×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
16. jūlijs, 2013
Drukāt

Valdība nolemj atsākt AS “Citadele banka” pārdošanas procesu

LETALETA

Ministru kabinets šodien slēgtajā sēdē nolēma atsākt AS “Citadele banka” aktīvu pārdošanu, žurnālistiem pēc sēdes teica Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Juris Pūce.

Lai šo procesu īstenotu, tiks sākta pārdošanas konsultanta meklēšana. Valdība nolēma konkursa rezultātā piesaistīt augsti profesionālu, starptautisku investīciju banku, kuras uzdevums būs noteikt valstij labāko bankas “Citadele” investoru piesaistes modeli.

Pateicoties veiksmīgām Latvijas valdības sarunām ar Eiropas Komisiju (EK), investoru piesaistei bankai “Citadele” ir iespējami vairāki modeļi: tas var būt viens vai vairāki investori, kas iegādājas Latvijas valstij piederošās akcijas, tā arī var būt bankas akciju kotēšana biržā, biznesa portālu “Nozare.lv” informēja Privatizācijas aģentūrā.

Pārdošanas procesu plānots slēgt nākamā gada septembrī, oktobrī. Tas, pēc Pūces teiktā, ir optimāls pārdošanas laiks. Aptuveni gads ir nepieciešams, lai šo aktīvu varētu pārdot.

Valdība šodien iepazinās ar Privatizācijas aģentūras sagatavoto ziņojumu par privātā kapitāla piesaisti bankai “Citadele”. Ziņojumā secināts, ka sākotnēji “Parex bankas” restrukturizācijas plānā paredzētais mērķis – stabilas finanšu institūcijas izveidošana – ir sasniegts. Atbilstoši plāna uzdevumiem izveidotā banka “Citadele” strādā sekmīgi un ar peļņu, un tās turpmākai attīstībai nepieciešams piesaistīt privāto kapitālu.

Tādējādi valdība nolēma, ka bankas “Citadele” pārdošanas process ir jāatsāk.

“Šis ir labs laiks, lai atsāktu privātā kapitāla piesaisti bankas “Citadele” turpmākai attīstībai, jo banka ir sasniegusi savu optimālo biznesa atdevi pie esošā restrukturizācijas plāna iespējām un strādā ar peļņu, Latvijas ekonomika ir stabilizējusies un gaidāmā Latvijas pievienošanās eirozonai ir pozitīvs fons investoru piesaistei,” paziņojumā medijiem raksta Privatizācijas aģentūras valdes priekšsēdētājs Ansis Spridzāns.

Starptautiskās investīciju bankas uzdevums būs izanalizēt tirgus situāciju un noteikt labāko investoru piesaistes modeli bankai. Tā veiks aktivitātes privātā kapitāla piesaistes stratēģijas sagatavošanai un ieviešanai, tostarp tirgus situācijas izvērtējumu, īstenos mārketinga aktivitātes, nodrošinās bankas padziļināto izpēti un sarunas ar potenciālajiem investoriem.

Minētā investīciju banka tiks izvēlēta konkursa rezultātā, kurā tiks uzaicinātas piedalīties starptautiski atzītas un respektablas investīciju bankas, kas atbildīs stingriem kritērijiem. Investīciju bankai būs jābūt ar nevainojamu reputāciju un pieredzi banku akciju pārdošanas darījumos virs 100 miljoniem eiro (70 miljoniem latu), kā arī jābūt darba pieredzei valsts atbalsta lietās Eiropas Savienībā banku nozarē. Konsultanta atlasei tiks veidota speciāla atlases komisija, kurā piedalīsies Finanšu ministrijas, Ekonomijas ministrijas un Privatizācijas aģentūras pārstāvji. Plānots, ka investīciju banku konkursu Privatizācijas aģentūra organizēs tuvāko mēnešu laikā.

Līgums ar finanšu konsultantu “Nomura International plc” (“Nomura”) pēc pušu vienošanās tika izbeigts, jo valdība iepriekš bija lēmusi par pārdošanas procesa atlikšanu un patlaban nepieciešams izstrādāt konsultantam jaunu darba uzdevumu, kas atbilst sarunu rezultātam ar EK.

Iepriekš valdība nolēma atbalstīt sarunu sākšanu ar EK par grozījumiem restrukturizācijas plānā, lai valsts varētu izstrādāt un izvērtēt vairākus iespējamos privātā kapitāla piesaistes risinājumus, kādus pašlaik plāns neparedz. Latvijas puse uzskatīja, ka plānam ir jābūt elastīgākam un jāatbilst aktuālajai situācijai finanšu tirgos. Pašlaik turpinās sarunas ar EK par vairākiem iespējamiem privātā kapitāla piesaistes scenārijiem, kas ietver arī iespēju pārdot bankas akcijas publiskajā piedāvājumā. Labāko iespējamo scenāriju izvērtēs konsultants, ņemot vērā tirgus situāciju, un par konkrētu akciju pārdošanas modeli lems valdība 2014.gadā.

Kopš savas darbības sākšanas 2010.gadā “Citadele” nepilnu trīs gadu laikā ir kļuvusi par peļņu nesošu koncernu. Banka toreiz tika izveidota, no valsts pārņemtās “Parex bankas” izdalot labos aktīvus.

Tagad valdība nolēmusi atsākt bankas “Citadele” pārdošanas procesu, jo sekmīgi noslēgusies “Parex bankas” restrukturizācija un ir skaidrība par visu aktīvu vērtību.

Banka “Citadele” 2012.gadu noslēgusi ar 5,5 miljonu latu peļņu, savukārt “Citadeles” koncerns 2012.gadu noslēdzis ar deviņu miljonu latu peļņu, kas ir ievērojami labāki rezultāti nekā 2011.gadā.

Privatizācijas aģentūras īpašumā ir 75% bankas “Citadele” akciju, bet 25% un vienas akcijas īpašnieks ir Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+