×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
28. decembris, 2013
Drukāt

VID un Robežsardzes pārvalžu vadītāji lūdz premjeru atcelt lēmumu par Strīķes atbrīvošanu (17)

Foto: LETAFoto: LETA

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) un Valsts robežsardzes (VRS) pārvalžu vadītāji šodien premjeram Valdim Dombrovskim (V) iesnieguši vēstuli, lūdzot atcelt Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieka Jaroslava Streļčenoka lēmumu par savas vietnieces Jutas Strīķes atbrīvošanu no amata.

Aģentūras LETA rīcībā nonākušo vēstuli parakstījuši VID Muitas kriminālpārvaldes direktors Edijs Ceipe, VID Finanšu policijas pārvaldes direktors Kaspars Podiņš, Muitas pārvaldes direktors Tālis Kravalis un VRS Galvenās pārvaldes Kriminālizmeklēšanas pārvaldes priekšnieks Guntis Pujāts.

Minētās amatpersonas pauž neizpratni un sašutumu, ko izraisījis Sreļčenoka lēmums atbrīvot no amata Strīķi par tās neatbilstošu darba izpildes novērtējumu.

Strīķi viņi vērtē kā augstu sava amata profesionāli, kas daudzu gadu garumā darbā tiesībaizsardzības iestādēs dažādos amatos ir sevi apliecinājusi kā pašaizliedzīgu, zinošu, nesavtīgu un nenoremdināmu cīnītāju pret noziedzību. Strīķes ieguldījums KNAB attīstībā, ilgus gadus esot vadošā amatā un vadot KNAB operatīvās darbības un izmeklēšanas struktūrvienību darbu, ir izveidojis KNAB par iestādi ar augstām profesionālām prasībām un standartiem tajā strādājošiem darbiniekiem, uzskata vēstuli parakstījušās amatpersonas.

KNAB darbinieku augstā profesionalitāte un darba rezultāti ir veicinājuši arī citu tiesībaizsardzības iestāžu darbības attīstību, radot vēlmi sasniegt augstus darba rezultātus un vienlaicīgi uzturot iestādēs godīgumu un taisnīgumu kā galvenās tiesībaizsardzības iestāžu vērtības, norāda vēstules autori.

Regulāra komunikācija ar Strīķi un tās pakļautībā esošajiem struktūrvienību vadītājiem esot veicinājusi ciešus sadarbības kontaktus arī darbinieku līmenī. Noziedzības attīstības tendences liecinot par ļoti lielu gan vietējo, gan starptautisko noziedzīgo grupējumu vēlmi nodrošināt savu noziedzīgo darbību piesegšanu ar korumpētu valsts ierēdņu un tiesībaizsardzības iestāžu darbinieku atbalstu. Līdz ar to noziedzīgo nodarījumu atklāšanā arvien lielāka loma esot KNAB un citu tiesībaizsardzības un kontrolējošo iestāžu struktūrvienību produktīvai sadarbībai.

Ceipes, Podiņa, Kravaļa un Pujāta vadīto iestāžu struktūrvienību un KNAB sadarbību varot raksturot kā profesionālu un lietišķu. No KNAB saņemtā informācija vēstules autoru pārstāvēto iestāžu darbam esot bijusi daudzveidīga un operatīvi nozīmīga.

Sadarbības rezultātā atklātie noziedzīgie nodarījumi liecinot par Strīķei kā operatīvās darbības dienesta vadītājai piemītošajām personālvadības un sadarbības prasmēm, norādot uz spēju un vēlēšanos sadarboties ar citiem dienestiem, kā arī valstisku domāšanu.

“Nenoliedzami, ka arī daudzu Latvijas tiesībaizsardzības iestāžu sadarbības veicināšanā liela loma ir KNAB un personīgi Jutai Strīķei, kuras personiskās uz sadarbību vērstās profesionālās prasmes un profesionālā degsme spēj iedvesmot arī citu tiesībaizsardzības iestāžu darbiniekus kopējam uz uzticēšanos vērstam darbam,” teikts vēstulē.

Vēstules autori uzsver, ka KNAB kā sadarbības partneri operatīvās darbības jomā augstu novērtē Lietuvas, Igaunijas, Lielbritānijas, Vācijas, Polijas un citu Eiropas Savienības dalībvalstu tiesībaizsardzības iestādes.

