×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.5°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
4. septembris, 2017
Drukāt

VBTAI skaidro, vai tiešām var atņemt bērnu nabadzības dēļ (8)

Foto: FotoliaFoto: Fotolia

Ilustratīvs attēls

Ir nepieņemami, ja sociālais dienests draud ar bērnu atņemšanu tikai tādēļ, ja mazturīga ģimene tajā meklējusi palīdzību. Tā norāda Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) pārstāve, pirmdien vēstīja raidījums “LNT Ziņas”.

“Tā draudēšana ir absolūti nepieņemama rīcība no sociālā dienesta puses, jo sociālais dienests ir tā institūcija, kas palīdz tieši ģimenēm. Materiālie apstākļi nevar būt kā vienīgais iemesls bērna atņemšanai. Līdz ar to tur vispār nav pamata draudēt vai informēt, ka tiks atņemti bērni,” saka VBTAI eksperte Inga Krastiņa.

Inspekcija līdz šim ir saņēmusi vairākas sūdzības par atsevišķu sociālo dienestu darbinieku necienīgu un pat pazemojošo rīcību, taču ne par neadekvātu draudēšanu ar bērnu atņemšanu. Tikmēr pēdējā reize, kad sociālos dienestus uzraugošā Labklājības ministrija saņēmusi sūdzību par pašvaldības sociālo darbinieku rīcību draudos atņemt bērnus, bija pirms diviem gadiem. Tiek gan pieļauts – vecāki, visticamāk, nepareizi iztulkojot sociālo darbinieku teikto.

“Varbūt kādreiz šis moments ir tas, kas nav īsti klientam skaidrs. Tajā brīdī, kad viņam to skaidro, tas var likties drauds. Tas nav drauds, tas ir skaidrojums,” saka Labklājības ministrijas pārstāve Dzintra Kandere. Ministrijā skaidro, ka, ja pēc vecāku domām sociālie dienesti nepamatoti izsaka draudus par bērnu atņemšanu vai izturas necienīgi, ir jāvēršas ar iesniegumu pie konkrētās domes priekšsēdētāja.

Jau ziņots, ka labdarības biedrība “Palīdzēsim viens otram” novērojusi jaunu tendenci – jo biežāk trūcīgās un mazturīgās ģimenes vēršas pēc palīdzības savas pašvaldības sociālajā dienestā, jo lielāka varbūtība, ka saņems draudus par bērnu atņemšanu. Raidījums “LNT Ziņu TOP10” svētdien vēstīja par četru skolēnu vientuļo mammu Sindiju, kas to piedzīvojusi, lūdzot palīdzību savest kārtībā sociālo mājokli, kurā viņa mitinās. “Tikai uzbraucieni un apvainojumi, ka man ir jānoņem bērni, ka es nespējot viņus aprūpēt. Es visu spēju, vienīgais tas, ka lūdzu nomainīt logus,” stāstīja vientuļā mamma.

To, ka atsevišķu pašvaldību sociālie dienesti ar neadekvātu komunikāciju iedzinuši cilvēkus izmisumā, šodien apstiprina nu jau arī otra labdarības biedrība – “Labdarības lapa”. “Ģimenes saka, ka nespēj tur aiziet, jo esot necilvēciska attieksme, tāda kā nievājoša, pazemojoša,” saka labdarības biedrības vadītāja Amanda Grase.

Taču šo biedrību vēl vairāk satrauc cita sociālo darbinieku rīcība. “Labdarības lapa” savā “Facebook” kontā publicē fotogrāfijas un aprakstus ar ģimenēm, kam ir palīdzēts ar saziedotām lietām. Šiem ierakstiem sekojot arī sociālie dienesti un pēc tam jau pret šīm ģimenēm, kas lūgušas palīdzību labdarības biedrībās, sociālie darbinieki vēršot mutiskus draudus. “Ir bijuši vairāki tādi gadījumi, kur tieši mēs ieliekam publiski lūgumu palīdzēt ar kaut kādām lietām, piemēram, gultu vai ledusskapi, un tad ģimene lūdz ņemt ārā, jo viņiem jau nāk virsū, kāpēc viņi nevar parūpēties par saviem bērniem. Diemžēl arī ar draudiem atņemt bērnus,” atklāj Grase. “Labdarības lapā” skaidro – draudi tiekot izteikti trūcīgajām un mazturīgajām ģimenēm, kurās vecākiem nav alkoholisma vai citu atkarību problēmas. Tāpēc tagad palīdzības grupa aicinājumos ziedot vairs nenosaucot konkrēto vietu.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Žurnālisti nespēj iedziļināties sociālajās problemas, tas nenormāli sāp. Nav jēgas lasīt, mēs tiešām esam muļķu zeme, ar dažiem izņēmumiem, kuri nu dien nestrādā ne medijos, ne bāriņtiesās, ne sociālajos dienestos.

