×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
30. aprīlis, 2015
Drukāt

Uldis Šmits: 20. gadsimta vēsture joprojām nav pārstājusi būt politisks un arī juridisks jautājums (18)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Trešā atmoda lielā mērā izpaudās kā cīņa par valsts vēstures atgūšanu, kas bija pamats pašas Latvijas atgūšanai. Arī deklarācijā “Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu” ir formulēts, kāpēc savulaik neatkarība tika zaudēta. “1940. gada 16. jūnijā Latvijas Republikas valdībai iesniegtā toreizējās staļiniskās PSRS valdības ultimatīvā nota ar prasību mainīt valdību un 1940. gada 17. jūnija PSRS militārā agresija kvalificējama kā starptautisks noziegums. Tā rezultāts bija Latvijas okupācija un Latvijas Republikas suverēnās valsts varas likvidēšana.” Deklarācijas teksts atspoguļoja pilsonisko nevardarbīgo pretošanos meliem, kura jau bija aptvērusi visas trīs Baltijas valstis un kura tika apliecināta arī 1989. gada 23. augustā 660 kilometrus garajā “Baltijas ceļā”.

Slēpto vēstures faktu celšana gaismā un publiska apspriešana bija sākotnējais pamats baltiešu tautas kustību izveidē un saliedēšanā. Taču tas bija arī pamats prasībai par Latvijas valstiskuma faktisku atjaunošanu un bāze argumentiem, ka starptautiski tiesiskā izpratnē LR turpina pastāvēt, jo nelikumīga rīcība jeb konkrētajā gadījumā noziedzīga aneksija nevar radīt likumīgas sekas. Staļiniskā mantojuma uzraugi apzinājās Gorbačova ieturētā nosacītā “atklātuma” bīstamību Padomju Savienībai. Tāpēc, piemēram, turpināja apšaubīt PSRS un nacistiskās Vācijas 1939. gada 23. augusta līgumam pievienotā slepenā papildu protokola un tāpat 28. septembra “draudzības” līgumam pievienoto vienošanos esamību pat pēc PSRS Tautas deputātu 2. kongresa rezolūcijas (1989. gada decembrī), kurā slepenie protokoli tika nosodīti. Lai gan partijas līnijai arvien uzticīgais deputātu, vēsturnieka Jurija Afanasjeva vārdiem, “paklausīgais vairākums” tos nesaistīja ne ar Otrā pasaules kara izraisīšanu, ne ar Baltijas valstu okupāciju, tomēr komunistiskā režīma melnsimtnieciskais spārns gluži labi saprata impērijai nodarīto skādi. Tas arī nespēja samierināties, teiksim, ar Gorbačova atzīšanos (1990. gadā), ka atbildība par Katiņas lietu jeb tūkstošiem poļu gūstekņu apšaušanu Smoļenskas apvidū jāuzņemas Padomju Savienībai, nevis nacistiskajai Vācijai. Patiesība par šo traģēdiju skaidrāk izgaismoja visu Otrā pasaules kara sākuma periodu, kas bija iezīmīgs ar abu totalitāro režīmu stratēģisko partnerību, par kuras upuriem kļuva gan sadalītā Polija, gan Latvija. Taču Polijā arī pēc PSRS sabrukuma neviens neprasīja vēsturi “nolikt malā”. Pērn kultūras ministrs Bogdans Zdrojevskis iepazīstināja plašāku sabiedrību ar jaunām ASV atslepenotajos arhīvos atrastām liecībām, ka Rietumu lielvalstis līdz 1952. gadam piesedza Staļina noziegumu. Turklāt “patiesības slēpšana par Katiņu bija politisks, nevis nejaušs lēmums”.

