×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
16. februāris, 2012
Drukāt

Vēlētāju reģistra ieviešana paver iespēju tālākiem uzlabojumiem

Atsaucos uz “Latvijas Avīzes” 13. februāra Māra Antoneviča rakstu “Grib piesiet iecirknim”. Piekrītu autoram, ka reformu augļi dažkārt parādās pēc laika. Bet nevar taču sagaidīt momentānu vai pat ātru risinājumu ieilgušām problēmām un tādēļ nonicināt vai atlikt nepieciešamās reformas.

 

Tas ir tāpat kā ar ielaistām slimībām, kurām vajadzīga ilgstoša zāļu iedarbība, lai ar laiku būtu rezultāti. Mūsu politika slimo tieši ar tādu slimību. Varam arī vilkt paralēles ar piesārņotu gaisu, kas nemanot sagrauj cilvēka veselību. Mūsu politika ir piesārņota ar visdažādākajām neģēlībām, kas ir grāvušas un turpina graut mūsu politisko sistēmu un vēlētāju uzticēšanos tai. Mums no politiskiem sārņiem ir soli pa solim jāatbrīvojas. Zatlera Reformu partijas minētās reformas ir pirmie soļi, un vēlētāju reģistra ieviešana Saeimas vēlēšanās ir to turpinājums.

Vēlētāju reģistra ieviešana paver iespēju grozīt Saeimas vēlēšanu likumu, lai nonāktu pie vislabākajiem risinājumiem vēlētāju līdzdalības veicināšanai un manipulāciju un krāpšanās iespēju samazināšanai turpmākajās Saeimas vēlēšanās. Grozījumi ir jau sagatavoti iesniegšanai Saeimā.

 

Grozījumi paredz balsu nodošanu priekšlaikus (tāpat kā pašvaldību vēlēšanās) vienalga kurā iecirknī par vēlētāja vēlēšanu apgabala sarakstiem. Tie arī atvieglos balsošanu pa pastu, kas patlaban ir ļoti neērta un divkāršā pasu sūtīšana turp un atpakaļ ļoti dārga vēlētājiem un valstij.

 

Šajā ziņā autora salīdzinājums ar līdzdalību pašvaldību un Saeimas vēlēšanās nav vietā. Gandrīz bez izņēmuma Rietumu demokrātijās līdzdalība pašvaldību vēlēšanās ir zemāka nekā parlamenta vēlēšanās neatkarīgi no vēlēšanu procedūras.

Ņemsim arī vērā, ka tuvākajā laikā būs pieejamas elektroniskās personu identifikācijas kartes, kas būs gandrīz līdzvērtīgas pasēm. Būs grūti tām zīmogu uzspiest! Daudz būtiskāk, ka šīs ID kartes paver ērtu iespēju vēlētāju tiešsaistei ar vēlētāju reģistru, kas savukārt paver iespēju vēlētājiem balsot par sava vēlēšanu apgabala sarakstiem no vienalga kura iecirkņa pat pēdējā brīdī. Un vēlētāju reģistrs ir nepieciešama platforma e-vēlēšanām, ja kādreiz nolemjam tās ieviest. Pašreizējā “spiedogs pasē” sistēma, lietojot Mārča Bendika vārdus, ir anahroniska un dinozauriska.

Balsošana citā, ne savā vēlēšanu apgabalā ir principa un godaprāta jautājums. Principa – tādēļ, ka ar to ir pārkāpts Satversmes 7. panta burts un gars. Godaprāta – tādēļ, ka nav godīgi balsot par sarakstu un kandidātiem, kuri Saeimā pārstāvēs cita vēlēšanu apgabala iedzīvotājus. Un likt plusiņus un svītrot šo apgabalu kandidātus! Spilgtākais piemērs no šīs negodīgās pārvilināšanas prakses ir Joahima Zīgerista banāni un autobusi no Rīgas uz Jelgavu 6. Saeimas vēlēšanās. Bet tas jau nav vienīgais piemērs.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+