Apbrīno

Vīna un dzīves baudītāji filmā “Vīns un vējš” 16

Aptamborējot arī paša pieredzi, franču kinorežisors Sedriks Klapišs uzņēmis filmu “Vīns un vējš”, kurā risina attiecības ar tuvajiem, mīļotajiem, dzimtu un, protams, vīnu.

Mājās atgriešanās motīvs kinematogrāfā ir sen un bieži izskanējis, un šādu varoņu pulkam pievienojies arī Žans, kurš jau padsmit gadus nav spēris kāju pār dzimtās mājas slieksni. Taču, uzzinājis, ka viņa tēvs ir uz nāves gultas, ar vienu pašu mugursomu plecos – tāpat kā reiz aizgājis – viņš atgriežas, lai atvadītos. Un, atgriezies dzimtajās takās, viņš pie viena arī grib sakārtot savu dzīvi, kas dažādu iemeslu dēļ uzbraukusi uz sēkļa. Rudens tuvošanās un ģimenes vīnogu lauku novākšana uz dažādām sarunām rosina mirušā vīra bērnus, un, noklausījušies advokāta lasītajā, ka īpašums paliek viņiem ar vienu nosacījumu – tas nav sadalāms, lai pārdotu kādam citam, trijotne ķeras pie spaiņiem un groziem, lai tāpat kā sendienās izbaudītu vīndara darba smagumu un saldmi.

Kā intervijās atzinis Sedriks Klapišs, viņa attiecības ar vīnu iedibināja režisora tēvs, kad viņš pats vēl bija pusaudzis. Kopā ar ģimeni gadiem brīvdienas pavadījis Burgundijā, lai izzinātu gadsimtiem seno mākslu, viņš nu ir priecīgs par reiz piedzīvoto, kas krietni satuvinājis arī ģimeni, un savas atmiņas izmantojis par iedvesmu scenārijam, kurā vīnam uzticēta tāda pati loma kā viņa jaunības gados, proti, saliedēt, atklāt un stiprināt.

Tomēr pāri visam filmas “Vīns un vējš”, kuras saules pielietie vīnogu lauki ir Klapiša veidota slavas dziesma Francijas vidienei, ir stāsts par attiecībām, ko režisors risina tik franciskā manierē, aiz kadra atstājot lieko, dāsni piedāvādams kā priecīgas, tā ne tik priecīgas tēmas, kā arī rūpīgi preparēdams kādas ģimenes musturus, kādiem līdzīgus var atrast teju ikvienā ģimenē. Aizvainojums, vēlme atšķirties un iet savu ceļu, bailes un prieks par kopā būšanu – šīs emocijas Žans, Žeremijs un Žiljeta pazīst jau kopš bērna kājas, tāpat kā saules apmīļoto vīnogu aromātu un krāsu, kas dzirkstī pret glāzes malām un no kā viņi nespētu atteikties pat par visas pasaules naudu. Tikpat bagātīgu buķeti Klapišs pēc Sidnejas kinofestivāla programmā iekļautās filmas atstāj arī skatītājam.

“Ce qui nous lie”/”Back to Burgundy”

Francija, 2017.

Režisors: Sedriks Klapišs

Lomās: Pio Marmai, Franuā Sivils, Ana Žirardo

No 14. jūlija “Kino Citadele”, “K Suns”, “Cinamon”

LA.lv