Vēstules autori norāda, ka līdz ar Strīķes atbrīvošanu no KNAB priekšnieka vietnieces amata saskatāmi nopietni draudi sagraut izveidoto tiesībaizsardzības iestāžu sekmīgo sadarbības modeli noziedzīgu nodarījumu atklāšanai gan ar KNAB, gan starp citām iestādēm.

Ierēdņu ikgadējās darbības rezultātu novērtēšanā ir virkne kritēriju, kas tiek ņemti vērā, analizējot noteiktā laika periodā paveikto, vienlaicīgi novērtējot ierēdņa profesionālo prasmju un iemaņu kopumu, kas nepieciešams noteiktu dienesta pienākumu izpildei. Tikai kopumā, analizējot visus komponentus, var izdarīt secinājumus par noteikta ierēdņa kopējo darbības novērtējumu.

Ņemot vērā minēto, vēstules autoriem šķiet neticami un apšaubāmi Streļčenoka veiktās novērtēšanas rezultāti, kopumā Strīķes darbu novērtējot kā neapmierinošu, jo vēstules autoru iestāžu sadarbības ietvaros veikto pasākumu rezultāti liecinot par Strīķes kā vadītājas labām sadarbības un organizatores prasmēm.

Šādi ierēdņu novērtēšanas rezultāti tiesībsargājošo iestāžu pārstāvjiem neesot saprotami un radot šaubas par to novērtēšanas objektivitāti un gaitu atbilstoši profesionalitātes principiem. Tiekot būtiski palielināts risks, ka KNAB priekšnieka vietnieka amatā var tikt iecelta amatpersona bez atbilstošām profesionālām prasmēm un reputācijas, tādā veidā būtiski ietekmējot turpmāku KNAB profesionālo darbību.

“Lūdzam izvērtēt mūsu vēstulē pausto viedokli par KNAB priekšnieka vietnieces Strīķes darbības novērtējumu un lemt par KNAB priekšnieka Streļčenoka lēmuma atbrīvot Strīķi no amata atcelšanu,” teikts vēstules noslēgumā.

Drošības policijas priekšnieks Jānis Reiniks, kurš vēl nesen darbojās Streļčenoka darbības novērtēšanas komisijā, aģentūrai LETA komentārus par lēmumu atbrīvot no amata Strīķi atturējās sniegt. Viņš ar preses pārstāvja starpniecību norādīja, ka Drošības policijas kompetencē nav vērtēt citu iestāžu vadītāju pieņemtos lēmumus personālpolitikas jomā.

Sniedzot atbildi par sadarbību ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju, DP informēja, ka līdzšinējā sadarbība tikusi organizēta saskaņā ar likumu un tā raksturojama kā lietišķa un konstruktīva.

Komentārus par Streļčenoka lēmumu aģentūrai LETA atturējās sniegt arī iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (RP). Viņa vadītās ministrijas pārraudzībā atrodas viena no vēstules autora pārstāvētajām iestādēm – Valsts robežsardze.

Aģentūras LETA arhīvs liecina, ka KNAB savā pastāvēšanas laikā par korupciju aizturējis veirākus muitniekus, finanšu policistus un robežsargus. Skaļākās krimināllietas saistās ar bijušo Muitas kriminālpārvaldes priekšnieku Vladimiru Vaškeviču un bijušo VID vadītāju Nelliju Jezdakovu.

Iepriekš izskanējis, ka savulaik KNAB sākts kriminālprocess uz Kravaļa iesnieguma pamata, jo tieši viņam Finanšu ministrijas ierēdnis Vaškevičs it kā piedāvājis kukuli, savukārt pašam Kravalim šajā lietā vēlāk piemērots speciāli procesuāli aizsargājamās personas statuss.

2008.gadā publiskajā telpā parādījās apzīmējums “mentu kari” pēc tam, kad VID sāka kriminālprocesus pret trijiem KNAB darbiniekiem par nepatiesu ziņu sniegšanu valsts amatpersonas deklarācijā. Oficiāli amatpersonas noliedza jebkādus konfliktus starp VID un KNAB.

Premjeraam par Streļčenoka lēmumu nosūtīta ne tikai VID un robežsardzes pārvalžu vadītāju vēstule, bet arī Strīķes un KNAB amatpersonu un darbinieku arodbiedrības iesniegumi. Strīķe lūdz Dombrovskim izvērtēt KNAB priekšnieka rīcības tiesiskumu attiecībā uz viņas novērtēšanu, bet arodbiedrība aicina atcelt Streļčenoka lēmumu.

