×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
3. aprīlis, 2016
Drukāt

Valsts kontrole veiks revīziju par pensiju sistēmu (13)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Valsts kontrole veiks revīziju par pensiju sistēmu, aģentūrai BNS apliecināja kontrolē.

Valsts kontrole ir uzsākusi plānot lietderības revīziju “Valsts politikas efektivitāte pensiju sistēmas nodrošināšanai”.

Uz gaidāmo revīziju šonedēļ norādīja labklājības ministrs Jānis Reirs Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) pārskata prezentācijā par darba tirgu un sociālo jomu Latvijā, kurā atzīts, ka salīdzinoši augstā ienākumu nevienlīdzība un augstais nodokļu slogs zemu ienākumu saņēmējiem ir viens no būtiskākajiem Latvijas izaicinājumiem.

OECD tostarp pārskatā atzina, ka Latvijai ir lielākā pieredze Eiropā vairāku līmeņu pensiju sistēmas ieviešanā, bet nodarbinātības struktūras dēļ pensijas ir zemas. Atzīmēts, ka valdība apsver iespēju papildu atbalstīt mazo pensiju saņēmējus, bet pensiju sistēmas ilgtspējai ir nepieciešamas plašākas izmaiņas. Lai varētu argumentēti izvērtēt dažādus rīcības variantus, būtu jāveic visaptveroša analīze nolūkā noskaidrot, kādas būs sekas paredzamajai pensiju apmēra atšķirībai attiecībā uz nabadzību un adekvātu ienākumu līmeni vecumā, sacīts pārskatā.

Tāpat jau rakstīts, ka šogad Latvijas pensiju sistēmai aprit 20 gadu. Pensiju 1.līmenī iesaistās visi sociālās apdrošināšanas iemaksu veicēji un iekasētais tiek izmaksāts esošajiem pensionāriem, kā arī katra iemaksu veicēju personīgajā kontā tiek reģistrēta informācija pensijai. Daļu sociālo iemaksu novirza pensiju 2. līmenim – jeb uzkrājošajai daļai, kas tiek novirzīta kādā no ieguldījumu plāniem, kur plāna pārvaldnieks to iegulda finanšu tirgos. Iespējams krāt arī brīvprātīgi pensiju 3.līmenī – personīgi vai arī ar sava darba devēja starpniecību.

Pensiju sistēmas 2.līmenī iesaistījušies 1,254 miljoni cilvēku. Vidējais uzkrājums vienam shēmas dalībniekam ir 1862 eiro. Uzkrātais kapitāls kopumā ir 2,33 miljardi eiro. Valsts fondēto pensiju shēmas ieguldījumu plānu vidējais ienesīgums 10 gados ir 3,34%. Pensiju sistēmas 3.līmenī iesaistījušies 255 013 cilvēki, no tiem 78% ir individuālie dalībnieki, par 22% iemaksas veic darba devējs. Vidējais uzkrājums – 1296 eiro. Uzkrātais kapitāls kopumā ir 330 miljoni eiro, vidējais ienesīgums 10 gados – 3,34%.

Ministrs Reirs iepriekš komentējis, ka sistēma ir laba, bet kamēr vairāk nekā trešā daļa maksās nodokļus no minimālās algas vai mazākas summas, nākotnē viņi saņems tādu pašu mazu pensiju. Līdz 35% strādājošo sociālās apdrošināšanas iemaksas veic līdz minimālajai algai. Dati par 2015.gada deviņiem mēnešiem liecina, ka gandrīz 75% jaunpiešķirto pensiju apmērs ir līdz 350 eiro. Obligāti sociāli apdrošināto personu skaits bija 971 721.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Dati par 2015.gada deviņiem mēnešiem liecina, ka gandrīz 75% jaunpiešķirto pensiju apmērs ir līdz 350 eiro. Obligāti sociāli apdrošināto personu skaits bija 971 721.
  Kārtējais komjaunieša Reira murgs! Mana un daudzu pensijas ir 87 euro!
  Revīzija ir jāveic represīva rakstura likumos. Ir jāpārskata vienošanās līgumi ar krieviju! Bet komjaunietim reiram pietrūks smadzeņu!

 2. jā, jā kā komunismā visiem vienādi pēc vajadzības

 3. Varētu izkontrolēt kāpēc pensijas nav apliktas ar ienākuma nodokli no 1.eiro, tad atkristu visas problēmas lielo algu saņēmējiem, būtu no kā izmaksāt, lai valstij nav aizņemas nauda no Eiropas bankām.

