Mobilā versija
Brīdinājums +0.7°C
Alvīne
Piektdiena, 15. decembris, 2017
1. februāris, 2016
Drukāt

Franks Gordons: Putins meklē “pieeju” padomju periodam Krievijas vēsturē (13)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Krievijas prezidenta Vladimira Putina paustais viedoklis, ka PSRS izveide bijusi Ļeņina kļūda, izraisīja tādu sašutuma vilni padomiju nostalģijas pārņemtās publikas aprindās, ka Putina preses sekretārs Peskovs bija spiests mierinoši skaidrot, ka teiktais bijis vien prezidenta “tīri personiskais” uzskats, kam varot arī nepiekrist.

Vēlāk, 25. janvārī, Putinam tad nu radās izdevība vai labs iegansts atšķetināt paša radīto teorētisko mudžekli: viņš ņēma vārdu t. s. Viskrievijas tautas frontes starpreģionu foruma kārtējā sēdē: “Nevaru teikt, ka biju ļoti idejisks komunists, bet pret to biju saudzīgs. Atšķirībā no daudziem funkcionāriem es nemetu laukā partijas biedra karti, nesadedzināju to. (..) Man tā vēl kaut kur nolikta.”

Atgādinot, ka “komunisma cēlāju morāles kodekss” tika plaši popularizēts Padomju Savienībā, Putins teica, ka šis kodekss ļoti atgādina Bībeli: “Tas nav joks, tas patiešām ir tāds izvilkums no Bībeles. Idejas vispār ir labas – vienlīdzība, brālība, laime, bet šo lielisko ideju īstenošana mūsu valstī bija tālu no tā, ko klāstīja sociālisti-utopisti.”

Tālāk Putins pauda sašutumu par “padomju varas represijām”, pieminot kā drausmīgāko noziegumu cara Nikolaja II un viņa ģimenes noslepkavošanu. Raksturīgi, ka, runājot par represiju apjomu, viņš īpaši uzsver, ka tikai 1918. gadā vien tika nošauti 3000 garīdznieku, un desmit gadu laikā – 10 tūkstoši.

Atgriežoties pie iepriekš teiktā par Ļeņina kļūdu, Putins “ievieš skaidrību”: “Ļeņins izteicās par to, ka PSRS veidojama uz pilnīgas līdztiesības pamata ar tiesībām atdalīties no Padomju Savienības – un tā nu ir tā mīna ar laika degli, ko lika zem mūsu valstiskuma ēkas.”

Tādējādi Putins mēģina aizplīvurot savu 21. janvārī pausto mājienu, ka vienotas, unitāras, “vēsturiskās” Krievijas vietā nevajadzēja piešķirt tautām teritoriālās autonomijas atribūtus, piemēram, savienoto republiku statusu. Te gan jāsaka, ka “tiesības izstāties no Padomju Savienības” neviens neņēma nopietni, kaut gan šis pants figurēja konstitūcijā.

Tomēr līdz PSRS izveidei vispār nebija tāda jēdziena kā Uzbekistāna vai Tadžikistāna – un “savienotās republikas” statuss ļāva uzbekiem un tadžikiem “atsaukties uz savu nacionālo teritoriju” 1991. gadā, kad tika proklamēta šo republiku neatkarība.

“Precizējot” savu 21. janvārī teikto un visā nopietnībā pieminot fiktīvas “tiesības atdalīties”, Putins drošības pēc piemetināja, ka tas esot viņa “personiskais skatījums, analizējot vēsturiskos faktus”.

“Trijās priedēs apmaldījies” – šī paruna, šķiet, šoreiz attiecināma uz Vladimiru Putinu.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Pūķins nebija “ļoti idejisks komunists”, bet ļoti idejisks imperiālists gan. Un tāds viņš būs līdz savai (cerams drīzai) nāvei.

 2. Nesaprotu, kāpēc pie Franka Gordona raksta pielikta Vladimira Putina bilde? Vai tiešām tik tālu jau, ka viedokli raksta nevis autors, bet tas, par kuru vēsta raksta autors? Tas ir absurds.

 3. Pūķins grib pataisīt melnu par baltu.

 4. lavrovs ,žirinovskis,lenins arī ir kr-žīdi -rafistam… .

 5. Ох, гложет старого еврея ностальгия по великой стране. Всё никак забыть не может. И обожает Путина, в тайне души конечно.

 6. Tā iznāk, kad vēstures stundfās spēlē karātavas un nemaz nezi9n par ko runā.

 7. Gordons irsakarīgs vecis!

 8. Slepkavas vienmēr ir centušies attaisnot savus asinsdarbus.Īstenajiem talantiem pat daļēji izdodas tiesu pārliecināt.

 9. Vienigais, kas traucē Putina un līdzīgo “theorētiķu” ideju īstenošanu, ir NATO un ES. Tāpēc jau tāds naids pret tiem krievijas propagandā. Jā šo pretestību salauztu, var nešaubīties, ka nevienu mirkli nekavētos tie spēki. Viņiem pat būtu nospļauties uz to, kādas ir bijušas tās “vēsturiskas” robežas, proti, jo vairāk jo labāk. Bet patiesībā, ļoti iespējams pretējais efekts, ka Putins ar savu zagļu bandu būs pēdējie Krievijas kaprači. Tai vietā izveidosies vairākas finansiālas impērijas visādas pasaules nomalēs.

 10. Ja īsāk – Putins meklē kādus pamatus impērijas atjaunošanai 1914. gada robežās un domājams ar noteiktiem II pasaules kara PSRS ieguvumiem Tālajos austrumos – Dienvidsahalīna,Kuriļi un tās četras īstenās japāņu salas…protams arī Kaļiņingrada…

 11. Interesanti,butu japajautaa Putinam par Izraeelas tiesiibaam pastaaveet.Pesimists ir labi informeets optimists…

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Ziemas naktis Zoodārzā

No 15. decembra līdz 28. janvārim Zooloģiskā dārza kases būs atvērtas līdz plkst. 19, bet dzīvniekus vērot varēs līdz plkst. 21. Vienīgi 24. decembrī un 31. decembrī zoodārza kases strādās līdz plkst. 14 un “Ziemas naktis Zoodārzā” nenotiks.

Vai CSDD valdes loceklis ir piemērota izvēle slimnīcas vadītāja amatam?
Draugiem Facebook Twitter Google+