Dombrovskis vakar paziņoja, ka Streļčenoka paskaidrojumus par Strīķes atbrīvošanu no amata izvērtēs kopā ar Strīķes lūgumu vērtēt Streļčenoka lēmuma tiesiskumu.

Jau ziņots, ka KNAB priekšnieks Streļčenoks pagājušajā nedēļā nolēma atbrīvot no amata savu vietnieci Strīķi.

Streļčenoks pret Strīķi šogad ierosināja divas disciplinārlietas. Viena tika izbeigta, jo iestājās noilgums, otrā disciplinārlietā Streļčenoks Strīķei kā sodu nolēma piemērot rājienu, savukārt lēmums par atlaišanu tika pieņemts pēc Strīķes darba atkārtota novērtējuma.

Streļčenoks novembra beigās atkārtoti sāka Strīķes darba un tā rezultātu novērtēšanu. Streļčenoks vienpersoniski savas vietnieces pagājušā gada darbu bija novērtējis ar D līmeni, kas nozīmē, ka darba izpilde tikai atsevišķās jomās sasniedz prasības attiecīgajā nozarē un darba izpildē nepieciešami uzlabojumi. Strīķe novērtējumā paustos pārmetumus noliedza un vadības rīcībā saskatīja bosinga un mobinga pazīmes.

Atkārtotā Strīķes darbības un tās rezultātu novērtēšanā viņa atkal saņēma D līmeni. Ņemot vērā to, ka Strīķe nenovērsa iepriekšējā novērtēšanā norādītās nepilnības savā darbībā par ilglaicīgiem un sistemātiskiem pārkāpumiem, tostarp nepildot KNAB priekšnieka rīkojumus, tādējādi zaudējot darba devēja uzticību, Streļčenoks pieņēma lēmumu Strīķi par neatbilstību ieņemamam amatam atbrīvot no amata.

Strīķe darbu KNAB sāka 2003.gada septembrī.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Aizstāvji uz robežas un muitā ir rūdīti zagļi. Un to ir izjutis uz savas ādas katrs otrais Latvijas iedzīvotājs. Aiztāvot S`trīķi, šajā gadijumā to var pielīdzināt, ja cietuma priekšnieku lūgu apžēlot ieslodzītie ! Ja es līdz šim šaubījos, tad tagad man ir skaidrs ! Jo dažus zagļus robežsargus man ir tas negods pazīt personīgi !Pirmajos gados pat mani uzcienāja ar zagtiem konservien.Tā arī teica: Sev ms ņeman, cik mums vajag !

  • Arī manas domas ir tādas. It kā Latvija pazudīs bez Jutas. Pat smieklīgi lasīt tādus “atzinumus” un tik augstā līmenī. Tā izskatās, ka Streļčonoks, iespējams – ka pat savas vienkāršības pēc, ir sadragājis labi izveidotu zagļu un valsts grāvēju grupējumu, kurš saskaņoti darbojies caur šo dāmu. Vairākus gadus, visiem priekšniekiem šķērso ceļu! Pat ar to pietiek lai atbrīvot. Pa katru sīkumu – liels blīkšķis un niecīgs rezultāts. Ja Streļčonkam arī kas azotē, atnāks ari viņa kārta. Bet tā būs cita tēma. To ka Striķi atbalsta nav nekāds brīnuma. Pasaulē nav neviena nelieša, kuram nebutu atbalstītāju.

 2. Smieklīgi lasīt strķes aizstāvju komentārus. Ak vai man Dieviņ, ko mēs iesāksim bez Anjkas Potapovas?

 3. Šie daunīši, fukši, ha,ha,ha un viņiem līdzīgie jau nav tauta. Tie kuri priecājas par Strīķes atlaišanu ir vai nu tiesāto korumpantu un oligarhu advokāti vai tie, kam Strīķe joprojām traucē taisīt “rebes” valsts pārvaldē. Nepriecājaties par agru, kungi!

  • …viens KNAB darbinieks (KNAB strādā apm 140 izmeklētāji) desmit gados līdz tiesai nogādā vienu (VIENU) krimināllietu ….Toties iztērē neskaitāmus miljonus nodokļu maksātāju naudas ! KNAB RENTABILITĀTES LĪMENIS IR ABSOLŪTI TUVU NULLEI . Ieskaties Kārli spogulī !! ….un ko tu tur ieraudzīji – pilnīgi pareizi = vecu, stulbu ,vecuma marasma pārņemtu čekista mūli..Pretīgs ..vai ne ! Bet apvainot Tautu arī tādam lajam kā tu – nav nekādu tiesību!!!

