×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
13. aprīlis, 2016
Drukāt

Vai vēja ģeneratori kaitē bitēm? (1)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Kā vēja ģeneratori ietekmē bites? Esmu dzirdējis, ka biteniekiem Grobiņas apkārtnē tās aizgājušas bojā. Manas bites atrodas Ezerē, bet rudenī nepilna kilometra attālumā Lietuvas pusē uzslēja 19 vēja ģeneratorus. Jānis Samauskis Aucē

– Nekādu nopietnu pētījumu par to, kā ģeneratori ietekmē bites, Latvijā nav, – skaidro Latvijas Biškopības biedrības Liepājas nodaļas vadītājs Māris Romanovs. Viņš spriež, ka ģeneratori noteikti lidones kaut kā ietekmē un ne jau labvēlīgi. Bites lido 3–4 metrus augstu, un mehāniski ģeneratoru spārni tās neskar. Orientāciju tām varētu nojaukt dažādās objektu izraisītās vibrācijas, tām nepatiktu arī jebkurš cits pēkšņi uzradies šķērslis. Taču par bišu masveida bojāejas gadījumiem bitenieks neko nav dzirdējis.

Pie Grobiņas 500–600 metru no vēja ģeneratoriem atrodas bitenieka Žaņa Rungovska 60 saimju drava. Viņam ir sešdesmit gadu pieredze biškopībā. Bitenieks teic, ka nekādu ietekmi uz savām bitēm no vēja ģeneratoriem nav jutis. Dravas saimnieks spriež, ka viņa bitēm varbūt labāk tas, ka lidojums nav tik tāls, ģeneratori neatrodas bišu ceļā, jo nektāraugu sējumi izvietoti apkārt mājai, līdz ģeneratoriem. Esot dzirdēts no citiem biteniekiem, ka bites šo šķērsli mēģinot aplidot, meklēt citus ceļus.

Ja kādam saimes gājušas bojā, tas drīzāk varētu būt no slimībām, secina bitenieks. Piemēram, augusta beigās bites mēdz pamest stropus, jo pārāk savairojušās ērces varras.

Bitenieks Andrejs Mizis uzskata, ka ģeneratori ietekmē bišu dzīvi. Ja ģeneratorus uzslietu tik tuvu viņa bitēm, bitenieks stropus noteikti pārvietotu. Jāielāgo viens – pārvietojot stropu, to nedrīkst likt tuvāk par 4 km no vecās dravas vietas. Lidojošās bites tūliņ meklēs atceļu uz vecajām mājām. Aktīvs lidojums notiek apmēram 2 km rādiusā ap stropu. Ja lidones sajutīs vecās, pazīstamās takas, tās dosies atpakaļ. Ja tur vēl palikuši citi stropi, var pievienoties tiem. Ja stropu vairs nebūs, var aiziet bojā.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. ja propellerus noziež ar medu – tad jā

Draugiem Facebook Twitter Google+