Kultūra
Māksla

“Viens no unikālākajiem Latvijas mākslas veikumiem.” Paziņoti Purvīša balvas nominanti šā gada trešajā ceturksnī0


Vitas Ekstas darba “Тучи_как_люди” kadrs.
Vitas Ekstas darba “Тучи_как_люди” kadrs.
Publicitātes foto

Purvīša balvai 2021 2019. gada trešajā ceturksnī nominēti Kristas un Reiņa Dzudzilo, kā arī Vikas Ekstas darbi, informē Purvīša balvas žūrijaā.

Balvai nominēts Kristas un Reiņa Dzudzilo darbs “ZRwhdZ” Laikmetīgās mākslas centrā Kim? (22.08.–06.10.2019). Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) profesors un prorektors studiju un zinātniskajā darbā Dr. art. Andris Teikmanis nomināciju skaidro šādi: “Kristas un Reiņa Dzudzilo veikums, kurš sākotnēji kalpoja par pamatu starptautiskas atzīšanas ieguvei Prāgas Scenogrāfijas kvadrinnālē par labāko kuratoru koncepciju, ir

viens no unikālākajiem Latvijas mūsdienu mākslas veikumiem.

Pirmkārt, pats mākslas darbs ir mākslas mašīna. Turklāt nevis pārnestā, savulaik modernistu proponētā, bet tiešā, nepārprotamā nozīme, reprezentējot cilvēka radītās tehnogēnās pasaules pašpietiekamo skaistumu un… atsvešināto mehānisma distancētību.

Otrkārt, tā iecere, kombinējot skatuves mākslas, vides dizaina, telpas objektu un mūzikas instrumentu funkcionalitāti un kvalitātes, ir radījusi priekšnoteikumu īstam Gesamtkunstwerk.”

Vikas Ekstas video “Тучи как люди” (no instalācijas “Nataša”) grupas izstādē “Kāds sakars” Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” mākslas telpā Civita Nova (26.07.–13.09.2019).

Saistītie raksti

“Natašas tēlā Vika Eksta iekodē standartizētus uzskatus par Austrumeiropas sievietes izskatu un uzvedību, pārliecinošā veidā portretējot sabiedrības stereotipus.

Uzskatu, ka nomināciju pamato Vikas Ekstas spēja caur Natašas tēlu aicināt uz plašāku diskusiju par sievietes identitātes jautājumiem, runāt par sociāli noteiktas uzvedības un izskata jautājumiem, kā arī masu kultūras ietekmi uz cilvēku dzīvēm,” izvēli komentē LNMM Izstāžu zāles “Arsenāls” izstāžu kuratore, Radošās darbnīcas vadītāja Līna Birzaka-Priekule.

Kopumā eksperti šajā periodā nominācijām izvirzīja astoņus mākslas notikumus.

LA.lv