Viļņotās loksnes 0

Vai Onduline vērts likt uz jumta? Kādas ir šā materiāla priekšrocības salīdzinājumā ar citiem? Kā to klāj? Vai apakšā liek arī kādas plēves? VERONIKA PRIEKULĒ

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

“Onduline” ir gan franču kompānija, kas izveidota 1944. gadā Parīzē, gan materiāls, ko tā ražo ne tikai savā dzimtenē, bet arī, piemēram, Polijā. Vieglās, izturīgās, viļņotās jumta seguma loksnes iztālēm atgādina šīferi, taču nesatur azbestu, tātad nav kaitīgas veselībai. Tās izgatavo no organisko šķiedru kompozītmateriāla, vienkāršāk skaidrojot, no vairākās kārtās sapresēta kartona, kas augstā spiedienā un temperatūrā piesūcināts ar melnu, sarkanu, brūnu vai zaļu krāsu un modificētu bitumenu. Onduline loksnes izmēri ir 2,0 x 0,95 m, biezums – 3,5 mm, viena sver 6,4 kg. Pieejamas arī caurspīdīgas PVC loksnes, to biezums ir 1,0 mm, svars 2,92 kg.

Šī neapšaubāmi ir padomju laika šīfera labākā alternatīva, bet materiāla galvenā pievilcība laikam ir tā korektajā cenā – vidēji 8 eiro par loksni atkarībā no krāsas. Nelielā svara dēļ uzklāšana tikpat vienkārša – pat uz vecajām latām, ja tās nav cietušas, ar speciālām naglām vilnīšu virspusē. Katrs saimnieks to var izdarīt pats, tomēr pa rokai der turēt instrukciju, ko pircējam latviešu valodā sagatavojis materiāla izplatītājs SIA “Ondulat”. Tur atklātas dažas tehnoloģiskās nianses, kuras vērts ievērot, lai jumts tiešām kalpotu vismaz 30 gadu, lai gan ūdensnecaurlaidībai ražotāja garantija ir tikai 15 gadu. Piemēram, naglas dzen katrā otrajā, nevis trešajā vai ceturtajā vilnī, cenšoties tās ietaupīt (400 gab. iepakojums maksā 15,40 eiro), arī maksimālā loksnes pārkare pār atbalsta punktu nedrīkst būt lielāka par 70 mm utt. Tie visi ir drošības pasākumi, rēķinoties ar to, ka pat mūsu vasarās šāds jumts var uzkarst līdz +50…+60 °C, kad ārā ir ap +30 °C, un tad materiālā sāk rasties deformācijas, meklējot vietas, kur izpausties, proti, paverot ceļu mitrumam…

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja zem jaunā jumta ir aukstie bēniņi, neko vairāk nevajag. Plēve nepieciešama, ja tos siltina, lai pasargātu minerālvati no kondensāta. Plākšņu viļņojums nodrošina segumam labas vēdināšanas iespējas, tur strauji zūd viss liekais mitrums.

Vēl tikai jāpiebilst, ka ražotājs piedāvā arī attiecīgos kores un satekņu elementus, vējdēļus un pat jumta lūkas, bez kurām, protams, nevar iztikt, un palīgmateriāli beigās veido summas, kas taupības apstākļos jau ir respektējamas. Varbūt visu to pašu citur var nopirkt lētāk? Palūk, “Guttanit” loksnēm cena gandrīz uz pusi mazāka – 4,51 eiro, turklāt neatkarīgi no krāsas!

Oriģinālās lietas allaž ir ne tikai dārgākas, bet arī kvalitatīvākas nekā atdarinājumi. Atcerēsimies, Onduline Latvijā ieradās jau 90. gadu sākumā, ienākšanu pavadīja efektīvas reklāmas kampaņas, kas iesēdināja šo vārdu mūsu galvās, vairojot materiāla popularitāti un pieprasījumu. Skaidrs, uz šā fona tirgū strauji parādījās arī dažādi analogi, un nopietnākie konkurenti joprojām ir izdzīvojuši tieši neatvairāmo cenu dēļ.

– Pieļauju, ka tikai katra otrā nopirktā loksne ir Onduline, – spriež SIA “Ondulat” pārdošanas speciālists Intars Jermacāns. – Kad visas noliek līdzās, atšķirība uzreiz redzama pēc izskata, struktūras un krāsas. Zemākā cena ir ļoti riskanta izvēle. Iespējams, jau pēc gada spāņu sarkanās loksnes uz jumta būs kļuvušas gluži melnas…

Morāle: ne viss, kas ir viļņots, ir Onduline!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.