×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
13. marts, 2018
Drukāt

Viedoklis: Ieviest loteriju uz Latvijas autoceļiem! (15)

Foto no personīgā arhīvaFoto no personīgā arhīva

Autors – Jānis Butāns

Ceļu satiksmes negadījumu rezultātā pēdējos gados bojā gājušo cilvēku skaitam ir tendence samazināties, tomēr tā ir tikai viena medaļas puse. Kopējais satiksmes negadījumu skaits būtiski nemainās vai pat palielinās. Lai risinātu satiksmes drošības jautājumus, valsts īsteno politiku, kura bieži vien iedzīvotāju vidū izsauc nepatiku.

Viens no šādiem satiksmes drošības pasākumiem ir fotoradaru izvietošana uz Latvijas autoceļiem ar mērķi likt autovadītājiem samazināt savu braukšanas ātrumu. Attieksme no iedzīvotāju puses ir dažāda, sākot no nesapratnes un beidzot ar šo ierīču dedzināšanas gadījumiem.

Pavisam nesenā pagātnē kāds Kevins Ričardsons, piedaloties kompānijas “Volkswagen” izsludinātajā konkursā “The Fun Theory”, kura mērķis bija rast ideju kā labāk ierobežot autovadītāju paradumu ātri braukt, iesniedza ideju, kura bija tik vienkārša un intriģējoša, ka tā jau drīzumā tika izmēģināta Zviedrijā.

Autovadītāji, kuri pie fotoradariem nepārsniedza atļauto braukšanas ātrumu, automātiski piedalījās loterijā, kur balvu fonds veidojās no līdzekļiem, kuri iegūti no autovadītājiem, kuri pārkāpa atļauto braukšanas ātruma ierobežojumu pie fotoradara. Ieviešot šādu ideju dzīvē, vidējais automašīnu pārvietošanās ātrums ceļu posmos, kuros uzstādīti fotoradari, samazinājās par 7 km/h.

Ņemot vērā iedzīvotāju ne visai draudzīgo attieksmi pret fotoradariem un visai bēdīgo ainu ceļu satiksmes negadījumu ziņā, šī varētu būt ideja, kuru būtu vērts apsvērt ieviest arī Latvijā.

Piemēram, naudas līdzekļus, kas iekasēti par pārkāpumiem, kas fiksēti ar fotoradariem, daļēji novirzīt šo iekārto uzturēšanai un attīstībai un daļu uzkrāt loterijas organizēšanai.

Ņemot vērā, ka Latvijā cilvēki ir atjautīgi, tad loterijas noteikumi būtu speciāli pielāgojami Latvijas situācijai. Uzkrāto balvu fondu varētu izmaksāt iedzīvotājiem, kuriem ir autovadītāja apliecība un attiecīgajā loterijas periodā nav konstatēti autosatiksmes noteikumu pārkāpumi ne pašam autovadītājam, ne viņa valdījumā esošajai automašīnai.

Uzskatu, ka šāda veida loterijas organizēšana ne tikai motivētu autovadītājus ievērot ceļu satiksmes noteikumus, bet arī attieksme pret fotoradaru izvietošanu nebūtu tik negatīva, jo kalpotu kopējam labumam, un visiem būtu skaidra naudas, kas iekasēta par autosatiksmes noteikumu pārkāpšanu, kurus fiksējuši fotoradari, izlietošana.

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Vai tad mums loteriju trūkst?

 2. Tad nu gan ideja

 3. Noteikumus pārkāpj gan bagātie, gan nabague, varbūt kādai iedzīvotāju grupai dotu motivāciju noteikumus vairs nepārkāpt. Galvenais, lai uzlabojas drošība uz ceļiem.

 4. Jau tagad ir loterija, policija noķers vai nē! 🙂

 5. Vairāk radaru vajag. Īpaši radarus, kas mēra ātrumu noteiktā attālumā.

 6. Vēl jau varētu nevis loteriju, bet atlaidi pie tehniskās apskates.

 7. Labāk būtu: esi nobraucis no vienas TA līdz nākamajai ar nesasistu disku / riepu: saņem ko, nav žēl!
  Neesi, nu ko, pats vainīgs…

 8. Kad paāris stundas pavibrēju izdangātajiem izšķīdušajiem lauku ceļiem , garastāvoklis ir tāds ka gribētos kādam Atbildigam Personam pa žokli atraut

  • Kāds ierosinājums, likt asfaltu uz grants ceļiem vai slēgt tos? Skaidrs, ka pavasarī tie lauku ceļi vienmēr ir bijuši neizbraucami.

 9. Laba ideja lai motivētu braukt atbildīgi.

 10. Jau jūtu savu laimestu. 🙂

Draugiem Facebook Twitter Google+