Latvijā
Sabiedrība

Vecumnieku cietuma slēgšana: ieslodzītajam jādodas uz vietu, kur pat ienaidniekam nenovēl nokļūt 16

Foto – Shutterstock

Lēmums slēgt Vecumnieku cietumu mūs šokēja, tā raidījumam “LNT Ziņas” teica ieslodzītais Ruslans Komarovs. Arī darbiniekiem tas bijis negaidīts.

Komarovs ir notiesāts uz astoņiem gadiem. Līdz termiņa beigām viņam palikuši desmit mēneši, kurus viņš cerēja pavadīt Vecumnieku atklāta veida cietumā.

“Šis ir viens no labākajiem cietumiem Latvijā, kur cilvēki patiešām rehabilitējas. Un tā pārcelšana uz Jēkabpils cietumu – es pat ienaidniekam nenovēlētu tur nokļūt,” atzina Komarovs.

Pirms četriem gadiem izremontētās Vecumnieku cietuma telpas atbilst visām Eiropas prasībām. Bet jau pēc mēneša 33 ieslodzītos plāno pārvest uz citām atklātā veida nodaļām. Vīriešus – uz Jēkabpili, sievietes – uz Olaini. Savukārt 28 Vecumnieku cietuma darbiniekiem tikšot piedāvātas citas darba vietas Jelgavas un Olaines cietumos.

“Mums ir plāns arī piedāvāt visas esošās vakances, tajā skaitā primāri tuvākie cietumi, kas ir šobrīd jaunais Olaines cietuma atkarīgo centrs, kur mums ir nepieciešami darbinieki. Un ir arī programma speciāli, kur mēs gribam novirzīt cilvēkus strādāt tieši šajā centrā un turpināt viņiem maksāt darba algu,” stāsītja Ieslodzījumu vietu pārvaldes priekšniece Ināra Spure.

Pēdējo četru gadu laikā ieslodzīto skaits Latvijā sarucis par 2000 – līdz 4000. Pašlaik atklāta veida nodaļās ir 102 brīvas vietas. Tomēr lēmums par cietuma slēgšanu darbiniekiem bijis negaidīts. Daudzi dzīvo turpat Vecumniekos, un perspektīva braukāt uz darbu uz Olaini vai Jelgavu viņus nepriecē. Tiek prognozēts, ka darbu sistēmā varētu turpināt tie, kas grib nostrādāt līdz izdienas pensijai.

“Cietums jebkurā gadījumā ir cietums, vai pa labi griežam, vai pa kreisi. Publika, kontingents ir izgājis šīs pakāpes. Nu it kā šeit ir kontingents, kas ir gājis uz pozitīvo pusi,” vērtēja Vecumnieku cietuma priekšnieks Aigars Starodubcevs.

Tiekot vaļā no Vecumnieku cietuma, Tieslietu ministrija plāno ieekonomēt pusmiljonu eiro gadā. Cietumu veido četras ēkas – divas dzīvojamās mājas, katlu māja un mehāniskā darbnīca. Kopējā teritorija ir 70 hektāri, un pagaidām nav zināms, kas ar to visu notiks tālāk.

Vispirms lielais īpašums tiek piedāvāts Vecumnieku pašvaldībai, bet tā vēl nezin, ko ar to iesākt.

“Pagaidām mums tādas vīzijas, ko tur varētu darīt, pilnīgi nav, jo kaut kāda sociālā dienas centra vajadzībām vai sociālās palīdzības sniegšanai iedzīvotājiem – diemžēl tā ēka atrodas ārpus novada centra, desmit kilometri. Mums šis telpu jautājums ir aktuāls novada centrā, bet tur mums ir jādomā, kam izmantot,” atzina Vecumnieku novada domes izpilddirektors Guntis Kalniņš.

Atklāts paliek arī apsaimniekošanas jautājums. Vienā no cietuma mājām astoņi dzīvokļi pieder privātpersonām, un pašvaldībai būs jānodrošina tiem ūdensapgāde, siltums un kanalizācija.

Ja Vecumnieku novada dome no cietuma atteiksies, to nodos “Valsts nekustamajiem īpašumiem”. Nav izslēgts, ka pēc tam cietumu varētu izpārdot pa daļām.

LA.lv