20. gadsimta vēsture joprojām nav pārstājusi būt politisks un arī juridisks jautājums. Ja arī mēs gribētu, lai tas paliek tikai zinātnisks. Dīvaini, bet pat dažs labs no 4. maija deklarāciju pieņēmušās bijušās LTF frakcijas, kas nodēvēja Latvijas okupāciju par starptautisku noziegumu, šodien uzlūko neseno Krimas aneksiju un tagadējo agresiju Ukrainā diezgan līdzīgi tam, kā interfrontiskā “Līdztiesība” raudzījās uz 1940. gada “notikumiem” Latvijā. Daudz tiek runāts par “ģeopolitiku” un gandrīz vai ar Molotova-Ribentropa paktam raksturīgu loģiku izklāstīta nepieciešamība ievērot vai veidot interešu sfēras. Respektīvi, sfēru, kur Maskava var izrīkoties pēc saviem ieskatiem un jebkāds mēģinājums pamest Kremļa “krievu pasauli” uzskatāms par Rietumu sazvērestību, kā amerikāņu sarīkotais “Maidans” vai varbūt Baltijas valstu iedabūšana ES un NATO… Bet šie prātotāji parasti aizmirst pieminēt tautu lomu savas vēstures veidošanā un izdarīto izvēli.

Pievienot komentāru

Komentāri (18)

 1. labs raksts, atblastu

 2. nu viņiem tās vājprāta bizantijas shēmas , slikti draugi, arī hitlers, arī napoleons( cara pāvela draugs), arī arī mongoļi, arī alkahols…pēc tam secina, ka nebija labi draugi…un turpina to pašu, patreiz kadirovs
  cerēt, ka viņiem būs normālu cilvēku loģika diezgan naivi

 3. Latvija noasiņo,valsts tiek saplosīta pa bandītisku grupējumu sastāvdaļām.KATRS PAŠVALDĪBU UN KONCERNU VAI UZŅĒMUMU ieliktenis ar bandu līdzzadzēju izrīkojas kā savā pagalmā.Īpaši tur,kur pie varas SC vai ZZS.Rīga Ušaka vadībā pilnīgi atgādina ДНР ar bataļjonu zaļi zilo čeloveku.Ja iestums atkal sarkano Riekstiņu,Piebalgu,Daudzi vai ko līdzīgu no okupācijas laika “speciem”partijniekiem ,varam uzskatīt,ka ar Latviju ir cauri !!Nav jāmelš,ka krievi nāk,bet jāatzīst,ka notikusi klusa CETURTĀ OKUPĀCIJA.Cik latviešu ir Rīgā,Jūrmalā,Rēzeknē u.c.lielajās pilsētās? Latviskie lauki TUKŠI !!Erzacpolitiķiem rūpe ir tikai par krievu val.To pierāda MURGS ar trešo TV kanāla uzspiešanu.Papētiet TV 7 un Ignatjeva krieviskās diskusijas ar Linderi,Cvetkovu utt.Jūs tur dzidat lojalitāti?Un LTV 1,kur Belte ļauj gvelzt melus – privātus SC Ločmelei- Luņovai.Kur tālāk?Straujumu sūtīt zosis ganīt !!!

 4. Laikam gan. Šodien tramvajā divi sadzērušies latviešu veči gandrīz sakāvās, kad viens runāja par 4. maiju – mūsu svētkiem, bet otrs sāka kliegt, ka 4. maijs nav nekādi latviešu svētki. Viņam tie ir 18. novembrī.

 5. Vislielākais 20. gs. mīts, ka tatāru-mongoļus (krievus) visu laiku abižo un apšmauc. Par to kas notiek Krievijā, atbildīgi krievi (Pēteris I, Ļeņins, Staļins, Putins) nevis vācieši vai amerikāņi! Slimīga tieksme savu vainu uzvelt citiem. 🙂

