Pasaulē

Virpuļdurvis Baltajā namā: Trampa administrācijas darbinieki pamet darbu0

Foto – EPA/LETA

Vakar no amata atkāpies Baltā nama galvenais ekonomikas padomnieks Gerijs Kons, pievienojoties garai virknei ASV prezidenta Donalda Trampa administrācijas darbinieku, kas pametuši viņa prezidentūru tās pirmajā gadā. Baltā nama komunikāciju direktora amatam būs jāmeklē jau piektais kandidāts.

Darbinieku maiņai Baltā nama aparātā nerimstoties un daudziem amatiem paliekot neaizpildītiem, prezidents Tramps atainojis Balto namu kā “sapņu vietu darbam”, atzīmē ziņu vietne “Yahoo News”. “Te nav viegli, bet man patīk konflikti,” prezidents paziņoja kopējā preses konferencē ar Zviedrijas premjerministru Stefanu Lefvenu, kurš ieradies vizītē ASV. “Man patīk uzklausīt divus cilvēkus ar pretējiem viedokļiem, tas palīdz man pieņemt lēmumu,” teica Tarmps. Prezidents noliedza, ka Baltā nama Rietumu spārnā, kur izvietoti valsts galvas padomnieku kabineti, būtu iestājies haoss. Tramps piebilda, ka gribētu “nomainīt vēl vairākus cilvēkus”. Analītiķi uzskata, ka varētu tikt atlaisti vairāki kabineta locekļi, tajā skaitā veterānu lietu ministrs Deivids Šulkins, tieslietu ministrs Džefs Sešenss, kā arī nacionālās drošības padomnieks Herberts Makmāsters un Baltā nama aparāta vadītājs Džons Kellijs. Tieši atvaļinātie ģenerāļi Makmāsters un Kellijs līdz ar aizsardzības ministru

ģenerāli Džeimsu Matisu līdz šim apliecinājuši sevi kā Trampa administrācijas darbinieki, kas nav vairījušies paust savu viedokli, ja arī tas nesakrīt ar prezidenta skatījumu.

Patstāvīga cilvēka reputācija bija arī prezidenta ekonomikas padomniekam Gerijam Konam, kurš esot centies atrunāt Trampu ieviest tarifus tērauda un alumīnija importam, jo apzinājās šāda lēmuma sekas. Ekspertu ieskatā, Kons bija viens no nedaudzajiem cilvēkiem prezidenta tuvumā, kas izprata, kā kārtojamas politiskas lietas un kā apturēt Trampu no pārsteidzīgu lēmumu pieņemšanas. Palicis neuzklausīts, Kons atkāpās no amata.

Pēc Trampa administrācijas pirmā darbības gada joprojām nav izraudzītas 218 amatpersonas no 638 vakancēm, tajā skaitā daudzi ASV vēstnieki ārvalstīs, kuru apstiprināšanai amatā vajadzīgs Senāta lēmums.

 

LA.lv