 2. Tagad pieņemts katra prāta konstrukciju par saprātu saukt..:)
  Pie saprāta esamības pa dienestiem nestaigā,jo nav tml situācijas.
  Par konkrēto problēmu-arī koks ar diviem galiem.Jā,dienestos sēž pārsvarā absolūti nepiemēroti kadri.Absolūti.Diploma iegūšana nekad negarantē atbilstību amatam,vēl tik specifisku kā šajā jomā,kur izglītības līmenim būtu jāsastāda 50%,otriem 50 vajadzētu būt empātijai,elementārai cilvēkmīlestībai utml..
  Savukārt otra puse-apmeklētāji bieži ir ar tik zemu emocionālo attīstības līmeni,ka katru ieteikumu/aizrādìjumu/ sarunu kā tādu uztver ,maigi izsakoties,saasināti..
  P.S.Un loğiski,ka dzīvnieki ir jāatsavina śādos gadījumos.Arī ar nelieliem ienākumiem var veiksmīgi rūpēties par sevi,bērnu,kaķi utt..- gan jau ne gluži mazos ienākumos ir tā problēma.. Dzīvnieks arī ir atbildība/ par pārējo pat nerunāju/.Kamēr savos bēniņos kārtību nespēj ieviest,ciemiņus nav ko vest..

 3. Suņus uc mājdzīvniekus arī nabagiem atņem, un vēl izķengā pa inteneta dzīlēm.

 4. Nu latvija ir tadas daudzas gimenes nabadzigas,nu tad visiem vajag atnemt,tas ir nozagt bernus un izskirt un tad bus berniem trauma uz visu muzu!

 5. Jā, diemžēl bāriņtiesām ir tāda prakse, draudi tiek izteikti – un tas, ka tagad amatpersonas atrunājas, ka cilvēki darbinieku teikto nepareizi uztver kā draudus, tad tā nav taisnība. Darbinieces tiešām izsaka šādus draudus un izmanto savu varu un pārākumu, labi zinot, ka viņam par to nekas nebūs, jo protokolā ierakstīs tikai to, ko vajag lai pārbaudot, BT būtu tīras un baltas.

 6. ari mūsu novadā Dundagā sociālais dienests to praktizē. lai bebutu lāpalīdz palidzibas lūdzejiem ģimenēm tulit uzsūta bāreņtiesu, tie atiecigi piedraud un neviens pie pilna saprāta ar bērniem vairs sociķos nerādās. pabalsus un pretimnākšanu tur saņem tikai alhakoliķi kam nav ko zaudet, un kas gan uz nerviem krīt ar savu diedelešanu, gan prot skandālu uztaisit. tad nu mīļā miera labā tiem dod visu ko spēj.
  bāreņtiesa vispār ir unikāls veidojums. to pamatā izmanto par ieroci savatrpejo rēķinu kārtošanai. kādai vīrietis pie vientuļās māmiņas sācis piestaigāt, uzreiz pie draudzenes no bāriņtiesas un vientuļā māmiņa paliek bez bērna ja nenāk pie prāta. jo piesieties var pie jebkura, galvenais ir vēlme. un par saviem lēmumiem jau viņi neatbild, atiecigi dara kā grib

  • Njā…. interesanti jums tur Dundagā… bet vispār drukas kļūdu dēļ uzreiz grūti uztvert komentāru.? un vispār: nav tādas BĀREŅTiesas, tas vārds rakstāms tā: BĀRIŅiesa.

  • Njā…. interesanti jums tur Dundagā… bet vispār drukas kļūdu dēļ uzreiz grūti uztvert komentāru.? un vispār: nav tādas BĀREŅTiesas, tas vārds rakstāms tā: BĀRIŅiesa.

Draugiem Facebook Twitter Google+