 4. potapova, top top … ej mājās! uz krieviju Atbildēt

  visam reiz pienāk beigas … :))))

 5. ha ha ha haaaaa! :)))) Atbildēt

  lūk, kā sāk kust sniegs, tā visi netīrumi izlien laukā :)))) Lūk cik spēciga informācija ir šīs (aņ) jutas rokās, cik vina spēcīgi tur šos sazagušos kungus savā pavadā, savu interešu pavadā! Johaidī!! Vienreizēji! un tagad šie netīrumi Valsts Ieņēmuma Dienesta un Robežsardzes vadītāju izskatā tik vienlaicīgi parāda savu netīro dabu! tas ir labi! šī ir krievijas nacionālā nelaime – (aņ) juta ir atlaista! :))))

 6. Portālos komentāri pie rakstiem par Strīķji liecina vai nu par apmaksāto rakstītāju pieplūdumu vaiarī par vidējā komentētāja dumjumu. Tikai aklais var neredzēt, ka KNABu jau gadiem cenšas diskreditēt – vai tad pamuļķā tauta aizmirsusi, ka vienu laiku pat sāka izplatīties viedokļi, ka iestāde nelietderīga, jāslēdz, jānodod funkcijas EP utt. Visas lietas jāanalizē gadu garumā un ar vienu jautājumu – kam tas ir izdevīgi.

  • …”pamuļķā tauta” ….”.. liecina vai nu par apmaksāto rakstītāju pieplūdumu vaiarī par vidējā komentētāja dumjumu.” ….APVAINOT TAUTU VAR TIKAI NESODĪTS BLĒDIS UN BANDĪTS !..UN NEBŪTU NEKĀDS BRĪNUMS , KA TU VALSTS IERĒDNIS.

   • desmit gadu laikā KNAB saskaņā ar paša biroja datiem nosūtījis prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai 195 krimināllietas pret 479 personām – tātad vidēji 20 krimināllietu ik gadu. No šīm lietām tikai trīs ceturtdaļas – 149 krimināllietas pret 326 personām – tālāk ir nodotas tiesai. Šajos gados ir iztiesātas 113 krimināllietas pret 196 personām. Secinājumi: viens KNAB darbinieks (KNAB strādā apm 140 izmeklētāji) desmit gados līdz tiesai nogādā vienu (VIENU) krimināllietu.

 7. Katram kaut cik loģiski domājošam ir skaidrs, ka Strīķe ir savā vietā un ieinteresētie par katru cenu viņu cenšas dabūt prom.

  • Vai tu būtu tas loģiski domājošais? Kur ir lietas ar notiesājošiem spriedumiem? Tik vien ir, kā nejēdzīgas ainas no Krievijas bandītu seriāliem, ar lietderības koeficienutu-0(nulle)! Kurš(a) regulāri un nesodīti nopludina presei izmeklēšanas datus, kurš(a) regulāri rīko komunālās virtuves cienīgus bābu skandālus? Tāda ,,loģika” mums nav vajadzīga… Tu un loģika ir nesavienojami jēdzieni.

 8. Vai tas nešķiet aizdomīgi, ka viskorumpētāko iestāžu pārstāvji aizliek vārdu par dullo Potapovu?

  • Dīvains niks. Arī komentāra teksts dīvains. Ieteiktu negānīties internetā. Tā kā nezini, par ko vispār ir runa, tad – aizveries!

   • Patiešām dīvains “niks” , bet vēl “Dīvaināks” … bez nika ! Vai baidies ? ….Bet tas ka Valsts Pārvaldes augstas amatpersonas liek mums uzskatīt , ka saeimas deputāti : “neatbilst saeimas deputātu amatam” , jo tikko iecēla KNAB priekšnieku – absolūti skaidrs !

 9. kaut kas nelāgs notiekas. cilvēku par elementāriem disciplīnas pārkāpumiem aizstāv VID. LOL.

  • Vai vari pateikt, kas tie ir par “elementāriem disciplīnas pārkāpumiem”? Vai Strīķe nav ieradusies vairāk nekā nedēļu darbā? Darba vietā bijusi alkohola reibumā? Rupji pārkāpusi satiksmes drošību? Vai sarīkojusi kautiņu darba vietā? Vai neuzrakstīta papīra dēļ jāatlaiž no darba? Vai tas ir tā normāli?

Draugiem Facebook Twitter Google+