 6. Luksgeiburgas Uldim ! Atbildēt

  Klausies Uldi ko tev tads drums un samocits gimis ? Vabut tapec, ka tu parak raknajies pa pagatni, tur neko neizmainisi kas bijis tas bijis, kas izdarits tas izdarits. Turklat, katrai lielvarai ir savi skeleti skapi, ari mazajai Latvijai “ir ar ko lepoties”, Rumbulas bedres vacu nacisti ar musu pasu letinu lidzskrejejiem, savulaik uzstadija pasaules rekordu ebreju iznicinasana vienas dienas laika tika nosauti 16000 cilveku !!! Ar tadiem cilveku iznicinasas apmeriem pat slavena Ausvica netika gala, Katina te vispar nobal, turklat sada informacija atrodama nevis Kremla bet Latvijas Arlietu Ministrijas majas lapa. Taka, neviens nav balta un tira avite, pirms vainu vel uz citiem paskaties vispirms uz savu drumo gimi spoguli. Varbut nabadzigakai Eiropas valstij Latvijai, beidzot butu laiks skatities nakotne, citadi pasaule visvairak cietusi latviesu tauta ta ari nekad nesasniegs vismaz vidusmera Eiropas dzives limeni. Tur nekada tautiska vaimanasana ar drumiem gimjiem nepalidzes ! Vai ne ta Uldi? 🙂

  • interesanti, no kurienes tie “vienas dienas laika tika nosauti 16000 cilveku ” ?
   Vai no Zurofa sacerējumiem ?
   Laikam skolā biji nesekmīgs matemātikā un fizikā ?

 7. .................... Atbildēt

  bet kurš nu ir tik dumjš, ka nespēj iemācīties valodu, ko citu gan lai tāds gribētu. Ne jau labākie te sabrauca. Sabrauca tie, ko krievijas krievi paši neieredz.

 8. pragmatiski un neskaisti
  Spānija ar prieku sagaidīja maurus, jo pēc romiešiem tā bija atbrīvošana.
  latvieši( faktiski lībietis kaupo) pieņēma vāciešus-templiešus, jo pret krievu sirotājiem viņi bija labāki
  jā, viņi cēla cietokšņus, ne pilis…kurus krievi atkal un atkal iznīcināja
  Piedod, mēs laikam esam par stulbiem un zaglīgiem, lai mums būtu sava Šveice vai Izraēla, tāpēc tagad esam ES un tas ir labi
  Bet krievijas vāciešu pilis ir celtas par krievijā izzagtu naudu, bīrons, līveni…….

  • Tad,kad dzīvoja lībietis Kaupo tādi latvieši vēl dabā nepastāvēja,ja vien ar šo nosaukumu lejas vāci neapzīmēja latgaļus.Latvju nācija-etnoss beidza noformēties brīdī,kad tai noformējās latviski runājoša valdošā elite,tātad kaut kur starp jaunlatviešiem un 1918-18 nov.Vācieši noformējās tikai Bismarka laikos.Viss ir daudz sarežģītāk nekā izskatās.

 9. Bet kāpēc mēs nerunājam par baltiešu 700 gadu cīņu par tautas brīvību un neatkarīgu no citām tautām jo tie mūsu tēvu tēvi, mātes ! Vai mums ir mantojums kuru turētu godā un spētu nodot no paaudzes paaudzē…..ja savā zemē priecājamies par Turaidas pili, utt., gan muižām, bet kas tās muižas cēla, piederēja,…,pārsvarā, utt. nobeiguma – Kā tad labāk visām tautām, kuras mīt uz šīs zemes dzīvot zem viena jumta daloties it visā jeb katrai tautai sava valsts, teritorija, resursi, utt., jo visām tautām ir tiesības būt patstāvēt utml., bet ja katra tauta uz to pastāvēs, tad ticiet konfliktu būs daudz reiz vairāk par mūsdienām, par resursiem, utt.,…tad varbūt labāk visiem mēģināt vienotu pasaules pārvaldību un vadību, kura dalītu resursus …. utt., jo man kā cilvēkam tiesības uz resursu vienlīdzīgu sadali vai tā iegūta Krievijā, Eiropa, Kīnā, ASV, un citām valstīm…..,tikai kādā vienā valodā mēs visas tautas runāsim, lai saprastos…. un daudzas citas problēmas!:)

 10. interesanti, cik % krievu uzskata, ka pribaltikai jābūt Krievijas sastāvā ? A ?