 4. No valsts budžeta, kas ir valsts pilsoņu kopīgais naudas maks, jebkurš maksājums (pensija, pabalsts utt.) ir jānosaka izmaksājamās summas griesti un punkts.
  Neatkarīgi vai esi miljonārs vai nabags, vai daudz maksājis nodokļus (kā daži brēc) vai maz maksājis (slimojis vai cits iemesls) Citādi valsts šobrīd uztaisīta par slaucamo govi, kur ikkatrs turīgs noziedznieks var pasūtīt sev vēlamo.

  • kāpēc gan nebrēkt? Galīgi nav pareizi, ka vienam, kurš rāvies melnās miesās un sapelnījis pensiju, jābūt tādā pat situācijā kā tam, kurš saņēmis aploksnē savu algu un nekādus nodokļus nav maksājis. Un tad man, godīgam nodokļu maksātājam, būtu vecumdienās šādi gudreļi jāuztur?

   • Tie, kas spēj sēdēt vairākās darbavietās vienlaicīgi, kā arī tie, kas paši nosaka sev atalgojumu, nekādās melnās miesās neraujas. Griesti jānosaka obligāti!

  • Ja ”Sīmanis”nezin,tad paskaidrošu,ka pensiju nemaksā no VALSTS BUDŽETA,bet gan no Sociālā budžeta,tas ir – no darba mūžā strādājošo nomaksātajiem nodokļiem.Tātad tā ir katra pensionāra personīgā naudiņa,nevis kopējā.

 5. Ir jāatceļ pensijas, kuras tika aprēķinātas no vienreizējām lielajām sociālajām iemaksām un it kā Eiropas pensijas lauksaimniekiem , kas pārtrauca lauksaimniecisko darbību. No sakot pensijas no 500 latiem līdz 1250 latu pensijām mēnesī. Tās pilnīgi kropļo mūsu pensiju sistēmu un vainīgās personas būtu jāsauc pie atbildības. Noziedzīgi ir aprēķinātas izdienas pensijas robežsargiem, kas tūlīt pēc valsts neatkarības atgūšanas bija gatavi stāties valsts sardzē, tagad saņem izdienas pensiju 280 eiro mēnesī. Iekšlietu ministrijas sistēmas izdienu pensijas būtu jāpiesaista ar koeficientu vai nu iekšlietu sistēmas vidējai darba algai vai valstī vidējai darba algai, bet tā nedrīkst būt mazāka par reālo iztikas minimumu.

  • Nekad nepiekritīšu, ka tās ir lielas pensijas, drīzāk visas pārējās ir smieklīgi mazas. Bet netaisnība par fiksajām iemaksām, lai iegūtu nepelnītu pensiju noteikti jālabo.

 6. Tad lai izmeklē atšķirīgo attieksmi pret pensionētajiem arodslimniekiem.Nestrādājušie, ejot vecuma pensijā,saņem pilnu atlīdzību,bet strādājušie-tikai kā daļēju piemaksu vecuma pensijai,ja aprēķinātā pensija ir mazāka par atlīdzību.Tad būtu vismaz ļāvuši no atlīdzības uzkrāt pensijas kapitālu.Tas vairāk -mazāk princips mani nepārliecina.

  • ES pensijas maksā Eiropas fondi. Pieraduši tikai grābt un bāzt kabatās. Nevienu lauksaimniekiem atņemto grasi atpakaļ uz Eiropu nesūta un netaisās sūtīt. Eiropas pensijas var saukt par asins naudu. Tās pelnītāji savu saražoto bija spiesti atdot par uzpircēju diktētām cenām; pienu par 3 santīmiem litrā, gaļu par 30 santīmiem kilogramā, graudus par 3 santīmiem kilogramā. Toties uzpircēji, pārstrādātāji, tirgotāji un valsts ierēdņu armija pelnīja sev brangas pensijas, tikai tie kas strādāja bez brīvdienām, atvaļinājumiem un slimības zīmēm, bija spiesti samierināties ar nepilniem 100 latu lieliem pensiju ienākumiem. ES redzēja šo šļuru un no turienes radās ES pensijas.

 7. Bet ko kontrolēs? Vai nabaga pensionāriem pensija vēl nav par lielu? Saprātīgi būtu izlīdzināt pensijas, jo lielās pensijas ir no nelikumīgi sazagtās naudas!

Draugiem Facebook Twitter Google+