×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
11. decembris, 2012
Drukāt

Zaudējumi padomju okupācijas dēļ pārsniedz 10 miljonus cilvēkgadu

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijas Okupācijas izpētes biedrības (LOIB) izdotā grāmata “Padomju Savienības nodarītie zaudējumi Baltijā” ir 2011. gadā notikušās tāda paša nosaukuma starptautiskās konferences referātu apkopojums.


Jaunā grāmata, kuru kā bezmaksas izdevumu paredzēts nosūtīt Latvijas bibliotēkām un mācību iestādēm, vēsta par padomju režīma nodarījumiem un tā īstenotās okupācijas sekām ne vien Latvijā, bet arī Lietuvā, Igaunijā, Gruzijā, Polijā. Uzsvars bez šaubām likts uz Latvijai sagādāto postu. Pēc eiroparlamentārietes Ineses Vaideres teiktā, līdzās ekonomiskajiem zaudējumiem un nodarījumam videi vislielākie tomēr ir demogrāfiskie zaudējumi, tostarp izsūtīšanu, nošaušanu un citu represiju dēļ nedzimušie bērni. Akadēmiķis Pēteris Zvidriņš aprēķinājis, ka Latvijas kopējie tiešie demogrāfiskie zaudējumi padomju okupācijas iespaidā pārsniedz 10 miljonus cilvēkgadu. Šis lielums aprēķināts, ņemot vērā visu deportēto cilvēku nostrādāto laiku Sibīrijā un citviet izsūtījumā, nodzīvoto laiku, kaitējumu veselībai, ietekmi uz dzimstību un citus faktorus.

Jānorāda, ka grāmatas atvēršana notika laikā, kad Saeima nākamā gada budžetā piešķīrusi 10 000 latu PSRS okupācijas zaudējumu aprēķināšanas komisijas darbības atjaunošanai. Arī tieslietu ministrs Jānis Bordāns (NA) vairākkārt izteicis atbalstu komisijas atjaunošanai. Tāpat likumdošanas bāzi, uz kuras pamata tā darbojās, neviens nav atcēlis. Šāda komisija līdz 2009. gada 1. augustam pastāvēja Ministru kabineta paspārnē, bet vēlāk pārtapa sabiedriskā organizācijā LOIB. Pašreizējā LOIB valdes priekšsēdētāja Ruta Pazdere sarunā pavēstīja, ka konkrētu sarunu par komisijas formu un atjaunošanas mehānismu vēl nav bijis, taču institūcijas sastāvs būs jāveido no jauna un pieredzējušie LOIB locekļi tur varētu darboties kā eksperti.

Uzrunājot zālē klātesošos, Pazdere skaidroja, ka, pētot padomju okupācijas laiku, kļūst labāk saprotamas sekas, kādas tas atstājis mūsdienu Latvijas sabiedrībā un ekonomikā: ”Vēl vairāk – padomju okupācijas perioda nodarīto zaudējumu izpēte un analīze dod mums zināšanas arī par turpmāk ejamo ceļu.”

Savukārt grāmatas “Padomju Savienības nodarītie zaudējumi Baltijā” redkolēģijas priekšsēdētājs Juris Prikulis norādīja, ka līdz šim paveiktais ir uzskatāms par stabilu bāzi tālākiem pētījumiem.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+