  • Vai nu Krievijas sastāvā, vai arī ne, bet tā vien šķiet, ka visi vēlas krievisku teritoriju; tādu kā no Maskavas maz atkarīgu, bet krievvalodīgu “guberņu”.

 11. kl. ‘ …. un tas nelikumibai ir navejosa patiesiba !!!

 12. … Piekritu … Latvijas liktenis un tas vesturiskais piemers katrai agresijas temporalai uzvarai … un tas nelikumibai !!! Ta ir ka lielaka inde kremla fasistiskai elitei, jo ta atgadina un velreiz pamaca jaunas paaudzes …. ! Ta atkartoti ari pierada totalitarianisma lielako kludu – velesanos izravet dveseles un pasa miesa Dieva ierakstito nacionalo apzinu, ka vajadzibu sabiedriskai labklajibai …

  Ja gribam pastavet ka nacionala valsts, tad attiecigi jabalso par tadu partiju, kura spetu panakt vajadzigo politisko un juridisko reformu un likuma aizsargatu patiesibu… ! Tad tada partija varetu visiem pilsonu berniem beidzot dot piejamu un valsts valoda uzrakstitu vestures patiesibu … ne vesturi ideologiski vai naidigu un pretvalstisku elementu sagatavotu propagandu !

 13. Pārdomām – kā ar Latvijas vēstures mācīšanu skolās – Laikam tik pretīgi tas ir IM un tikpat skolās. Ar varu uzspiests un ierēdņu nemīlēts -tā valsti bez patiesām vēstures zināšanām nestiprinās…

 14. Vai mazā Latvijas valsts vajadzīga latviešiem šodien? Valstij jābūt un valsts ir konkrētas tautas māja ,tās dzīves vieta.Šī māja un tās apkārtne nemitīgi jāveido dzīvošanai pievilcīgāka ,pārticīga un laimīga.
  Baņķieris rungainis aicina ļaudis pamest savas mājas laukos un mazpilsētās ,jo krieviskā Rīga esot latviešu pēdējais bastions pirms bēgšanas uz ārzemēm,bet patriotisms ir nelieša pēdējā paslēptuve apgalvo streips.
  4.maija deklarācijas saturs un atmodas ideāli ir pretēji patreizējiem notikumiem ,kas tumšo spēku vadīti iet savu postošo gaitu.

 15. Te nesen LA (27.11.2014.) viens prātotājs par tautas izdarīto izvēli interesantu atziņu izteica:”
  ” Valsts bija vajadzīga 1918. gadā, 1940. gadā, un valsts ir vajadzīga šodien. Es pat gribētu apgalvot, ka no 1945. gada līdz 1990. gadam arī pastāvēja Latvijas valsts tādā pusvalsts, kvazivalsts statusā. Man liekas, tas bija ļoti svarīgi, ka Padomju Latvija nekļuva par Ostlandi, kā tas bija iecerēts Hitlera okupācijas laikā. Ka mums tomēr bija sava – kāda ar ne, tomēr sava – atribūtika, ka notika mācības latviešu valodā, ka bija kaut tas sarkani viļņotais, tomēr savs karogs, – ka tomēr bija savi formāli suverenitātes elementi. Un ka tika paturēta Konstitūcijā ierakstītā tiesība izstāties no impērijas, no PSRS sastāva. Tāpēc es tomēr šo laikmetu pilnīgi nenorakstītu. Jo tur bija ne tikai represijas, ne tikai trūkumi, bet arī dažas pozitīvas iezīmes, kas ļāva kaut zem ledus, kaut pagrīdē turpināt mūsu nācijas eksistenci.”
  “Latvieši ar savu sīkstumu izķepurosies”. Saruna ar akadēmiķi Jāni Stradiņu.

Draugiem Facebook Twitter Google+