atbildes tikai rakstveidā, bet vērsīsimies arī telefoniski,” apstiprināja ministrs.

Viņš skaidroja, ka palīdzības lūgumā definēts, ka Latvija vēlētos, lai pastāvīgi ugunsgrēka vietā varētu darboties trīs helikopteri, kas pielāgoti ugunsgrēka dzēšanai. “Aicināsim dalībvalstis identificēt, kādas iespējamās rezerves ir to rīcībā, kuras tās varētu mums veltīt gan resursu, gan tehnikas ziņā,” teica Kozlovskis.

Iekšlietu ministrs arī norādīja, ka visi nepieciešamie izdevumi saistībā ar izmitināšanu, ūdeni, pārtiku un degvielu tiks segti no budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”. “Izmaksas varēsim precizēt, kad būs zināmi resursi,” piebilda ministrs, sakot, ka pašlaik arī pastāv iespēja nepiemērot publiskā iepirkuma procedūru attiecībā uz jautājumiem, kas skar nepieciešamās iegādes konkrēto glābšanas darbu nodrošināšanai.

Iepriekš Kozlovskis skaidroja, ka līdz šim izmantotajiem Nacionālo bruņoto spēku un Lietuvas armijas helikopteriem nepieciešama apkope. Viņš arī sacīja, ka palīdzību varētu sniegt Latvijai ģeogrāfiski tuvākās ES valstis, taču jāņem vērā, ka patlaban arī citviet Eiropā valstis cīnās ar meža ugunsgrēkiem.

Valsts policija (VP) pašlaik nesaskata ļaunprātīgas dedzināšanas pazīmes. VP Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins informēja, ka policijā ir ierosināts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 186.panta par mantas iznīcināšanu un bojāšanu aiz neuzmanības. Grišins norādīja, ka sākotnējā izmeklēšana nav atklājusi ļaunprātīgas dedzināšanas pazīmes.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) priekšnieka vietnieks Kristaps Eklons norādīja, ka purva un meža degšana var turpināties vēl nedēļu vai pat ilgāk. VUGD jau patlaban uzturot kontaktus ar tuvākajiem kaimiņiem – Lietuvu un Igauniju par to, kādus tehniskos un, pēc nepieciešamības, arī cilvēkresursus tās ir gatavas sniegt Latvijai.

Arī Kozlovskis aģentūrai LETA teica, ka palīdzību varētu sniegt Latvijai ģeogrāfiski tuvākās ES valstis, taču jāņem vērā, ka patlaban arī citviet Eiropā valstis cīnās ar meža ugunsgrēkiem.

Kozlovskis preses konferencē norādīja, ka starptautiskās palīdzības lūgšana nav novēlota. Šāda lūguma apspriešanai notikušas lielas debates, taču starptautiskā palīdzība kalpos kā rezerve ugunsgrēka dzēšanā. “Novēloti tas būtu, ja uguni mēs no patlaban izveidotā perimetra būtu palaiduši garām. Ugunsgrēka patlaban tiek noturēts noteiktā perimetrā, taču karsto laika apstākļu dēļ tas izplatās perimetra iekšienē, un faktiski ir uzdevums nosargāt šo perimetru,” uzsvēra ministrs.

Savukārt Eklons pauda pārliecību, ka pie pašreizējiem laika apstākļiem izdosies noturēt degšanu izveidotajā perimetrā, taču iekšpusē atsevišķos sektoros dzēšanas darbi ir bīstami, jo degšana var veicināt koku krišanu.

Kozlovskis informēja, ka iedzīvotāju prombūtnē Stiklu ciemā nekādi marodierisma gadījumi nav konstatēti. Eklons papildināja, ka VUGD patlaban nav devis atļauju iedzīvotājiem atgriezties savās mājās. Daļa iedzīvotāju pret apliecinājumu, ka viņi apzinās riskus savai veselībai un dzīvībai, gan atgriezušies mājās.

Eklons mierināja, ka notikuma vietā daudzi ugunsdzēsēji atgriezušies vairākkārt un viņi joprojām ir pie labas veselības. “Tas ir apliecinājums tam, ka gaisa kaitīgums nav tik liels,” piebilda VUGD pārstāvis.

VUGD priekšnieka vietnieks arī informēja, ka notikuma vietā vējš “laiku pa laikam mainās”, tāpēc dienests ir paredzējis savu tālāko rīcību, ja vējš mainīs savu virzienu. “Piedūmojuma koncentrācija pēdējo trīs dienu laikā notikuma vietā ir būtiski samazinājusies, un blakus esošajās teritorijās nav gaidāms būtisks piedūmojums,” mierināja Eklons.

Kā ziņots, Latvijas dienesti sadarbībā ar Lietuvas bruņoto spēku helikopteri plašo ugunsgrēku dzēš jau sesto dienu, pirmdienas rītā aģentūrai LETA apliecināja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā.

Ugunsgrēks kūdras purvā izcēlās otrdienas pievakarē. Vēlāk liesmas izplatījās arī mežā.

Valsts meža dienests pagaidām nesniedz informāciju par to, cik lielas platības izdegušas, taču Eiropas Savienības programmas “Copernicus” Ārkārtas situāciju pārvaldības pakalpojuma dati liecina, ka līdz svētdienai ugunsgrēkā izdegusi 1010,5 hektāru liela platība, kas ir par 170 hektāriem vairāk nekā diennakti iepriekš.

No satelītiem iegūtā informācija liecina, ka izdeguši 267 hektāri meža, 311,7 hektāri krūmāju un zālāju, kā arī 431,8 hektāri kūdras purva. Visvairāk – par simts hektāriem – pēdējā diennaktī pieaugusi izdegusī meža platība.

Iepriekš stiprā piedūmojuma dēļ tika evakuēts blakus esošajā Ventspils novada Puzes pagastā esošais Stiklu ciems, taču sestdien jau liela daļa tā iedzīvotāju atgriezās mājās pret parakstu, ka paši uzņemas atbildību par savu drošību, aģentūrai LETA pastāstīja Ventspils novada domes priekšsēdētājs Aivars Mucenieks (ZZS). Evakuētie Stiklu internātskolas audzēkņi gan joprojām mitinās citviet un viņi tik drīz neatgriezīsies ciemā.

Kozlovskis tūlīt pēc ārkārtas valdības sēdes, kurā tika pieņemts lēmums lūgt starptautisko palīdzību kūdras un meža ugunsgrēka dzēšanai, atkārtoti ir devies uz Talsu novada Valdagales pagastu, lai kopā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieku Oskaru Āboliņu novērtētu aktuālo situāciju, tā portālam “La.lv” pavēstīja iekšlietu ministra padomniece Daiga Holma.

Pirms starptautiskās palīdzības pieprasīšanas šovakar plānots apsekot degošās teritorijas perimetru, lai vēlākais rīt varētu iesniegt starptautiskās palīdzības pieprasījumu. Ministrs tiksies arī ar ugunsdzēsējiem glābējiem un citiem atbildīgajiem dienestiem, kas Ventspils novada Stiklu ciemā vada glābšanas darbus.

LA.lv